Cum sa fii un profesor de engleza bun?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Cum sa fii un profesor de engleza bun?

Mesajde TheApprentice » 10 Sep 2012, 16:46

Buna ziua tuturor,
Pentru inceput dati-mi voie sa ma prezint. Ma numesc Alex si contrar topicului nu sunt un parinte. Am 17 ani si locuiesc in Madrid, Spania.
Sunt in ultimul an de liceu, dar in acelasi timp am decis sa predau Limba Engleza unor copilasi de 12-14 ani.
Mentionez ca este prima data cand voi face asa ceva, nu am experienta in acest domeniu, si sunt deschis tuturor ideilor.
As dori cateva sfaturi despre cum sa-mi organizez timpul cu ei [voi lucra 1 ora /zi, 2 zile/saptamana cu fiecare dintre ei], si ce ar trebui sa aduc in vedere in timpul lectiilor.
Nivelul meu de engleza este destul de avansat, deci asta nu reprezinta o problema.
Incerc sa-i invat pe micuti o engleza simpla, intrucat varsta nu le permite sa aprofundeze materia, cel putin nu inca.
Nu ma voi baza pe gramatica limbii engleza, dar in schimb voi incerca sa accentuez partea orala. Vreau ca dupa ce termin cu ei, micutii sa inteleaga aproape orice text, sa fie capabili sa-l traduca, si ceea ce este cel mai important, sa fie in stare sa poarte o conversatie in engleza.
Sper ca ma puteti ajuta, si mai sper ca am postat la sectiunea corespunzatoare.
Multumesc anticipat !

O zi placuta in continuare !
TheApprentice
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Sep 2012, 16:39

Re: Cum sa fii un profesor mai bun?

Mesajde rofi3 » 11 Sep 2012, 00:55

Felicitari Alex pentru curaj si-ti doresc multa bafta in ceea ce doresti sa faci ! Cred ca cel mai bine este sa te sfatuiasca un profesor de limba engleza , prin urmare asteptam colegii care predau aceasta materie sa te ajute . Tu spui ca ai doar 17 ani , insa poti preda la aceasta varsta ?
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Cum sa fii un profesor de engleza bun?

Mesajde TheApprentice » 11 Sep 2012, 01:23

Lectiile vor fi private, voi preda unor frati [12 respectiv 14 ani]. Parintii lor sunt prieteni cu mama, si din moment ce eu ma pricep in domeniul asta, mama le-a facut o oferta. Daca totul iese cum trebuie, ei vor invata engleza si vor fi in stare sa-si treaca examenele, iar eu voi prinde experienta in acest domeniu, intrucat nu se stie ce oportunitati vor aparea in viitor.
Multumesc din suflet pentru urari, sper sa reusesc.
Prima mea lectie va fi vineri, deci sper ca pana atunci sa ma ajute cineva cu cateva sfaturi/idei.

Inca o data multumesc, si o noapte cat mai placuta !
TheApprentice
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Sep 2012, 16:39

Re: Cum sa fii un profesor de engleza bun?

Mesajde Happiness78 » 05 Noi 2012, 00:02

Sa fii un profesor de engleza bun e...destul de greu, avand in vedere ca trebuie sa ii pregatesti pe elevii tai atat pe partea de gramatica/vocabular, cat si pentru a capata niste competente(speaking/listening/reading/writing). Nu le poti face pe toate in acelasi segment de lectie, de aceea iti poti organiza lectiile. Azi insisti pe vocabular si listening, maine pe gramatica si speaking, treci apoi la reading si writing...In ce combinatie doresti. Nu uita de partea amuzanta, jocuri, cantece, povesti, care merg adaptate la orice varsta. Gasesti si pe net o groaza de site-uri cu fise, sfaturi utile...Nu trebuie decat sa cauti, sa selectezi si sa aplici. Iti doresc succes! :)
Happiness78
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Sep 2012, 13:31

Re: Cum sa fii un profesor de engleza bun?

Mesajde adelaade » 06 Dec 2012, 17:28

Nivelul meu de engleza este destul de avansat, inca nu am inceput sa predau dar consider ca pentru a fi un profesor bun, in primul rand trebuie sa iti placa ceea ce faci.
adelaade
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Oct 2012, 17:36


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori