Copiii si internetul...

Copiii si internetul...

Mesajde rofi3 » 04 Noi 2011, 12:47

Eu am oferit un raspuns referitor la acest subiect si la topicul de la acest link:
viewtopic.php?f=61&t=21629&p=199127#p199127, insa fiind mama unui baietel de 6 ani am creat acest topic aici, deoarece sunt foarte interesata de acest subiect de discutie pentru aceasta varsta.
Nu stiu daca dvs. ca si cadre didactice , ati avut curiozitatea sa discutati cu cei mici cu varste intre 4-7 ani despre internet . Este posibil ca multi dintre ei sa nu stie ce inseamna internetul , insa sa va spuna ca se joaca jocuri pe internet sau ca vad filmulete , unele nepotrivite pentru varsta lor , chiar sub ochii parintilor.
Parintii este posibil sa nu-si dea seama ca reprezinta un pericol pentru ei aceste lucruri si sa fie "fericiti " ca odraslele stiu sa navigheze pe internet , au acces la informatie si nu in ultimul rand au o ocupatie.
Poate nu s-au gandit niciodata ca aceasta informatie vine uneori prea devreme si ca poate fi daunatoare copilului .
Ca si cadru didactic ce informatii i-ati furniza copilului care navigheaza pe internet , dar parintelui (poate intr-o sedinta cu parintii)?
Credeti ca este un pic prea devreme pentru a discuta aceste lucruri cu copiii cu varste intre 5-7 ani , vor intelege ceea ce trebuie?
Eu consider ca sunt copii , majoritatea, care daca li se prezinta cum trebuie aceste informatii vor intelege ceva si pe viitor, poate vor adresa anumite intrebari parintilor care vor facilita creionarea conceputului de pericol pe internet .
Se pot discuta mult mai multe despre aceste pericole cu cei de la invatamantul primar si daca colegii care predau la acestia doresc sa se implice in aceasta discutie sunt bine veniti ..
Va multumesc.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Copiii si internetul...

Mesajde fratila_eliza » 04 Noi 2011, 15:03

rofi3 scrie:Eu am oferit un raspuns referitor la acest subiect si la topicul de la acest link:
viewtopic.php?f=61&t=21629&p=199127#p199127, insa fiind mama unui baietel de 6 ani am creat acest topic aici, deoarece sunt foarte interesata de acest subiect de discutie pentru aceasta varsta.
Nu stiu daca dvs. ca si cadre didactice , ati avut curiozitatea sa discutati cu cei mici cu varste intre 4-7 ani despre internet . Este posibil ca multi dintre ei sa nu stie ce inseamna internetul , insa sa va spuna ca se joaca jocuri pe internet sau ca vad filmulete , unele nepotrivite pentru varsta lor , chiar sub ochii parintilor.
Parintii este posibil sa nu-si dea seama ca reprezinta un pericol pentru ei aceste lucruri si sa fie "fericiti " ca odraslele stiu sa navigheze pe internet , au acces la informatie si nu in ultimul rand au o ocupatie.
Poate nu s-au gandit niciodata ca aceasta informatie vine uneori prea devreme si ca poate fi daunatoare copilului .
Ca si cadru didactic ce informatii i-ati furniza copilului care navigheaza pe internet , dar parintelui (poate intr-o sedinta cu parintii)?
Credeti ca este un pic prea devreme pentru a discuta aceste lucruri cu copiii cu varste intre 5-7 ani , vor intelege ceea ce trebuie?
Eu consider ca sunt copii , majoritatea, care daca li se prezinta cum trebuie aceste informatii vor intelege ceva si pe viitor, poate vor adresa anumite intrebari parintilor care vor facilita creionarea conceputului de pericol pe internet .
Se pot discuta mult mai multe despre aceste pericole cu cei de la invatamantul primar si daca colegii care predau la acestia doresc sa se implice in aceasta discutie sunt bine veniti ..
Va multumesc.

Recomand celor interesati, fie ei cadre didactice, parinti, dar si elevi sa vizioneze filmuletul de pe acest site:
http://www.safernet.ro/lectii/html/etusivu.htm
Filmul se numeste Padurea nesfarsita si este special conceput pentru a explica copiilor de orice varsta si nu numai, ce inseamna internetul, care sunt pericolele de pe internet si multe alte lucruri utile. Este un filmulet interactiv, in care cel care il vizioneaza are de facut alegeri in ceea ce priveste actiunile care trebuie sau nu facute atunci cand navigam pe net, de exemplu: sa nu oferim parola sau date personale unor persoane cunoscute prin intermediul internetului si multe altele. Vizionare placuta!
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: Copiii si internetul...

Mesajde rofi3 » 04 Noi 2011, 19:01

Am urmarit filmuletul impreuna cu baietelul meu . Este foarte interesant si prezinta conceptele destul de usor , insa este destul de greoi pentru 5 ani . Daca filmuletul este urmarit impreuna cu un parinte sau un cadru didactic care sa vina cu explicatii suplimentare acolo unde este nevoie, cred ca rezultatul poate fi unul pozitiv pentru copiii din invatamantul prescolar si acestia raman cu cateva idei principale importante .
Poate mai aflam si alte pareri ...
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Copiii si internetul...

Mesajde MirelaSI » 07 Noi 2011, 15:02

Multumesc rofi3 ca ai postat si aici pe aceasta tema. Am postat si la acest link dar am sa repet si aici in speranta ca aici voi gasi mai multi parinti interesati de subiectul "Ce ar trebui sa stie copiii mici despre Internet"?

In primul rand, trebuie sa va spun ca fac parte din proiectul co-finantat de UE, Sigur.info care are ca obiectiv principal siguranta copiilor in mediul online. La adresa http://www.sigur.info veti gasi informatii si resurse utile pentru copii de toate varstele cat si pentru dvs ca parinti care va pot ajuta in educarea celor mici in spiritul sigurantei pe Internet.

Pentru prescolari, avem pregatit, in parteneriat cu cei de la Povestea lui Jester, Jester si Printesa Misterioasa o poveste poezie despre pericolele Internetului.

Pentru copiii mai mari veti regasi filmulete, sfaturi si chiar cateva reguli de urmat astfel incat copiii dvs sa fie in siguranta online.

Pentru intrebari si sfaturi in situatii mai dificile puteti oricand sa apelati la Helpline, linia specializata pe probleme legate de Internet.
MirelaSI
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Oct 2011, 15:36


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori