Dictionar de pedagogie, 1979, Editura Didactica si Pedagogic

Dictionar de pedagogie, 1979, Editura Didactica si Pedagogic

Mesajde cornelia_strungaru » 17 Mai 2011, 17:36

Dragi colegi, am mare nevoie de "Dictionar de pedagogie, 1979, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti", poate il are cineva in format electronic sau macar indicati-mi nr. paginii la care este explicat sensul cuvantului "experiment".......multumesc binevoitorilor.
cornelia_strungaru
 
Mesaje: 33
Membru din: 27 Mar 2011, 10:29

Re: Dictionar de pedagogie, 1979, Editura Didactica si Pedag

Mesajde finaruflorin » 07 Mai 2013, 20:44

Termenul "EXPERIMENT" este explicat la pagina 173 a acelui dicţionar, respectiv:
EXPERIMENT, producere sau modificare intenţionată a unui fenomen, provocată de cercetător în condiţiile impuse de ipoteza cercetării, spre a-i surprinde caracteristicile şi cauzele. În cercetarea ştiinţifică se întâlnesc mai multe categorii de experimente, stabilite după: domeniul de cercetare (chimic, psihologic, pedagogic etc.); condiţiile de efectuare (natural şi organizat - acesta din urmă este numit şi experiment de laborator); obiectivele urmărite (constatativ şi ameliorativ); numărul subiecţilor (individual şi colectiv).
finaruflorin
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2012, 20:35

Re: Dictionar de pedagogie, 1979, Editura Didactica si Pedag

Mesajde ionelapoama » 11 Feb 2017, 14:17

Ma puteti ajuta si pe mine? Imi puteti spune la ce pagina se afla definit cuvantul interviu in dictionarul de pedagogie 1979?
ionelapoama
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Ian 2009, 17:24


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori