Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde halip » 13 Mar 2012, 10:45

Am fost selectati ca scoala pilot unde se sustin aceste teste finale. Pe langa faptul ca sunt revoltata ca se vor da doua teste in aceeasi zi (nu am facut asta niciodata), nici nu sunt informata ce vor cuprinde aceste teste. Stiti cumva, vor aparea niste modele de teste?
halip
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Sep 2008, 14:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde rofi3 » 13 Mar 2012, 11:15

In afara clasei a patra se face evaluare si la sfarsitul clasei a II a si a VI a.
Comunicatul il gasiti la aceasta adresa :
http://www.edu.ro/index.php/pressrel/16687
Pana acum erau aceste evaluari la invatamantul primar ?
Deci avem evaluari la clasele : I, II si a IV? O sa fie copiii numai in evaluari , iar noi in hartii.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde lauraste » 13 Mar 2012, 17:43

Buna ziua !
As dori o lamurire:daca nu suntem cuprinsi in scolile pilot pentru evaluarea la clasa a II-a ,se poate aplica evaluarea nationala si in scoala noastra?!
Astept un raspuns avizat.
Multumesc anticipat!
lauraste
 
Mesaje: 29
Membru din: 07 Sep 2008, 14:51

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde halip » 13 Mar 2012, 20:34

lauraste scrie:Buna ziua !
As dori o lamurire:daca nu suntem cuprinsi in scolile pilot pentru evaluarea la clasa a II-a ,se poate aplica evaluarea nationala si in scoala noastra?!
Astept un raspuns avizat.
Multumesc anticipat!

Dupa cate stiu scolile care vor sustine aceasta testare sunt afisate pe edu.ro, de-abia de la anul va fi aceasta testare obligatorie.Deci, daca nu sunteti selectati pentru a sustine aceasta testare va puteti considera fericiti, in special elevii d-voasta.
halip
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Sep 2008, 14:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde sportiv » 13 Mar 2012, 20:48

Nu cred ca va poate opri cineva de a va testa clasa.Faceți rost de subiecte ,bareme si ...gata! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde lauraste » 14 Mar 2012, 17:42

sportiv scrie:Nu cred ca va poate opri cineva de a va testa clasa.Faceți rost de subiecte ,bareme si ...gata! :D


Acest lucru desigur ca am sa-l fac,dar voiam sa stiu .Nu suntem selectati pentru aceasta evaluare .
lauraste
 
Mesaje: 29
Membru din: 07 Sep 2008, 14:51

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde sportiv » 14 Mar 2012, 22:11

Doar cei „selectați” sunt obligati a transmite și rezultatele! În rest fiecare decide! :twisted:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde halip » 15 Mar 2012, 11:25

[quote="sportiv"]Doar cei „selectați” sunt obligati a transmite și rezultatele! În rest fiecare decide! :twisted:[/quote
Întradevăr e o mare "onoare" pentru noi...Obosim prea mult elevii şi pentru ce? Pentru a avea pe cine trage la raspundere ca sa nu mai cerem nimic din ceea ce ni se cuvine...Tot profesorul e vinovat, cu siguranta asta va fi concluzia.
halip
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Sep 2008, 14:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde lenutza_lenutza » 06 Mai 2012, 15:34

Exista postate undeva modele de subiecte pentru evaluarea nationala?
lenutza_lenutza
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Sep 2011, 21:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde halip » 06 Mai 2012, 16:21

lenutza_lenutza scrie:Exista postate undeva modele de subiecte pentru evaluarea nationala?

Caut de vreo luna pe site-ul ministerului unde se spune in metodologie ca se vor afisa subiecte , dar nimic. Pe 9 mai vor fi date probe la lb. romana si matematica si nu suntem informati cu nimic. Luni voi suna la inspectorat sa aflu daca se mai desfasoara aceasta testare.
halip
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Sep 2008, 14:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde lenutza_lenutza » 06 Mai 2012, 21:01

halip scrie:
lenutza_lenutza scrie:Exista postate undeva modele de subiecte pentru evaluarea nationala?

Caut de vreo luna pe site-ul ministerului unde se spune in metodologie ca se vor afisa subiecte , dar nimic. Pe 9 mai vor fi date probe la lb. romana si matematica si nu suntem informati cu nimic. Luni voi suna la inspectorat sa aflu daca se mai desfasoara aceasta testare.


De cand am aflat ca suntem printre scolie pilot am cautat si eu, dar nimic...
Chiar ma intrebam daca se mai sustine aceasta evaluare, deorece am vazut ca in Bucuresti vor fi suspendate cursurile pe data de 9 mai...sau acolo nu exista scoli in care se va sustine evaluarea?
lenutza_lenutza
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Sep 2011, 21:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde halip » 08 Mai 2012, 08:54

Ce noutati mai stiti? La noi la Suceava se va desfasura maine de la ora 9 aceasta e valuare. Mie mi se pare prea mult pentru un elev de clasa a Iv-a sa sustina doua probe in aceeasi zi.Mai ales ca e stresant pentru elevii mei deoarece intervin multe schimbari fata de modul cum au fost ei obisnuiti (cu supraveghetori din afara, schimbata sala de curs pt ca inv gimnazial e la noi de dimineata iar elevilor mei li s-a schimbat programul fiind nevoiti sa vina de dimineata). Am eu foarte mari emotii.
halip
 
Mesaje: 61
Membru din: 11 Sep 2008, 14:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde lenutza_lenutza » 08 Mai 2012, 15:11

La mine in scoala nu se mai da, se va sustine doar in scoala de centru a comunei pentru elevii de acolo. Elevii asteptau aceste teste, asa ca nu'i voi dezamagi si vom sustine si noi, fara a transmite rezultatele mai departe.
lenutza_lenutza
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Sep 2011, 21:39

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde popina » 08 Mai 2012, 20:00

Nu sunt de acord cu aceste evaluari, nu ca mi-e "frica", dar nu poti lasa repetenti la sfarsit de clasa I pe motiv ca stresezi copiii. In schimb, la sfarsit de clasa a II-a ii evaluezi, la sfarsit de clasa a IV-a ii evaluezi,... Ce sa zic!!!! Atunci nu-i mai stresezi?! Sau poate la sfarsit de clasa a II-a sunt atat de maturi si de puternici psihic incat nu-i mai afecteaza nimic. :mrgreen:
popina
 
Mesaje: 33
Membru din: 17 Aug 2009, 17:07

Re: Evaluare nationala la finalul clasei a Iv-a

Mesajde lenutza_lenutza » 08 Mai 2012, 21:52

popina scrie:Nu sunt de acord cu aceste evaluari, nu ca mi-e "frica", dar nu poti lasa repetenti la sfarsit de clasa I pe motiv ca stresezi copiii. In schimb, la sfarsit de clasa a II-a ii evaluezi, la sfarsit de clasa a IV-a ii evaluezi,... Ce sa zic!!!! Atunci nu-i mai stresezi?! Sau poate la sfarsit de clasa a II-a sunt atat de maturi si de puternici psihic incat nu-i mai afecteaza nimic. :mrgreen:


Asta-i Romania...din pacate! :|
lenutza_lenutza
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Sep 2011, 21:39

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori