Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa 0

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa 0

Mesajde CirnaruDaniela » 03 Ian 2013, 21:01

Buna ziua! Numele meu este Daniela Cirnaru, sunt studenta la Pedagogie, an II la Universitatea Bucuresti. In cadrul cursului de Metodologia Cercetarii in Stiintele Educatiei, avem de realizat o cercetare cu privire la clasa 0. Mai exact, fiecare student in parte are un numar de chestionare de completat, 3 pentru parinti de clasa 0, si 3 pentru profesorii de clasa 0. Este un numar de 10-11 intrebari, la care se raspunde foarte usor, nu necesita timp, nu am nevoie de date sau nume. Multumesc anticipat, si sper sa ma ajute cineva, pentru ca am mare nevoie de ajutor. În scolile in care am mers am avut parte numai de usi inchise... Oamenii sunt foarte reticenti la astfel de studii, insa daca este cineva interesat, pot trimite chestionarul, si daca pana la final nu mai doriti sa raspundeti, nu este problema. Insa va asigur ca toate intrebarile sunt la "locul lor" si strict pe subiect, raspunsurile sunt folosite doar pentru analize statistice. Aveti si chestionarele atasate, daca doriti sa le completati, puteti sa le trimiti pana pe 9 ianuarie,pe mailul meu, cirnaru.daniela@yahoo.com ! Multumesc mult
CirnaruDaniela
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Ian 2013, 16:29

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde gaudetaaaa » 04 Ian 2013, 09:48

Buna ziua si La multi ani! Sunt invatatoare la clasa prergatitoare si daca vrei sa completez un chestionar o fac cu placere. Trimitemi-l pe mailul meu, gaudeta@yahoo.com, ca la mesaj nu l-am gasit atasat.
Numai bine!
gaudetaaaa
 
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mar 2012, 17:32

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde sportiv » 04 Ian 2013, 11:09

Daniela,
Nu te supăra dar , oficial , în România nu există clasa 0! :oops: Nu cred că aceeasi ,,titulatură”,o folosesc și profesorii din universitate!Te ajut cu plăcere,mai ales că și în școala noastră o colegă de-a ta din alt centru universitar a făcur chiar cercetare pentru licență,cred!
Succes!Nu prea se publică adrese,dar pentru ajutor (rosetgheo@yahoo.com)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde CirnaruDaniela » 04 Ian 2013, 12:41

Multumesc mult pentru ajutor, si chiar limbajul acesta, "grupa 0", il folosim! Daca spunem clasa pregatitoare organizata in scoli, e mai lung si dupa cum stim, noi oamenii incercam sa ne simplificam viata cat de mult putem! Va voi trimite chestionarele pe mail! Si inca o data, va multumesc din suflet, nu ma asteptam sa ma ajute cineva.
CirnaruDaniela
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Ian 2013, 16:29

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde lefteradriana » 04 Ian 2013, 14:54

Buna , te pot ajuta si eu pentru chestionare in dubla calitate sunt si profesor la clasa pregatitoare si sunt si mama a unui baiat de clasa pregatitoare. Adresa mea e lefteradriana@yahoo.com
lefteradriana
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Ian 2010, 19:49

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde denisia1 » 04 Ian 2013, 15:11

buna ziua.doresc si eu chestionarele ,daca pot ajuta .Sunt invatatoare de clasa pregatitoare ,parinte de copil de cls. pregatitoare .Adresa mea: luchianliliana@yahoo.com .Mult noroc in anul nou ,sa auzim de bine.
denisia1
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Aug 2012, 19:42

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde cristina_jianu » 04 Ian 2013, 18:19

Pot si eu raspunde ,atat in calitate de invatatoare cat si ca parinte ce are copilul in clasa pregatitoare . Adresa cristina_jianu68@yahoo.com .
cristina_jianu
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Feb 2010, 17:02

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde gabi_cocan » 04 Ian 2013, 18:36

Pot sa iti raspund si eu.Adresa mea este gabi_cocan@yahoo.com.Sunt profesor pentru invatamant primar,iar acum am clasa pregatitoare.
gabi_cocan
 
Mesaje: 14
Membru din: 30 Apr 2007, 19:09

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde sportiv » 05 Ian 2013, 11:00

Daca spunem clasa pregatitoare organizata in scoli, e mai lung

Nu! Titulatura e doar ,,clasa pregătitoare”,așa cum scrieți și în condică! :oops: Este legiferată ca prima clasă a înv. primar.
Nu pot deschide ceea ce ați postat! Chiar că vreau să te ajut! Mai încercăm! Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde janina-chinde » 05 Ian 2013, 21:56

Bună seara! Numele meu este Janina Chinde.În primul rând La mulţi ani tuturor! Pot şi eu să vă ajut, sunt profesor pt. învăţământul primar şi am clasa pregătitoare. Adresa mea de e-mail este: janinasc@yahoo.com. Succes!
janina-chinde
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Ian 2013, 03:16

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde mercur_03c » 05 Ian 2013, 23:23

BUNA SEARA !
SI UN CALDUROS LA MULTI ANI PE 2013.
CU DRAGA INIMA TE POT AJUTA SI EU , IN LEGATURA CU CHESTIONARUL. sUNT PROF. PTR. INV PRIMAR LA CLS. PREG.
mercur_03c@yahoo.com
MULTA BAFTA.
mercur_03c
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Aug 2007, 18:40

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde CirnaruDaniela » 06 Ian 2013, 00:02

Multumesc mult pentru ajutor tuturor! In cel mai scurt timp veti primi chestionarul pe mail. Imi poate explica si mie ce trebuie sa fac, adica am adunat numarul de chestionare care imi trebuiesc, sa inchid topicul, sa il sterg, sau cum ce procedeaza? Cercetarea va lua final cand voi procesa chestionarele primite, si nu are rost sa mai tin topicul...
CirnaruDaniela
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Ian 2013, 16:29

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde sportiv » 06 Ian 2013, 22:54

Topicul nu (mai) poate fi șters :oops: Nu văd de ce ar trebui asta!?Chestionarele pe care le-ai adunat TREBUIE analizate,prelucrate și trasă concluzia vizavi de tema de cercetare!
Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde CirnaruDaniela » 07 Ian 2013, 00:08

Imediat ce voi afla rezultatele cercetarii, le voi face publice aici. Ziceam sa il inchid pentru ca nu mai am nevoie de alti respondenti, si poate mai vrea cineva sa raspunda la chestionar, si sa nu fiu pusa in situatia sa refuz pe cineva :)
CirnaruDaniela
 
Mesaje: 5
Membru din: 03 Ian 2013, 16:29

Re: Rugaminte parinti de copii in clasa 0 si prof de clasa

Mesajde verona_m » 12 Ian 2013, 14:29

Sunt curioasa care vor fi rezultatele cercetarii!
Pot sa pun pariu ca vor fi pozitive, toata lumea fericita si cu lacrimi pe obraz...
cei care vor raspunde, vor raspunde pozitiv din diverse motive.
Invatatorii: 1) pt ca s-au plans ani de zile ca vin cu carente de la gradinita, nu-s cuminti, nu au un "nivel minim" si au senzatia ca pot sa ii pregateasca nemijlocit pe copii un an intreg ca sa inceapa clasa I in forta si sa termine programa fara probleme; 2) pt ca si-au asigurat inca o clasa, deci un loc de munca, unii s-au mutat de la gradinita.
Parintii, unii, mai ales cei care se vor oferi sa raspunda, pt ca li se pare ca se face treaba mai serioasa decat la gradinita. Ceilalti, care au obiectii usoare, pt ca ai lor copii invtau multe si la gradinita si, in plus, acum au pierdut si posibilitatea de a-i lasa supravegheati pana pe la 5-6, iar after school-ul costa, ceva mai mult ca gradinita... se vor feri sa isi dea cu parerea, avand senzatia ca poate gresesc ei ca nu-s asa entuziasti.

Nu sunt lamurita in ce fel va fi benefic pt copil sa stea un an suplimentar in scoala, si 5 ani cu acelasi invatator,,, Dupa parerea mea, asta duce la o diluare a procesului de invatare, care poate fi benefic pt o parte din copii, dar duce la stagnare pt acei 30-40% care faceau fata cu brio vechiului proces...
verona_m
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Sep 2005, 11:24

Următorul

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori