ce activitati trebuie alternate???

ce activitati trebuie alternate???

Mesajde delia_pitov » 31 Iul 2012, 12:55

buna ziua!
am o neclaritate in ceea ce priveste planificarea activitatilor pe saptamana.
eu stiam ca trebuie alternate ABILITATILE PRACTICE cu EDUCATIA PENTRU SOCIETATE.
am gasit si varianta ca trebuie alternate ACTIVITATILE ARTISTICO-PLASTICE cu EDUCATIA MUZICALA.
imi spuneti, va rog, care e corecta???
multumesc
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

Re: ce activitati trebuie alternate???

Mesajde fratila_eliza » 31 Iul 2012, 14:14

delia_pitov scrie:buna ziua!
am o neclaritate in ceea ce priveste planificarea activitatilor pe saptamana.
eu stiam ca trebuie alternate ABILITATILE PRACTICE cu EDUCATIA PENTRU SOCIETATE.
am gasit si varianta ca trebuie alternate ACTIVITATILE ARTISTICO-PLASTICE cu EDUCATIA MUZICALA.
imi spuneti, va rog, care e corecta???
multumesc

Din Curriculum:
10. Numărul de activităţ i zilnice desfăşurate cu copiii variază în funcţie de tipul de program ales de părinţi (program normal – 5 ore sau program
prelungit – 10 ore), iar numărul de activităţi dintr-o săptămână variază în funcţie de nivelul de vârstă al copiilor (respectiv: 3-5 ani şi 5-6/7 ani).
Totodată, pentru nivelul 3-5 ani, unde sunt numai 7 activităţi integrate sau pe discipline şi 8 arii curriculare, recomandăm alternarea activităţilor
artistico-plastice şi de educaţie muzicală (aflate în aceeaşi arie curriculară) sau a acestora cu activităţile practice (din aria curriculară Tehnologii)
.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: ce activitati trebuie alternate???

Mesajde delia_pitov » 31 Iul 2012, 15:14

multumesc mult pentru raspuns!
poate ma mai ajutati cu inca doua informatii:
1. la ce grupa poti decupa cu cei mici?
2. la grupa mijlocie se urmaresc limitele 1-5. Se face si compunerea si descompunearea in aceste limite?
multumesc foarte mult!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

Re: ce activitati trebuie alternate???

Mesajde delia_pitov » 31 Iul 2012, 17:45

In multe planificari am gasit alternate ABILITATILE PRACTICE cu EDUCATIA PENTRU SOCIETATE. Am citi in Curriculum si am gasit acelasi lucru spus mai sus de dumneavoastra, asa ca am hotarat sa alternez ABILITATILE PRACTICE CU EDUCATIA MUZICALA. Din ce am inteles eu, e corect asa.

Am mai gasit in unele planificari la Activitatea matematica adunari si scaderi cu o unitate, in limitele 1-5, la grupa mijlocie. Eu nu am gasit asta in Curriculum si nici nu cred ca e cazul sa se faca acum.
Astept pareri!
Multumesc!
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47

rectificare

Mesajde delia_pitov » 31 Iul 2012, 21:22

vin cu o rectificare. am buchisit ceva mai mult Curriculum-ul si am gasit informatiile: se decupeaza la nivelul I, se rezolva probleme simple si se identifica sunetul initial al cuvintelor rostite. mie mi se pare cam mult, dar mergem pe ce se cere.
multumesc
delia_pitov
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Sep 2009, 15:47


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori