pretransfer

pretransfer

Mesajde crissys » 05 Mar 2013, 17:45

apelez la cunostintele dvs in materie de legi si aplicarea lor, si bineinteles la bunavointa de a raspunde tuturor celor ce au nevoie de ajutor...

Pe scurt, sunt educatoare,am 20 de ani vechime in invatamant si dubla specializare: invatator-educatoare; colega mea invatatoare(aflata acum in concediu post natal), vrea sa plece prin pretransfer la cerere intr-o alta unitate de invatamant mai aproape de domiciliu. O alta colega (titulara in invat. prescolar acum) vrea sa ocupe acest post tot prin pretransfer la cerere, la randul ei...problema e ca aceasta colega, acum educatoare, a fost titulara ca invatatoare ani buni, dar in urma unei restrangeri de activitate in randul invatatorilor a trecut prin pretransfer la cerere in invatamantul prescolar(si ea fiind cu dubla specializare).

Situatia postului de educatoare pe care il ocup in prezent(fiind titulara) are o perspectiva de cel mult doi ani urmand ca apoi sa intram la restrangere de activitate...peste doi ani posturile vor fi mai putine in zona in care ma aflu din cauza scaderii natalitatii...

Vin si va intreb in situatia data eu pot opta pentru postul de invatatoare daca invatatoarea titulara pleaca prin pretransfer? pot concura cu cea dea doua colega interesata de post,actualmente titulara la prescolari, dar functionand in prezent ca invatatoare(fiind detasata)chiar pe acest post mult ravnit de amandoua? Conteaza ca ea a mai lucrat ca invatatoare, e prevazut in lege asa ceva? Diferenta intre mine si colega concurenta este ca eu am vechime mai mare si am gradul did. I.

Va rog mult sa ma lamuriti cum ar trebui sa procedez si ce sanse am in situatia data?

multumesc mult!
crissys
 
Mesaje: 36
Membru din: 20 Feb 2011, 20:32

Re: pretransfer

Mesajde lenu999 » 30 Mar 2013, 20:39

IN MOMENTUL IN CARE PLEACA DOAMNA INVATATOARE AR TREBUI CA SI D-VOASTRA SA AVETI RESTRANGERE LA EDUCATOARE SI INTRATI AMANDOUA PE BAZA DE PUNCTAJ. CASTIGA CEA CU PUNCTAJ MAI MARE . DACA NU AVETI RESTRANGERE LA EDUCATOARE VINE ALTCINEVA DIN AFARA SCOLII.MULTA BAFTA!
lenu999
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Apr 2009, 15:06

Re: pretransfer

Mesajde crissys » 03 Apr 2013, 20:38

multumesc mult de informatie;
crissys
 
Mesaje: 36
Membru din: 20 Feb 2011, 20:32


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori