Mandria scolii

Mandria scolii

Mesajde dutucu » 02 Mar 2013, 23:03

Ne tot plangem ca viitorul educatiei din Romania e in pericol.Vorbe-n vant, priviti aici:http://www.scoalagrigoresilasi.ro/new_page_19.htm

Evaluare in educatie - matematica - etapa II-02.03.2013
Nr. crt. NUME SI PRENUME CLASA SCOALA DE PROVENIENTA PUNCTAJ INVĂŢĂTOR/PROFESOR
1 BALAN DARIUS I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 RICIAN LIVIA
2 BERCIA ARIANA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
3 BERINTAN NATANAEL I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
4 BINDEA ALEXANDRU I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 CRISTEA ILEANA
5 BINDEA BEATRICE I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 CRISTEA ILEANA
6 BOB PAULA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
7 BOLOS OLIVIA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
8 BURCUSEL MARIUS I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 RICIAN LIVIA
9 CELSIE IYABELA ROXANA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 COTUŢIU VIORICA
10 CHENDES ADRIANA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
11 CIOCODAN PETRUTA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 RICIAN LIVIA
12 DENES AMALIA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
13 FRATILA MARIA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 RICIAN LIVIA
14 GHEORGHIU IULIA MARIA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 COTUŢIU VIORICA
15 ILOVAN ROBERT CARLOS I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 COTUŢIU VIORICA
16 IUGA PAULA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 CRISTEA ILEANA
17 IVAS GABRIEL LAURENTIU I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 COTUŢIU VIORICA
18 LECHINTAN CARINA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 RICIAN LIVIA
19 LUCA DIANA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
20 MALUTAN DAVID I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 RICIAN LIVIA
21 MARIASIU ALEXANDRA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
22 MICAN ADRIANA I SCOALA GIM SIEU-ODORHEI 100 ANDREICA CARMEN
23 MUZSI DARIA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 98 LAZĂR MARGARETA
24 NATH ANTONIA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 99 LAZĂR MARGARETA
25 ORBAN GABRIELA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 98 LAZĂR MARGARETA
26 PASZTOR SEBASTIAN I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 COTUŢIU VIORICA
27 POENAR RALUCA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 CRISTEA ILEANA
28 POP FLORINA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 RICIAN LIVIA
29 POP GEORGIANA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
30 POP TUDOR I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
31 RODILA OANA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
32 SALISTEAN FLAVIA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 RICIAN LIVIA
33 SAPLACAN RAUL I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
34 SCHULLER DAVID CRISTIAN I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 COTUŢIU VIORICA
35 SILASI ARIS I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
36 SIMON FLORINA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 CRISTEA ILEANA
37 SPERMEZAN MARIA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
38 STIR GEORGIANA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 99 RICIAN LIVIA
39 SUSON EMA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
40 TODORAN SEBASTIAN I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
41 VIMAN ALEXANDRA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 LAZĂR MARGARETA
42 ZĂGREAN SONIA I SC. GIM. "GRIGORE SILASI" BECLEAN 100 RICIAN LIVIA

aici este subiectul http://www.evaluareineducatie.ro/client ... 2013E2.pdf, felicitari bravilor scolari!

Se apropie 8Martie, ce de laude, ce de cadouri vor primi doamnele invatatoare de la parintii acestor elevi!
Bravo doamnelor! Bravo scoala organizatoare!
Ia sa vedem care alta scoala din Romania se mai poate lauda cu asa ceva! Va rog postati aici!
Fişiere ataşate
Rezultate cls I.xls
(24 KiB) Descărcat de 71 ori
dutucu
 
Mesaje: 14
Membru din: 19 Oct 2005, 19:46

Mandria scolii

Mesajde oteteaarazvan » 03 Mar 2013, 10:10

Suntem o Grădiniţă cu Program Prelungit din mediul rural şi avem mare nevoie de material didactic pentru grupele combinate.Dacă există printre colegi înţelegere şi bunăvoinţă, suntem de acord să primim ca donaţii aceste materiale didactice.Putem plăti noi taxele poştale pentru coletele depuse la Poştă.Marea majoritate a copiilor provin din familii defavorizate şi trăiesc în condiţii sociale improprii.Tocmai de aceea facem apel şi la Asociaţiile sau Fundaţiile Umanitare din România să ne sprijine cu alimente,dulciuri,încălţăminte,rechizite şi îmbrăcăminte pentru cei 70 de copii ai Grădiniţei noastre.Pentru detalii putem comunica pe e-mail rmoldoveanu72@yahoo.com sau pe id de mess rmoldoveanu72,[va rog sa comunicati aceste date pe e-mail sau mesaj privat ]
oteteaarazvan
 
Mesaje: 4
Membru din: 04 Ian 2012, 21:59

Re: Mandria scolii

Mesajde 1957 » 03 Mar 2013, 12:14

"Se apropie 8Martie, ce de laude, ce de cadouri vor primi doamnele invatatoare de la parintii acestor elevi!"

Eram tentata sa felicit aceasta interventie! Dar din textul citat nu stiu ce sa inteleg....................ironie, rautate, insinuare, etc. :cry:
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Re: Mandria scolii

Mesajde mercur_03c » 03 Mar 2013, 16:32

Toata lumea crede ca d-nele inv./prof. vor fi asaltate cu miiiiiiiii de cadouri de 8 martie, nimic mai fals. Dar probabil comentariile vin din necunostinta de cauza. Nu cred ca aceste d-ne care predau intr-un mediu rural au adresat rugamintea de mai sus din prea multa bogatie. Plus ca nu vad logica, comentariului la acest apel.Ce legatura are una cu cealalta. Si nu ma pot abtine sa nu spun , ca tot parintii vin cu acele 'cadouri" de 8 martie sa arate cat de grozavi si avuti sun ei si pe urma comenteaza pe la colturi. Si spun acest lucru din calitatea de parinte. Sincer copii mei au fost apreciati si notati dupa propria lor munca, fara a fi nevoie sa dau nimic, iar acum sut studenti la fel de buni. Asa ca, cine are urechi de auzit , sa auda.
mercur_03c
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Aug 2007, 18:40

Re: Mandria scolii

Mesajde sportiv » 03 Mar 2013, 19:09

Ne tot plangem ca viitorul educatiei din Romania e in pericol.Vorbe-n vant, priviti aici

Hai, lăsați-o ! Când 10-15 elevi de clasa a II-a ,de la aceeași clasă și școală, au punctat 100, deja......?!!!????
Din întâmplare am corectat într-un centru la clasa a II-a ,unde din 55 de copii au primit (cu indulgență ) 100 de puncte 2 !
Subiectele au fost de concurs , dar unele dintre ele cereau explicație scrisă ,unde era destul de dificil, (Sub. III 1 c ), altele cereau scrierea unor numere (și câte sunt),unde se putea greși ;fie scriind doar numerele, fie doar numărul lor prin numărare! Ca să nu mai pun la socoteală unele cerințe de tipul:
Sub.II (5) ,,Putem scrie.... (nouă) era de completat.....numere de două cifre,cu suma cifrelor 9” Ca mai apoi după completarea tabelului (sub. III punctul 2 c) ”Câte numere care au ----suma cifrelor---- 9 sunt în tabel să fie 10 în barem ( adică 9, 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90). :oops: (Asta ca și cum am spune nr. și cifra 10)? :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Mandria scolii

Mesajde felixmunteanu » 03 Mar 2013, 19:54

Pai, la asa subiect, ma mir ca nu au luat toti 110 puncte!!!
"Asa-i ca Pamantul e rotund?"
Daca si asta e concurs....
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Mandria scolii

Mesajde lenu999 » 03 Mar 2013, 20:19

care mandrie ? astea sunt subiecte de gradinita.
lenu999
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Apr 2009, 15:06

Re: Mandria scolii

Mesajde emil » 03 Mar 2013, 20:39

Ce este evaluare in educatie? Un business cumva? Pot sa cred ca acest post face relama unei afaceri de sute de mii de euro luati din buzunarele parintilor?
Poate ca gresesc, va rog sa ma contraziceti.
S-a discutat pe grupul didactic.ro de pe facebook faptul ca dorim sa dezvoltam la elevii competitia cu ei insisi si nu aceasta alergatura dupa diplome si puncte...
Puteti sa va mandriti cu copiii dvs., daca sunteti siguri ca au facut un pas inanite in evolutia lor catre a fi OAMENI, chiar daca au reusit doar sa ia un 8 la matematica, dupa o serie de 5... sau pentru ca a reusit sa construiasca singuri o casuta pentru pasarele....

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Mandria scolii

Mesajde sportiv » 03 Mar 2013, 20:56

Poate cineva de prin minister va avea grijă ca aceste activități să se puncteze cu maximum 1-( punct). Să predomine activitatea la catedră! :oops:
P.S Nu cred că am vrut a face reclamă,deoarece această ,,activitate” se desfășoară LA NIVEL NAȚIONAL,CU ACORDUL UNOR ORGANISME,presupun! :D
Seară bună!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Mandria scolii

Mesajde sportiv » 05 Mar 2013, 20:24

Văd că nimeni nu mai intervine! Acea dnă MARGARETA cu 20 de copii din clasă și 17 cu 100 de puncte la concurs de matematică, ne poate spune și nouă, ,,învățătorilor de rând”, care-i secretul? (Ori ,măcar, punctajul de la lb. română al acelorași elevi ai aceleeași clase)! :oops: =-sper că n-am greșit!
Mă simt așa de slab ca învățător, că îmi vine să-mi dau demisia (după 40 de ani de activitate)! Mi-a venit o idee: Până ies la pensie voi ,,încerca ”doar clasa pregătitoare, la care nu se face ,,evaluare în educație” -deocamdată-! :D
Și-uite-așa gradații de merit! Doooamnee!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Mandria scolii

Mesajde anca31 » 06 Apr 2013, 22:07

Mda... Ministerul si organizatorii se fac ca nu observa golania care se petrece la aceste concursuri cu taxe nu tocmai mici! Sa vedem care va mai fi mandria scolii cu camere de supraveghere la concurs si la corectare!
anca31
 
Mesaje: 28
Membru din: 05 Iun 2007, 21:18

Re: Mandria scolii

Mesajde sportiv » 06 Apr 2013, 22:34

Nu, anca 31! Eu am fost la corectat în ultimii 5 ani la acest concurs! Spun eu cu spirit de răspundere! În centrul în care am fost,copii foarte buni,doar 2-3 de 100 de puncte/ clasă (din cel puțin 40 de elevi la acea clasă) :lol: A nu mi se lua în nume de rău intervenția.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Mandria scolii

Mesajde anca31 » 06 Apr 2013, 22:51

Exact! 2-3 din 40. Nu toata lumea e corecta ca dumneavoastra... Dar cand vezi la o clasa medalii cat nu are tot judetul la un loc....
anca31
 
Mesaje: 28
Membru din: 05 Iun 2007, 21:18


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron