Miscarea personalului didactic

Miscarea personalului didactic

Mesajde cristina_biro2007 » 04 Mar 2012, 19:06

stie cineva cum ne mai putem transfera?- inv. prescolar
nimic nu este clar.
cum se poate veni din rural in urban?
cristina_biro2007
 
Mesaje: 85
Membru din: 29 Sep 2008, 09:32

Re: Miscarea personalului didactic

Mesajde maria_cseh » 04 Mar 2012, 19:30

Din câte am înțeles, noua metodologie prevede că nu mai există transfer/pretransfer decât pt. restrângere...Deci, dispare transferul...Te muți în altă localitate cu domiciliul=pierderea titulaturii!
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Miscarea personalului didactic

Mesajde fratila_eliza » 15 Iun 2012, 14:18

A aparut metodologia privind mobilitatea in anul scolar 2012-2013, precum si calendarul mobilitatii. Au fost reintroduse pretransferurile, detasarile la cerere, apare ceva si legat de schimburile de posturi. Din cate am vazut, incepand cu 16 august se depun cererile.
http://liviumarianpop.blogspot.ro/
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: Miscarea personalului didactic

Mesajde fratila_eliza » 15 Iun 2012, 14:38

fratila_eliza scrie:A aparut metodologia privind mobilitatea in anul scolar 2012-2013, precum si calendarul mobilitatii. Au fost reintroduse pretransferurile, detasarile la cerere, apare ceva si legat de schimburile de posturi. Din cate am vazut, incepand cu 16 august se depun cererile.
http://liviumarianpop.blogspot.ro/

sau de site-ul ministerului:
Fişiere ataşate
OMECTS 4472_14_06_2012 modificare completare mobilitate.pdf
(767.43 KiB) Descărcat de 81 ori
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: Miscarea personalului didactic

Mesajde SandraCDZ » 11 Aug 2012, 12:42

Ma poate lamuri si pe mine cineva, va rog? Sunt educatoare titulara in Cluj si vreau sa ma mut in alt judet, in orasul natal, prin detasare la cerere. Am tot citit metodologii si completari si asa mai departe, dar nu inteleg un lucru. Se tot vorbeste de "detasare la cerere prin concurs specific". Trebuie sa sustin un concurs pentru a putea fi detasata? Sau sunt repartizata in judetul meu, prin sedinta publica, cu nota pe care am obtinut'o la concursul de titularizare in 2010? Cum se procedeaza? Va rog sa ma lamuriti, daca puteti!
Va multumesc anticipat!
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Miscarea personalului didactic

Mesajde serbanca » 14 Aug 2012, 10:52

Detasare la cerere prin concurs specific inseamna concurs de punctaj obtinut in urma fisei de evaluare, insotita de documentele justificative si alte acte atasate la dosarul pe care trebuie sa-l depui la Inspectoratul scolar din judetul unde vrei sa te detasezi. Studiaza ultima metodologie a miscarii personalului didactic aparuta in 14.06.2012. Acolo vei gasi toate informatiile de care ai nevoie, calendarul miscarii, iar in anexe vei gasi cererea tip de detasare prin concurs specific la sfarsitul careia sunt mentionate toate actele care trebuie atasate la dosar. Le gasesti toate pe site-ul ISJ Cluj, chiar si fisa de evaluare de care ai nevoie pentru calcularea punctajului care reprezinta concursul specific.
serbanca
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Apr 2008, 19:38

Re: Miscarea personalului didactic

Mesajde SandraCDZ » 23 Aug 2012, 10:04

Anca, multumesc de raspuns! Intre timp m'am lamurit si am depus deja si dosarul. Nu trebuiau luate de pe site'ul ISJ din Cluj, ci din Maramures, pentru ca uneori difera unele chestii marunte de la inspectorat la altul. Cat despre actele ce trebuiesc atasate, m'am lamurit si cu asta, asa cum m'am lamurit cat de imbecil e sistemul acesta al nostru.
Dar iti multumesc oricum!
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron