Intrebare ritm iambic si trohaic

Intrebare ritm iambic si trohaic

Mesajde zsiuka » 18 Noi 2010, 17:13

Buna ziua. As avea o intrebare. Cum se poate expilca unui elev recunoasterea ritmului iambic si trohaic. Stiu ca silaba accentuata si neaccentuata, dar dupa ce criteriu se stabilste accentul unui cuvant, dupa consoane, dupa voclae si la ce silba cade accentul. V arog sa ma ajutati, sunt profesoara debutanta si este primul an in care peredau si prea stui cum sa explic elevilor acest lucru. Va multumesc
zsiuka
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Noi 2008, 22:53

Re: O intrebare pentru profesori

Mesajde suchardine » 19 Noi 2010, 00:15

Silaba accentuata este silaba pe care o pronuntam mai apasat, cea care se aude mai tare. De exemplu in cuvantul elev care se desparte e-lev, silaba care se aude mai tare este cea de-a doua, respectiv "lev". Astfel depistam silabele accentuate. Restul silabelor sunt neaccentuate. Iar ritmul se stabileste in functie de silabele accentuate si cele neaccentuate. Le gasiti redate foarte explicit in manualul de clasa a VIII-a de la Editura Humanitas. :) Succes!
suchardine
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Ian 2008, 20:26

Re: Intrebare ritm iambic si trohaic

Mesajde zsiuka » 20 Noi 2010, 12:12

Multumesc pentru raspuns!!
zsiuka
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Noi 2008, 22:53

Re: Intrebare ritm iambic si trohaic

Mesajde suchardine » 20 Noi 2010, 13:21

Cu placere! :) :) :)
suchardine
 
Mesaje: 9
Membru din: 07 Ian 2008, 20:26

Re: Intrebare ritm iambic si trohaic

Mesajde stoica_ioana » 17 Oct 2011, 17:18

Eu le repet tot timpul elevilor T1 si I 2, insemnanad trohaic prima silaba acc , iar iambic a doua silaba acc> Poate te ajuta, ai mei elevi au inteles .
stoica_ioana
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Sep 2009, 10:04

Re: Intrebare ritm iambic si trohaic

Mesajde bella90 » 21 Iun 2012, 17:19

Tin minte ca si eu am avut dificultati cu ritmul pe cand eram eleva. Acum silabisesc impreuna cu elevii marcand silaba accentuata cu bataie pe verticala si cea neaccentuata - pe orizontala. De aici incolo e simplu: scriind litera T trasam linia verticala intai - deci silaba acc, urmata de cea orizontala, adica ritm Trohaic.
bella90
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mai 2012, 17:52


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori