schimbarea valorii gramaticale pt numeral

schimbarea valorii gramaticale pt numeral

Mesajde tudormi » 26 Iun 2012, 17:57

Buna ziua. Sunt nou pe forum si am intrat doar pentru a ma lamuri de ceva: la un test am luat pe trei, din expresia trei fii, ca si cuvant obtinut prin conversiune. Profa mi la taiat si a zis ca nu se poate ca numeralul doar poate fi substantiv, dar aici nu e adj? daca ma puteti ajuta va rog zicetimi si unde scrie asta ca as vrea sa stiu sigur
multumesc!
tudormi
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Iun 2012, 17:47

Re: schimbarea valorii gramaticale pt numeral

Mesajde luciana06 » 27 Iun 2012, 16:22

Numeralul are valoare substantivala si atunci se comporta ca un substantiv avand functiile sintactice specifice acestuia si valoare adjectivala cand se comporta ca un adjectiv - determina un substantiv cu care se acorda ( exemplu trei baieti, doua fete). In acest caz vorbim clar despre schimbarea valorii gramaticale. Deci raspunsul tau era corect.
luciana06
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Dec 2006, 20:02

Re: schimbarea valorii gramaticale pt numeral

Mesajde sportiv » 28 Iun 2012, 11:19

Aș dori,dacă nu te superi, când scriem la tăiat și l-a tăiat !? :?: (Mai ales cum trebuia să apară în textul scris de tine mai sus!-Probabil ,,profa” ți-a explicat!) :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: schimbarea valorii gramaticale pt numeral

Mesajde ceaolin » 24 Noi 2012, 21:47

Eu stiam ca numeralul cu valoare substantivala se comporta ca substantivul, dar este numeral si ramane numeral. Numeralul cu valoare adjectivala se comporta ca adjectivul, dar este numeral si ramane numeral. Numeralul poate deveni substantiv prin articulare si cam atat...
ceaolin
 
Mesaje: 3
Membru din: 26 Noi 2008, 22:24

Re: schimbarea valorii gramaticale pt numeral

Mesajde marioara2008 » 02 Ian 2013, 15:40

Numeralul cardinal propriu- zis are doua valori :
1.substantivala-cand inlocuieste un substantiv-Doi au plecat.
2.adjectivala-cand determina un substantiv cu care se acorda in gen,numar si caz-Doi elevi au plecat.
Cand este urmat de un substantiv precedat de prepozitia "de",numeralul cardinal propriu-zis nu mai are valoare adjectivala,ci substantivala,iar substantivul are functia de atribut prepozitional-In clasa sunt douazeci de elevi.
In cazul tau,numeralul avea doar valoare adjectivala,este deci tot numeral,si are o singura functie sintactica:atribut adjectival.
Iar cel cu valoare substantivala este tot numeral,insa are aceleasi functii sintactice ca si substantivul:
-subiect:Doi au plecat.
-nume predicativ:Ei erau cinci.......etc
Conversiunea numeralului in substantiv se face prin articulare:M-am bucurat de zecele primit ieri.















vre doua
marioara2008
 
Mesaje: 30
Membru din: 13 Ian 2009, 19:17


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron