mod de prezentare in fata clasei materiale pe calculator

O sectiune in care puteti adauga studia si comenta, idei resurse in sprijinul predarii / invatarii
Reguli forum
Daca aveti o idee interesanta sau ati descoperit resurse interesante ce pot fi publicate in conditii legale, puteti deschide un topic in acest scop. Va atragemm atentia ca vor fi sterse trimiterile care fac concurenta didactic.ro sau incalca legile copyright

mod de prezentare in fata clasei materiale pe calculator

Mesajde delia_pitov » 04 Sep 2012, 18:19

Buna ziua, dragi colegi!
Am vazut tot felul de materiale interesante si bine elaborate realizate sau accesate prin calculator/laptop (avem la clasa unul), dar nu pot face prezentarea mai usoara pentru toti copiii (la un ecran asa mic, nu pot vedea toti).Voi cum procedati???
Sau aveti videoproiectoare (singura varianta??)!
Multumesc!
Un an scolar nemaipomenit!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

Re: mod de prezentare in fata clasei materiale pe calculator

Mesajde constantanistor » 05 Sep 2012, 07:13

Pentru a asigura vizibilitatea materialelor aveti nevoie neaparat de videoproiector. Primul pas l-ati facut deja (acela de a procura calculatorul); nu va ramane decat sa va achizionati si videoproiectorul - o investitie mult mai costisitoare, dar eficienta.Va doresc succes!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: mod de prezentare in fata clasei materiale pe calculator

Mesajde emil » 05 Sep 2012, 15:17

Aveti si solutia sa va cumparati un TV cu diagonala mare, de 1m si sa il conectati la calculator. Televizorul are mai multe functionalitati, este mai practic si mai rezistent in timp.

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: mod de prezentare in fata clasei materiale pe calculator

Mesajde delia_pitov » 27 Sep 2012, 20:57

Multumesc mult pentru raspunsuri.
As dori sa stiu, dl Emil, daca pot conecta laptop-ul la un televizor mai vechi (nu din acesta modern, plat sau cu plasma sau mai stiu eu de care). Am inteles ca nu se poate, dar ma gandesc la multele tipuri de mufe care se gasesc pe piat si sper ca poate exista totusi una care merge.Poate stiti dvs cum se numeste o astfel de mufa.
Va multumesc frumos!

Numai bine!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

Re: mod de prezentare in fata clasei materiale pe calculator

Mesajde emil » 01 Oct 2012, 00:07

delia_pitov scrie:Multumesc mult pentru raspunsuri.
As dori sa stiu, dl Emil, daca pot conecta laptop-ul la un televizor mai vechi (nu din acesta modern, plat sau cu plasma sau mai stiu eu de care). Am inteles ca nu se poate, dar ma gandesc la multele tipuri de mufe care se gasesc pe piat si sper ca poate exista totusi una care merge.Poate stiti dvs cum se numeste o astfel de mufa.
Va multumesc frumos!

Numai bine!

Buna ziua,
Nu cred ca este posibil acest lucru. M-am uitat pe internet si singura solutie ar fi intrarea/iesirea cu Svideo.
Daca ati gasi, sa zicem o mufa, ea v-ar da o imagine pe TV foarte proasta!
Dar nu toate laptopurile au aceasta, prin urmare nu cred ca se poate decat atasand un dispozitiv special pentru intrare si iesire TV. Dar acest dispozitiv costa cam 2-3 mil.... si nu prea va recomand.
Solutia este sa va luati un TV Led sau lcd cu diagonala de 1m si care sigur are ceea ce va trebuie. In plus, puteti folosi TV pentru multe lucruri...
Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Laboratorul de resurse si idei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator