Diseminare proiect individual Comenius- School Robotics

Diseminare proiect individual Comenius- School Robotics

Mesajde danyelutza » 27 Iul 2012, 22:52

Localitatea şi ţara în care s-a desfăşurat stagiul: S. Pedro do Sul, PORTUGALIA
Instituţia din străinătate care a organizat stagiul: Hands-on Science Network
Perioada stagiului: 11/02/2012- 19/02/2012
Nr. de referinta al candidaturii: COM-11-2668-CG-PT
Titlul stagiului in limba de origine: " SCHOOL' ROBOTICS "
Cursul s-a desfasurat pe durata a zece zile, si a cuprins atat ore de prezentare, lectura, video-conferinte, ateliere de lucru, folosirea ITC-ului, prezentari video, precum si evenimente sociale. Metodele de predare au fost foarte variate, predominand insa exercitiile ITC.
Toate materialele si intregul curs s-a desfasurat in limba engleza.
Orele de curs s-au concretizat in prezentari video si au constat in: Introducere generala in domeniul roboticii; Proiectarea, construirea si programarea robotilor; Prezentarea senzorilor si a componentelor electronice; Constructivism; Organizarea si participarea la un festival de roboti.
Stagiul la care am participat s-a desfasurat in perioada 11–19 februarie 2012, in localitatea S. Pedro do Sul, aflata la o distanta de aproximativ 300 km de orasul LISABONA si aproximativ 100 Km de orasul PORTO.
Programul de desfasurare a cursului a fost foarte dens si foarte interesant in acelasi timp; activitatile s-au desfasurat conform programului anuntat
In ceea ce priveste activitate mea, am fost prezenta la toate activitatile desfasurate pe parcursul stagiului, nu doar ca observator ci ca participant activ :
- am facut o prezentare in Power Point a Romaniei, a scolii in care lucrez si a sistemului de educatie din Romania; am raspuns la intrebari.
- in timpul training-ului am participat activ la activitatile de grup, am discutat cu ceilalti colegi, mi-am spus punctul de vedere, am solicitat informatii suplimentare unde a fost nevoie,
- am discutat cu mai multi colegi europeni, posibilitatea realizarii unor parteneriate scolare.
- am prezentat cateva activitati pe care le-am desfasurat in scoala cu elevii mei; am raspuns la intrebari celor interesati sa afle mai multe despre aceste lucruri.
Cursul la care am participat a fost foarte bine organizat, cu activitati bine alese si bine realizate. Programul a fost in totalitate respectat, totul s-a desfasurat cu mult profesionalism.
danyelutza
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Feb 2007, 13:29

Înapoi la Proiecte didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator