CDS

CDS

Mesajde almera » 30 Mar 2013, 10:17

Buna, dragi colegi! M-ati putea ajuta cu o programa/planificare de CDS pt clasa a VIII-a, aprobat de MECTS sau cu aprobare a inspectorului de specialitate? Nu gasesc niciunde si sunt in pana de timp...pt gramatica de preferat. Multumesc mult!
almera
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2007, 20:02

Re: CDS

Mesajde sportiv » 30 Mar 2013, 14:23

:oops:
Nu gasesc niciunde si sunt in pana de timp...pt gramatica de preferat. Multumesc mult!
almera

Mesaje: 9
Membru din: 03 Iul 2007, 18:02

Ce înseamnă pană de timp la momentul acesta? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CDS

Mesajde 246800 » 30 Mar 2013, 15:21

Să-mi fie cu iertare şi tot respectul: la ora aceasta CDS / Curriculum la decizia şcolii nu ştiu cine vă cere,de e pană de timp. Eu ştiu din experienţa mea, ele se cer de către directorul şcolii la inceputul lunii mai, apoi le duce la I.S.J. pentru aprobare. Aveţi destul timp să pregătiţi dv. un curriculum pentru gramatică după ce aţi discutat cu părinţii şi le-aţi prezentat oferta dv., el fiind necesar pentru anul şcolar viitor, programa opţionalului după care lucraţi cu elevii. Nu ştiu dacă e atât de greu de realizat, mai ales că trebuie să aveţi teme cu activităţi de invăţare pe care le puteţi parcurge cu elevii în funcţie de potenţialul lor. Degeaba aş posta eu un CDS care nu vă ajută copiii pentru ştiu eu ce învăţare sau performanţă. E mai bun cel lucrat de dv. şi mai ales şi aprobat, lucraţi cu şi mai mult drag. Sau e vorba despre altceva...
Toate cele bune.
246800
 
Mesaje: 41
Membru din: 09 Mai 2012, 16:02

Re: CDS

Mesajde sportiv » 31 Mar 2013, 15:08

apoi le duce la I.S.J. pentru aprobare.
:oops:
Asta n-o prea înțeleg! De ce să le aprobe ISJ-ul ,dacă se cheamă curriculum la decizia școlii? Au cei de acolo mai ,,multă știință” față de cei ce lucrează nemijlocit cu copiii acelei școli? (Ori mai ies niste culegeri!? :D)
O zi bună, tuturor!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CDS

Mesajde almera » 03 Apr 2013, 10:40

Câtă răutate!!!Nici nu voi mai cere vreodata ajutor pe aici. Am considerat ca fiind colegi ne-am putea ajuta..dar se pare ca profesorul român este autosuficient și zeflemitor în același timp..a trebuit să mă atenționați că trebuie să-l fac eu, de parcă eu nu știu asta, de parcă nu știu că e pentru anul școlar viitor, evident că așa e că de asta mi s-a cerut acum..pt a-l duce in mai la inspectorat pt aprobare....am lucrat anul trecut la unul pt clasa a VII-a si acum am nevoie pt clasa a VIII-a. M-am gândit că aveți propuneri, dar nu, vă limitați la tonuri superioare de parcă dacă aveți mai multi ani la catedră sunteți mai deștept..ehhh asta arată că nu și poate și de aceea suntem unde suntem, în groapa cu modul de a ne educa elevii, cu mâinile la spate ca în perioada de frica, știm toți care!!!
almera
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2007, 20:02

Re: CDS

Mesajde 246800 » 03 Apr 2013, 13:56

Chiar îmi pare rău de intervenţia de aici.
Cum doriţi dv, dar aici e un loc unde discutăm şi avem de învăţat.
Nu are legătură unde ne aflăm acum cu învăţământul şi ceea ce am scris eu, multe sunt motivele cu privire la groapa unde suntem.
Nu mi-am înşirat aici ceva laude, doamnă, nu are a face vechimea,ci era discuţie pură, iar dumneavoastră ... înţepaţi în replici.
Nu-i nimic, nu-mi cade bine, dar sunt tot eu. O idee, cultivaţi-vă răbdarea. E un lucru care ne foloseşte în educaţia copiilor.
Toate cele bune.
246800
 
Mesaje: 41
Membru din: 09 Mai 2012, 16:02

Re: CDS

Mesajde sportiv » 03 Apr 2013, 20:08

[quote: CDS
de almera » 03 Apr 2013, 08:40

Câtă răutate!!!Nici nu voi mai cere vreodata ajutor pe aici. Am considerat ca fiind colegi ne-am putea ajuta..dar se pare ca profesorul român este autosuficient și zeflemitor în același timp..a trebuit să mă atenționați că trebuie să-l fac eu, de parcă eu nu știu asta, de parcă nu știu că e pentru anul școlar viitor, evident că așa e că de asta mi s-a cerut acum..pt a-l duce in mai la inspectorat pt aprobare....am lucrat anul trecut la unul pt clasa a VII-a si acum am nevoie pt clasa a VIII-a. M-am gândit că aveți propuneri, dar nu, vă limitați la tonuri superioare de parcă dacă aveți mai multi ani la catedră sunteți mai deștept..ehhh asta arată că nu și poate și de aceea suntem unde suntem, în groapa cu modul de a ne educa elevii, cu mâinile la spate ca în perioada de frica, știm toți care!!!
almera

Mesaje: 10
Membru din: 03 Iul 2007, 18:02
e] [/quote]

:oops: Nu vă supărați! Așa începe și nunta! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CDS

Mesajde almera » 07 Apr 2013, 20:27

Dar 246800, nu ma refeream la dvs, care mi-ati raspuns argumentat....vad ca d-l sportiv continua cu ironiile..in loc sa dati un raspuns la obiect umblati cu povesti nemuritoare ...
o sa iau in considerare sfatul despre cultivarea rabdarii, e unul bun!
almera
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2007, 20:02

Re: CDS

Mesajde sportiv » 07 Apr 2013, 21:34

Nici nu mă pot gândi că n-ar putea fi bun un CDȘ cu ,,povești nemuritoare”!Ești supărată, probabil, că nu ți-a pus cineva la dispoziție un material gata făcut! S-a sugerat pe acest forum că planificările, de regulă, sunt personalizate, la fel ca și programa CDȘ-ului (opționalului, de fapt).De ce atâta supărare? Probabil nimeni nu are așa ceva, deocamdată. În altă ordine de idei, directorii cer opționalul clasei, până în mai, nicidecum programa aprobată de MARELE ISJ. :D,ori de minister -care nici nu scoate așa ceva- scot doar editurile pe care dnii din minister le au! Problema este mult mai ,,spinoasă” decât vă închipuiți! Oricum, vă doresc succes!
Toate cele bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CDS

Mesajde sportiv » 07 Apr 2013, 22:11

Ca ,,model” am găsit asta!
http://www.didactic.ro/materiale-didactice/optional-9
Sper să fie de folos!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori