incadrare

incadrare

Mesajde ionioana » 16 Mar 2012, 22:00

Buna seara!Sunt absolventa a Lic Pedagogic promotia 1983 si a Fac de Psihologie 2011.Am aflat ca nu voi mai fi incdrata ca profesor invatamant primar deoarece an avut nesansa sa imi iau licenta dupa intrarea in vigoare a Legii 1/2011.Totusi ordinul ministrului spune ca articolul privind incadrarea absolventilor Lic. Pedagogic intra in vigoare dupa 1 sept. 2011.Mai sunteti colegi in aceasta situatie?Ce aveti de gand sa faceti?Ne lasam dusi de nas ?Juristul inspectoratului Tulcea spune ca nu beneficiem de incadrarea de prof. inv primar deoarece in lege nu e precizata fac de Psihologie drep eliibila.Va rog sa postati daca mai sunteti in aceeasi situatie sau daca v-ati rezolvat cumva situatia.
ionioana
 
Mesaje: 31
Membru din: 17 Aug 2008, 17:44

Re: incadrare

Mesajde ionioana » 17 Mar 2012, 14:16

Va rog din suflet sa raspundeti daca mai sunteti si alti invatatori in situatia in care ma aflu eu.Am vorbit cu presedintele de sindicat si m-a sfatuit sa fac o sesizare catre sindicat si sa incerce sa ne ajute.
ionioana
 
Mesaje: 31
Membru din: 17 Aug 2008, 17:44

Re: incadrare

Mesajde manuelanicorescu » 17 Mar 2012, 14:36

Am colegi in situatia aceasta si au facut dosar de echivalare. Sunt judete unde nu a fost nevoie de echivalare pt. incadrare ca profesor. Ca la noi la nimeni!!!
manuelanicorescu
 
Mesaje: 152
Membru din: 28 Oct 2007, 11:13

Re: incadrare

Mesajde sportiv » 17 Mar 2012, 21:20

ionioana,
Sunt foarte multe raspunsuri la acestă întrebare date de costi_52 pe acest forum ori pe forum educațional,doar trebuie sa le căutați.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: incadrare

Mesajde ionioana » 18 Mar 2012, 08:49

Am citit raspunsurile,am luat si legatura cu costi_52 insa eu ii rog pe cei care sunt in situatia reletata sa spuna cum s-a rezolvat situatia lor ,ce au facut pentru a li se recunoaste drepturile,sau ce masuri au intreprins.Va rog sa raspundeti!
ionioana
 
Mesaje: 31
Membru din: 17 Aug 2008, 17:44

Re: incadrare

Mesajde sportiv » 18 Mar 2012, 16:27

,,Legea ia forma capului prin care trece, precum apa forma vasului în carev este tutnată” :D
,,Succesuri”!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: incadrare

Mesajde ionioana » 20 Mar 2012, 17:44

Dragi colegi nu ma asteptam sa fiti atat de insensibili la problemele unora.Credeti ca a fost usor sa fac o facultate la 47 de ani?Am facut-o pentru siguranta postului in primul rand dar si pentru a nu ne mai trata colegii mai tineri ca pe niste ''nescoliti''.Stiu ca suntem mii in situatia mea dar nu inteleg de ce nu vreti sa spuneti cum v-ati rezolvat situatia.Ne-ati ajuta mult.Alrceva ar fi daca am sti ca doar la noi in judet suntem nedreptatiti ca probleme asemanatoare cu ale noastre si-au gasit rezolvarea.
ionioana
 
Mesaje: 31
Membru din: 17 Aug 2008, 17:44

Re: incadrare

Mesajde viocro » 20 Mar 2012, 20:29

Nu este vorba se insensibilitate. Oamenii accesează un topic în funcţie de interes. Dacă nu-l deschid, nu ştiu de solicitările de acolo. Iar cel care trece pe aici, dacă nu este în măsură să dea un răspuns de folos, nu intervine.
Spre exemplu eu nu am găsit benefic să vă spun că sunt aproape în aceeaşi situaţie cu dumneavoastră şi mi s-a spus, iniţial, că trebuie să fac dosar de echivalare. Ulterior mi s-a spus că nu trebuie să mai fac dosar pentru că am absolvit Facultatea de Ştiinţe ale Educaţiei (astă-vară). Mai exact, am înţeles că, dacă aş fi absolvit altă facultate, trebuia să fac dosar de echivalare. La ce vă foloseşte răspunsul meu? Eu cred că mai mult vă amărăşte decât vă face bine. De asta nu v-am răspuns. Şi ştiu cum se face facultatea la 47 de ani, aşa am făcut-o şi eu.
Faceţi dosarul acela să fie făcut. Dacă nu vă trebuie, o să vă fie de mare folos ca dosar personal. Şi aşa veţi descoperi multe lucruri pe care le-aţi făcut şi aţi uitat de ele.
Doamne-ajută!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: incadrare

Mesajde ionioana » 20 Mar 2012, 21:14

Scuzati-ma daca am fost nedreapta mai inainte dar mi se pare absurd ce mi se intampla.Am facut o facultate la 47 de ani pentru siguranta unui loc de munca,pentru ca ,colegii mai tineri cu statutul de institutori ne considerau invechiti,pentru ca bineinteles eram platita mai bine.La 1 sept am fast incadrata ca prof. inv. primar.Acum ISJ Tulcea ne aduce la functia de invatator dar ne ia si in urmatoarele doua luni banii pe care i-am primit.
ionioana
 
Mesaje: 31
Membru din: 17 Aug 2008, 17:44


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori