clasa 0


Re: clasa 0

Mesajde nicole_aniela » 21 Aug 2012, 12:22

Mi se par ok și cele de la Editura Caba.

http://www.edituracaba.ro/catalog/clasa-preg.html

Sub prezentarea caietului găsiți câteva fragmente din lucrare.
nicole_aniela
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Aug 2011, 20:17

Re: clasa 0

Mesajde mariana_sanda » 21 Aug 2012, 16:17

Mie imi plac in general cartile de la editura ana / marcela penes. Pana acum, din ce am vazut ca exista, sunt cele mai reusite si ce mi se pare cel mai important este faptul ca au interiorul color, pe formt mare A4. Am vazut ca au un set cu cele 4 titluri si pretul este foarte bun, 7,5 lei / caiet.
Eu le-am comandat deja si mi-a fost comunicat ca vor fi livrate pana la sfarsitul lunii. :D
mariana_sanda
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Aug 2012, 16:11

Re: clasa 0

Mesajde sportiv » 21 Aug 2012, 16:27

As vrea sa pun in discutie urmatoarea situatie:acum 40 de ani cand am terminat eu liceul pedagogic- am mers la o scoala cu 4 posturi de invatator si gimnaziu-in total vreo suta douazeci de copii.Elan tineresc-pentru a nu se confunda cu vreo persoana :oops: , dorinta, colectiv de cadre didactice 80% necalificat- inclusiv directorul- singurul meu avantaj -cunoasterea localitatii.
Pe atunci: nici telefon (fix,desigur),nici mijloc de transport pentru cadre didactice (5-6 km) pana la scoala), nici materiale didactice (in afara de planse in lb. rusa-frumoase ,de altfel),fara garduri imprejmuitoare,fara teren de joaca -sport ,sobe de fier, parinti care lucrau la CAP -majoritatea mamelor -unii dintre tati pe santiere saptamanale. (Era sa scriu ca nici internet si telefoane mobile nu erau!).Am invatat de la ,,colegii" mai in varsta de atunci sa respect comunitatea ,sa fac ceea ce trebuie,SA RESPECT, CA PE O CARTE DE CAPATAI,programa scolara (asa cum este ea eleborata).Si asta am facut! Cred eu ca am reusit destul de bine, cel putin din discutiile cu fostii elevi,parinti ai celor actuali. De atunci , pana astazi,desigur, se vede progresul ,,societatii". Este normal! Totdeauna am ,,invatat" si aprofundat cerintele programei scolare,am gandit planificarea,asa cum am crezut eu ca-i mai bine,mi-am consultat toti colegii ,am cautat sa fiu pe ,,noutate"! Cred ca aparitia acestei clase pregatitoare ,ca orice noutate, ne va pune personal la treaba!(Tot respectul pentru ,,enorma cantitate de auxiliare" :D ).
Spor la munca,tuturor!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: clasa 0

Mesajde violeta13 » 21 Aug 2012, 21:37

Arte vizuale si lucru manual ,, Munca si creatie ,, este un auxiliar care cuprinde teme conform calendarului ex. toamna , 1 Dec, 8Martie, Paste etc. Lectiile sunt tratate integrat, arte vizuale, desen lucru manual, contine si material marunt pentru orele de matematica, poezii .Fiecare tema se poate integra intr-o poveste .
Contine pagini cu materiale care se decupeaza si se aplica pe urmatoarea pagina suport , cu o imagine potrivita temei , hartie glace + planificare gratuit .
violeta13_faliboga@yahoo.com
Fişiere ataşate
abilitati practice+ arte vizuale.ppt
Arte vizuale si lucru manual -cl pregatitoare
(1.76 MiB) Descărcat de 387 ori
violeta13
 
Mesaje: 11
Membru din: 25 Aug 2005, 15:25

Re: clasa 0

Mesajde andreea_2009 » 22 Aug 2012, 22:27

Stie cineva unde pot gasi programa aprobata pentru clasa pregatitoare? Ceea ce am gasit este doar cea supusa dezbaterii..... :roll:
andreea_2009
 
Mesaje: 8
Membru din: 17 Feb 2009, 21:29

Re: clasa 0

Mesajde acsuciu » 23 Aug 2012, 07:24

acsuciu
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Feb 2007, 17:55

Re: clasa 0

Mesajde lisandra2005 » 23 Aug 2012, 08:43

Voi avea simultan clasa pregătitoare şi clasa I, în total 16 copii. Foarte interesant!!!!
lisandra2005
 
Mesaje: 8
Membru din: 25 Aug 2009, 12:21

Re: clasa 0

Mesajde dorsavuc » 24 Aug 2012, 10:32

Eu voi avea în acest an școlar 3 copii la clasa pregătitoare, 3 copii în clasa I și 14 în clasa a III -a. Sincer nu știu cum mă voi descurca. Cum ar trebui să arate orarul clasei în această situație știind că elevii clasei pregătitoare necesită o atenție deosebită?
dorsavuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 15 Dec 2007, 06:03

Re: clasa 0

Mesajde miharal » 14 Sep 2012, 19:34

Cum faceti planificarile, interdisciplinar sau disciplinar?? Pe situl clasei pregatitoare am gasit planificarile intocmite pt fiecare disciplina in parte. Asa faceti si voi?
miharal
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Aug 2007, 15:59

Re: clasa 0

Mesajde an_luminita » 14 Sep 2012, 20:53

La cursul de formare ni s-a spus ca alegerea ne apartine (disciplinar pe unitati de invatare sau interdisciplinar pe unitati tematice). Azi la consfatuiri ni s-a precizat ca trebuie sa intocmim: o planificare calendaristica, o planificare pe unitati de invatare si una pe unitati tematice "dominante". Deci, sunt lamurita "bustean"...
"Maxima debetur puero reverentia" Juvenal
www.luminitaracolta.piczo.com
Avatar utilizator
an_luminita
 
Mesaje: 54
Membru din: 05 Dec 2005, 21:32
Localitate: Maramures

Re: clasa 0

Mesajde ovy_ovy » 15 Sep 2012, 17:05

La consfatuire nu ne-a clarificat cu nimic!
ovy_ovy
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Mai 2009, 07:27

Re: clasa 0

Mesajde stanadaniela » 21 Sep 2012, 16:19

Va recomand 2 materiale "proaspete" : "Planificari calendaristice si sugestii metodice pt. clasa pregatitoare" (Georgeta Toma si Minerva Rizea), si pt. elevi " Fise interdisciplinare si transdisciplinare pt. clasa pregatitoare" ( , 2 caiete: semestrul I si II), "Universul semnelor grafice" , de la Editura Paralela 45. Autoarele sunt : prof. inv. prescolar si cealalta prof. inv. primar, formator in proiectul de pregatire a cadrelor didactice pt. clasa pregatitoare. Credeti-ma sunt cele mai reusite din tot ce am vazut!!!
Merita sa le vedeti, inainte de a a va decide!!! Si pretul este cel mai mic!!! Aceti ce lucra cu elevii si, mai ales, veti gasi "luminita de la capatul tunelului!
Mult succes in noul an scolar!!!
Va pot trimite informatii pe PM!
stanadaniela
 
Mesaje: 14
Membru din: 10 Mai 2005, 17:24

Re: clasa 0

Mesajde sportiv » 21 Sep 2012, 17:54

Eu chiar îmi pun serios problema de ce onor MINISTERUL ŞI ISJ-URILE nu se ,,mai" implică în această stare de fapt pe care au creat-o? Dacă tot au inclus clasa pregătitoare în ciclul primar,acesta fiind GRATUIT , de ce să punem părinţii (şi pe cei ce au această clasă) la cheltuieli pe care trebuia să la suporte cei pomeniţi mai sus?
Unde sunt mapele,unde -i mobilierul promis (înlocuit cu nişte ,,mastodonţi", unde-s covoarele, unde-s trusele de materiale.....Ştiţi ce a ajuns astăzi în unele şcoli? Trusa de corpuri geometrice,harta României şi un planner ( singurul util cls. preg. :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: clasa 0

Mesajde maria_64 » 28 Sep 2012, 18:56

Stimati colegi, va rog sa-mi impartasiti cateva impresii dupa primele saptamani de "clasa 0".As dori sa stiu daca dumneavoastra va puteti realiza activitatile normal, tinandu-va de orarul stabilit, de faptul ca activitatile trebuie gandite si realizate interdisciplinar.Dupa parerea mea,cred ca programul zilnic ar trebui reanalizat, regandit. Eu,de exemplu, nu pot realiza un joc didactic in 30 de minute, respectand toate etapele ce se impun,mai ales daca ai un colectiv numeros. MI-e foarte greu sa gestionez timpul . Dumneavoastra cum procedati?
maria_64
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Feb 2008, 14:54

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori