norma didactica educatoare si activitatea metodica

norma didactica educatoare si activitatea metodica

Mesajde mihaela_bu » 25 Mar 2012, 17:03

Buna ziua,

Intampin o oarecare problema si sper sa gasesc un raspuns.

Mai exact...din cate am citit in anumite documente, norma didactica a unei educatoare este de 40 de ore saptamanal, 8 ore/zi, din care 5 ore de activitate efectiva cu copiii, iar 3 ore de activitate metodica. Din cate am citit in acel document, activitatea metodico-stiintifica inseamna confectionarea materialului didactic, participarea la comisii si cercuri pedagogice, la cursuri de formare, etc. Momentan eu frecventez cursurile unei facultati la zi, in anul 3. Ma intrebam daca faptul ca merg la cursuri nu suplineste activitatea metodica zilnica, de 3 ore?

Din cate imi amintesc, la un moment dat era vorba ca se va da o lege (nu stiu daca s-a mai dat sau nu) conform careia toate cadrele didactice erau obligate ca intr-un nr de ani sa urmeze o facultate. Atunci cu atat mai mult faptul ca merg la facultate ar trebui sa suplineasca activitatea metodica, pentru ca ma perfectionez prin urmarea acestei facultati.

Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa. Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat, va rog din suflet sa o faceti.
mihaela_bu
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Oct 2009, 09:23

Re: norma didactica educatoare si activitatea metodica

Mesajde g3omar_86 » 25 Mar 2012, 21:54

Faptul ca tu mergi la facultate nu poti considera ca ai efectuat activitatea metodica. Daca in cele 3 ore de activitate metodica tu mergi la facultate, materialele didactice pentru a doua zi cand le realizezi?
g3omar_86
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Iul 2007, 12:57

Re: norma didactica educatoare si activitatea metodica

Mesajde sportiv » 27 Mar 2012, 08:02

Te-ai facut înțeleasă, mai ales ca ai publicat pe cel puțin doua topicuri!
P.S Pe celălalt am postat temeiul legal.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori