CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde BRoxyM » 02 Oct 2012, 15:39

Buna ziua!
Va scriu in speranta ca imi va raspunde cineva.Stie cineva daca la cls.I-IV se mai face ora de consiliere si orientare?
Multumesc si astept raspunsul dv!
BRoxyM
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Sep 2007, 16:42

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde sucice » 02 Oct 2012, 21:20

bugheanu_roxana scrie:Buna ziua!
Va scriu in speranta ca imi va raspunde cineva.Stie cineva daca la cls.I-IV se mai face ora de consiliere si orientare?
Multumesc si astept raspunsul dv!



Gand la gand cu bucurie! Am si eu aceeasi nelamurire pentru consiliere.Daca este cineva amabil si mai bine informat, rugam un raspuns.Va multumesc !
sucice
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Aug 2011, 14:03

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde sportiv » 03 Oct 2012, 15:27

În planul cadru scrie 0-1 la nr de ore! Cei care aleg 1 pot face, (de regulă în detrimentul unei aprofundări sau extinderi la un alt obiect-arie curriculară):D NIMENI NU POATE SPUNE CĂ ESTE OBLIGATORIE ,așa cum s-a vehiculat acum vreo 2-3 ani în urmă (cum că nu s-ar primi 10 % la salariu,-dirigenție-daca nu faci)! Situația s- a reglementat printr-un ordin de ministru pe care,din păcate,nu-l găsesc acum!
Toate bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde 1551016182784 » 12 Noi 2012, 11:15

Cica dupa noul ordin venit de la ,,imparatie" este obligatoriu sa facem o ora separata de consiliere si orientare pe care sa o trecem si in crar si in condica.Cel putin asa ne cere noua directorul.Am incercat sa-i documentez ca depasim planul admis dar nu ai pe cine.Astfel la clsa a IV a am ajuns sa am 25 ore.Nu vi se pare ca suntem de rasul lumii? Acest aspect se regaseste in jud.Gorj.La dumneavoastra cum este? Am ajuns ca dupa 37 de ani de invatamant sa nu inteleg nimic din ceea ce vreau sa faca cu inv. romanesc cei care ne conduc.Mare,mare pacat!
1551016182784
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Aug 2007, 12:54

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde BRoxyM » 12 Noi 2012, 22:09

Asa este si la scoala noastra,adica,ora de consiliere si orientare se trece in orar si in condica.Daca nu e socotita la planul cadru,facem o ora separata in afara orarului.Si asa este : la cls a IV-a ies destule ore,24-25.,depinde de orele de lb romana.
De asemenea mai exista si ora de consiliere a parintilor in care cadrul didactic este la dispozitia parintilor o ora pe saptamana.Tot consenmata in condica si orar.Exemplu:elevii au religie cu prof de religie si noi ca invatatori avem ora de consiliere cu parintii.Daca vin bine,daca nu,nu.Si se face proces -verbal.Ce ziceti de asta???

Succes tuturor si multa rabdare ca nu se stie ce va mai urma!!
BRoxyM
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Sep 2007, 16:42

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde viocro » 12 Noi 2012, 23:31

Ora de consiliere şi orientare nu este obligatorie. Este inclusă în CDŞ - cum să fie obligatorie, dacă este la decizia şcolii? Obligatorie este cea de consilierea părinţilor. S-a făcut confuzie pentru că amândouă sună...consiliere. Una e obligatorie, una nu, este opţional.
Procese verbale la întâlnirea cu părinţii, indiferent cum se numea aceasta, făcem de mulţi ani, nu este o noutate.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde anca31 » 17 Noi 2012, 11:25

Sedintele cu parintii se realizeaza in aceasta ora de consiliere?
anca31
 
Mesaje: 28
Membru din: 05 Iun 2007, 21:18

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde rofi3 » 18 Noi 2012, 17:07

Sedintele cu parintii se stabilesc de obicei seara, dupa ora 17.00 , cand parintii nu sunt la servici si pot participa.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde sportiv » 18 Noi 2012, 19:55

Consiliere și orientare ,în planul cadru este 0 -1! Este ,deci, la latitudinea cadrelor didactice de a-și alege această oră (sau nu).
Este inclusă în CDŞ - cum să fie obligatorie

Păi nu! Dacă este în CDȘ (curriculum la decizia școlii),devine obligatorie :oops: -făcând parte din numărul de ore al clasei respective - poate fi ,eventual, opțional.
Consilierea părinților este activitate cu părinții. (nu comentez când și de ce :D )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde anca31 » 18 Noi 2012, 21:04

rofi3 scrie:Sedintele cu parintii se stabilesc de obicei seara, dupa ora 17.00 , cand parintii nu sunt la servici si pot participa.


Mai exista vreo institutie care-si modifica programul in functie de cum pot ajunge eu de la serviciu??? Saptamana trecuta, la 13.40, mi s-a refuzat inregistrarea unei cereri la o institutie bugetara pe motiv ca au avut program de registratura pana la 13,30!!! Au zis ca n-am decat sa ma invoiesc de la scoala daca am nevoie de serviciile lor!! Miercuri de la 10 la 10.30 trebuie sa ma prezint acolo sa ridic un document, deci, trebuie sa ma invoiesc! Noi, invatatorii, ce cautam la scoala dupa ora 17 ??? As vrea sa stiu cand PREVEDE LEGEA programarea sedintelor cu parintii ca sa-i anunt si pe cei care lipsesc chiar si de la sedinta de la ora 17 !!
anca31
 
Mesaje: 28
Membru din: 05 Iun 2007, 21:18

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde sportiv » 18 Noi 2012, 23:50

rofi3 scrie:
Sedintele cu parintii se stabilesc de obicei seara, dupa ora 17.00 , cand parintii nu sunt la servici si pot participa.

Și când alții ,,ne planifică pe noi,atunci n-avem și noiSERVICI :oops: ?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde viocro » 19 Noi 2012, 00:26

Domnule Sportiv, dacă tot vă ţineţi de glume, hai să explic pe îndelete. CDŞ se hotărăşte în şcoală la propunerile învăţătorilor, ciclul primar, şi al profesorilor, ciclul gimnazial. Până atunci nu este inclus niciun opţional, nicio extindere sau aprofundare ca fiind obligatorie. Există un plan cadru, in care este specificat truchiul comun - acesta este obligatoriu, la care se adaugă o oră de opţional obligatorie.
Devine obligatorie doar dacă eu am propus ca opţional Consiliere şi orientare, iar părinţii au fost de acord, a trecut de aprobarea şcolii şi trebuie avizat de inspectorat. După ce primesc avizul inspectoratului şi îl includ în schema orară a clasei mele, devine obligatoriu. Până atunci, cu titlu de obligativitate este doar trunchiul comun şi o oră de opţional, la alegere.
Am răspuns, pentru că şi eu am argint la tâmple precum dumneata şi dădea prost de tot să nu ştiu ce este acela CDŞ.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde anca31 » 19 Noi 2012, 16:59

Nu stie nimeni in ce document se precizeaza cand trebuie programate sedintele cu parintii, in timpul legal de lucru al invatatorului ??
anca31
 
Mesaje: 28
Membru din: 05 Iun 2007, 21:18

Re: CONSILIERE SI ORIENTARE CLS.I-IV

Mesajde sportiv » 19 Noi 2012, 18:40

Eu n-am spus altceva ! (doar ca la gimnaziu sunt 2 optonale). Acestea nu se propun de invatator ori profesori ci se iau optiunile parintilor(prin luna mai ,din cate stiu eu)! Nu vorbim aici de tr. comun,sigur. Toate celelalte CE,CA,CDS,se ,,iau " in limita maxima a nr. de ore al clasei! Bine pana aici? :oops: Mai apoi CE sau CA nu fac parte din CDS ,care se refera doar la optionalele ce se vor aproba!
De bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori