CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Re: CLASA PREGATITOARE- nelamuriri

Mesajde ianchis » 10 Apr 2012, 15:07

Am sesizat aici o problema, probabil datorita comunicarii deficitare care ne cam caracterizeaza pe noi, romanii:
Nu a spus nimeni cum ca invatatoarele nu ar mai fi lucrat cu copii de 6 ani, sau ca nu ar avea potential sa o faca. Doar ca, inainte un copil de 6 ani intra direct in clasa I si i se punea creionul in mana imediat. Din punctul acesta de vedere, meseria de invatator este aceeasi, chiar daca are in grija copii de 6 sau de 7 ani in clasa I. Dar clasa pregatitoare NU este clasa I, doamnelor invatatoare, nu va simtiti ofensate, pentru ca asta este adevarul! In clasa pregatitoare veti lucra cu copiii timp de un an de zile fara sa-i invatati litere, calcule matematice veti face doar in limitele 1-10, fara trecere peste ordin, va trebui sa-i lasati sa se joace mai mult, veti preda mai mult prin joc, ii veti insoti la toaleta cateodata......... toate acestea, timp de un an de zile ! Sa fim sinceri - in clasa I tot ce am scris eu mai sus se face la inceputul semestrului I, dupa care "se intra in paine" si lucrurile se aseaza. La clasa pregatitoare veti desfasura o munca de educatoare timp de un an intreg. Asa ceva nu ati mai facut, va garantez eu, care am fost si educatoare, sunt si invatatoare.
Va puteti supara, dar este un adevar. Dupa ce terminam cu o clasa de a IV-a, ne e greu sa trecem si la clasa I, dapoi la clasa pregatitoare cu care nu am mai lucrat niciodata. Chiar se impune un pic de instructaj pentru cei care sunt doar invatatori. Munca de educatoare nu este nici ea "floare la ureche", asa cum se tot vorbeste pe la colturi. Daca vrei sa poti sa pregatesti copiii ca la carte, trebuie sa fii instruit dinainte.
Si educatoarele au avut pana anul acesta copii de 7 ani in grija, mai mari decat unii care la 6 ani sunt deja la scoala, dar asta nu inseamna ca pot fi invatatoare fara o pregatire de specialitate.
Eu propun sa nu ne mai atacam fara sa gandim inainte. Sunt destui in Minister cei care ne ataca fara sa gandeasca.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori