Lucrare la ecologie

Lucrare la ecologie

Mesajde gaby76rs » 30 Apr 2012, 19:26

Am terminat lucrarea de scris partea teoretica dar nu stiu clar cum sa fac cercetarea .Cine ma poate ajuta cu o cercetare la cunoasterea mediului (ecologie ) la prescolari ca model sa vad si eu cum se face .Va multumesc anticipat.
gaby76rs
 
Mesaje: 40
Membru din: 08 Oct 2008, 18:00

Re: Lucrare la ecologie

Mesajde botezatu_mioara » 01 Mai 2012, 10:35

Coordonatorul lucrarii. Informeaza-te si la CCD din judet. Acesta este primul pas in elaborarea lucrarii/informarea.
botezatu_mioara
 
Mesaje: 42
Membru din: 14 Sep 2008, 10:44

Re: Lucrare la ecologie

Mesajde viocro » 01 Mai 2012, 13:11

Din câte ştiu eu, o cercetare se poate face cel mai adesea construind nişte chestionare, prin care să urmăriţi ce doriţi să dovediţi în lucrarea dumneavoastră. Acestea trebuie completate de categoria de persoane către care se îndreaptă cercetarea dumneavoastră. Apoi trebuie să le centralizaţi şi rezultatele centralizării să se regăsească într-o formă de grafic, diagramă. Rezultatele vor fi urmate de interpretare şi concluzii.
Chestionarele sunt speciale, cu cinci variante de răspuns, nu cu două (poate nu trebuia să precizez şi asta, nu vă supăraţi).
Succes!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Lucrare la ecologie

Mesajde viocro » 01 Mai 2012, 13:15

Am găsit în calculator un chestionar pe care l-am completat cândva. Nu este pentru ed. ecologică. Este doar un model pentru cercetare. Văd că are doar patru variante de răspuns, eu ştiam de cinci şi, de aceea îl postez pe acesta aici, ca să-mi îndrept greşeala.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Lucrare la ecologie

Mesajde viocro » 01 Mai 2012, 13:21

chestionare_elevi_2010.doc
(1.08 MiB) Descărcat de 141 ori
Am mai găsit un chestionar. Este pentru elevi. Acesta are şase variante de răspuns. Poate faceţi o cercetare adresată elevilor şi vă este de folos. Dacă o să găsesc cumva un regulament pentru întocmirea unei cercetări, vi-l ataşez. Nu sunt sigură că am aşa ceva, dar parcă da. Încercaţi şi pe internet.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori