Evaluarea finala a testelor initiale

Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde manolemary » 01 Oct 2011, 11:41

Vi se pare corecta evaluarea finala a testelor initiale?
Eu cred ca se incearca diminuarea numarului de calificative FB, B, S.
Daca la sfarsitul semestrului incheiem calificativul care predomina si tinem cont de progresul sau regresul elevului, de ce in evaluarea finala
- calificativul FB e un fel de 10 - adica o lucrare fara nicio greseala
- calificativul B e un fel de 9 s.a.m.d.?
De ce am renuntat atunci la notarea de la 1 la 10 si acordam calificative?
Unde mai este incurajarea elevilor ?
Astep si parerile colegilor, poate gresesc eu!
manolemary
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Noi 2007, 18:11

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde sportiv » 01 Oct 2011, 16:05

Despre ce evaluare finală a testelor inițiale vorbim?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde ela67 » 01 Oct 2011, 17:08

sportiv scrie:Despre ce evaluare finală a testelor inițiale vorbim?


Se referea la stabilirea calificativului final din precizarile CNEE, care este numita in precizarile primite, evaluare finala. La limba si literatura romana, in modelul dat, era foarte stricta evaluarea. Foarte bine= Perfect, iar pentru bine, calificativ final, "rezolva integral si corect 5 itemi, incorect 1 item/ partial 1 item." Si mie mi s-a parut ca ar fi ca si notele 10 si 9. Nu e o evaluare pe calificative. Asa se intelege din acea descriere. La matematica si stiinte e diferit. Si eu m-am raportat la cerintele CNEE. Pentru un sinonim gresit, calificativul final este bine, iar pentru scrierea imaginativa, daca ia bine ..... asisderea. Care-i diferenta?
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde sportiv » 01 Oct 2011, 21:14

Oricum nu le bag în seama pe cele ale lor! N-au antrenament la aprecierea prin calificative! :D (asta ca sa nu fiu mai rau).
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde felixmunteanu » 01 Oct 2011, 22:34

Noi n-am fost de acord şi am modificat baremul la română (am avut 7 itemi si am punctat 6FB+1B pentru FB final).
Întreb: dacă marii specialişti au formulat subiectele în dorul lelii, fără să ţină seama de programă (vorbesc de clasa a IV-a), de ce aş avea încredere că ei ştiu să facă nişte bareme echitabile.
Ela67 are dreptate. Cum să pui la egalitate un sinonim cu o compunere? Înţeleg să fie B final pentru B-ul de la compunere (deşi noi am dat FB final), dar nu pentru B la sinonime.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde felixmunteanu » 01 Oct 2011, 22:35

Am uitat un :?: Scuze!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde davio » 01 Oct 2011, 22:48

Aceeasi observatie. Nu sunt de acord cu stabilirea calificativelor finale conform graficului stabilit de cei care nu lucreaza direct cu elevi.
davio
 
Mesaje: 66
Membru din: 17 Dec 2006, 17:08

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde ginabuzas » 02 Oct 2011, 16:03

felixmunteanu scrie:Noi n-am fost de acord şi am modificat baremul la română (am avut 7 itemi si am punctat 6FB+1B pentru FB final).
Întreb: dacă marii specialişti au formulat subiectele în dorul lelii, fără să ţină seama de programă (vorbesc de clasa a IV-a), de ce aş avea încredere că ei ştiu să facă nişte bareme echitabile.
Ela67 are dreptate. Cum să pui la egalitate un sinonim cu o compunere? Înţeleg să fie B final pentru B-ul de la compunere (deşi noi am dat FB final), dar nu pentru B la sinonime.

[b]Am procedat si eu la fel.Cred ca noi cei care lucram de multi ani in domeniu am putea da consultatii/consiliere celor care au intocmit testele/baremele.In concluzie,de unde ar sti altcineva mai bine ca profesorul clasei cum sa evalueze munca elevilor ? :D Intentiile lor insa au fost bune,au vrut sa ne ajute,dar cred ca noi putem sa-i ajutam pe ei mai degraba...A fost mult zgomot pentru nimic...[/b]
ginabuzas
 
Mesaje: 47
Membru din: 28 Mai 2007, 19:06

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde viocro » 02 Oct 2011, 17:18

Matricele de specificaţii prezentate mai sus reprezintă exemple, modele date, care pot fi
modificate de către fiecare cadru didactic în conformitate cu conţinuturile cuprinse în programa
şcolară, precum şi cu particularităţile clasei de elevi, astfel încât testarea iniţială să releve nivelul
real al cunoştinţelor, abilităţilor/ deprinderilor şi atitudinilor elevilor la începutul unui nou an şcolar
şi să îl ajute pe cadrul didactic să îşi proiecteze activităţile didactice următoare.[
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde ela67 » 02 Oct 2011, 19:00

viocro scrie:Matricele de specificaţii prezentate mai sus reprezintă exemple, modele date, care pot fi
modificate de către fiecare cadru didactic în conformitate cu conţinuturile cuprinse în programa
şcolară, precum şi cu particularităţile clasei de elevi, astfel încât testarea iniţială să releve nivelul
real al cunoştinţelor, abilităţilor/ deprinderilor şi atitudinilor elevilor la începutul unui nou an şcolar
şi să îl ajute pe cadrul didactic să îşi proiecteze activităţile didactice următoare.[


Nu spune nimeni ca nu pot fi modificate matricele de specificaţii, ca nu le putem face in asa fel incat evaluarea sa fie una reala si valoroasă, dar speram la un salt calitativ. Fiecare dintre noi ne-am asteptat la altceva. Eu mi-aş fi dorit un model adevărat. Nu mi-a rămas decât să le dau calificativul pe care-l merită celor care au venit cu ideea si nu au stiut sa si-o ducă până la capăt cu succes. Oricum este confidenţial şi nu se trece în catalog.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde ela67 » 02 Oct 2011, 19:02

sportiv scrie:Oricum nu le bag în seama pe cele ale lor! N-au antrenament la aprecierea prin calificative! :D (asta ca sa nu fiu mai rau).


N-ar fi rău să le propunem nişte măsuri ameliorative cu termene şi responsabilităţi. Problema ar fi cine-i monitorizează.....
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Evaluarea finala a testelor initiale

Mesajde felixmunteanu » 02 Oct 2011, 23:32

Exact, Ela67!
Voiam să văd dacă ceea ce dau eu la clasă e normal şi mai voiam să văd dacă notez echitabil, atât faţă de copii cât şi faţă de pretenţiile ministerului, că doar el, ministerul, ne-a spus că nu evaluăm şi nu notăm bine şi de-aia vine elevul de la Cucuieţi cu 10 pe linie şi dă cu capul în 5-ul capitalei.
Sau ...... poate trebuia să înţelegem că nu avem elevi de FB la l română, iar noi n-am priceput şi batem câmpii pe-aici... :(
Mă tem, însă, c-am prea priceput ce calificative merită unii :wink:
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator