Siguranta copiilor la gradinita

Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde sce76 » 11 Apr 2011, 10:33

Poate nu este locul potrivit, insa nu am stiut unde sa incadrez subiectul.
Exista vreo lege, reglementare care sa stabileasca conditiile de siguranta ce trebuie indeplinite in institutiile de invatamant?Adica, fetita mea este inscrisa la o gradinita cu program prelungit, unde usa institutiei(poarta) este in permanenta deschisa.Nu exista un program prestabilit,(nu doresc unii parinti), astfel incat oricine, vine si pleaca , cand doreste. Este singurul loc din oras, convenabil de altfel mie, care nu are o ora pana la care copii pot fi dusi si o ora de la care pot fi luati.
Ce solutii am, in afara de schimbarea gradinitei?Discutiile cu conducerea au fost fara efect, imi dau dreptate, dar nu se pot impune in fata unor parinti recalcitranti, care nu doresc un astfel de program...
sce76
 
Mesaje: 89
Membru din: 23 Sep 2009, 13:58

Re: Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde glilianaviorica » 11 Apr 2011, 18:19

"parintii nostri, stapanii nostri"
glilianaviorica
 
Mesaje: 162
Membru din: 02 Dec 2006, 15:49

Re: Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde monomonica » 11 Apr 2011, 21:58

Fiecare gradinita trebuie sa aiba un Regulament de ordine interioara. Parintii trebuie sa il cunoasca si sa il respecte. Nu exista parinti recalcitranti , ci doar educatoare care nu stiu sa explice pe intelesul tuturor ca nu e vorba de siguranta unui copil ci de a tututora. La noi in gradinita exista un program de inchidere a usii (9:30-12:45 si 13:30-15:30), un cadru didactic-ofiter de serviciu care monitorizeaza persoanele care intra in gradinita , exista o sonerie la care se apeleaza atunci cand nu este deschisa usa, iar acesta-ofiterul de serviciu- permite sau nu accesul in institutie.
monomonica
 
Mesaje: 21
Membru din: 18 Ian 2008, 21:22

Re: Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde sce76 » 12 Apr 2011, 08:34

glilianaviorica scrie:"parintii nostri, stapanii nostri"

Simt ironia sau durerea in postul dv.?Asta ma face sa cred ca si dv. sunteti cadru didactic, ca si mine ,de altfel.E trist ca asta se intampla, ca au puteri mari cei care nu stiu ce sa faca cu ele.
Nemultumirea mea era ca, neexistand un program, toata lumea vine cand vrea(pana catre 9;30), si pleaca la fel,( incepand cu 14:50).Micul dejun e la9:00, apoi,la 11:45 masa principala, la 12:10 toti prichindeii sunt la somn, iar de la 14:50 , cate un apartinator incepe sa vina , mai repede, sa duca, vezi-Doamne, copilul in parc.
Nici o regula, nici o logica, nici un program...Copilul meu de grupa mica a facut in toate planurile regres(vorbeste ca bebelusii de la gradi, vrea in brate, se teme de bau -bau, a slabit 2 kg...)Sunt peste 33 de copii in grupa cu varste intre2 si 4 ani.Pe langa cei inscrisi la inceputul anului scolar(25), au fost inscrisi inca multi altii(8), pentru ca au plecat copiii...Au plecat din cauza conditiilor, au plecat pentru ca indata ce colectivul se omogeniza, mai era inscris cate un bebel, care plangea , pana uita de mama..Sigur, inteleg ca unii parinti n-au cum sa se descurce altfel, dar trebuie respectata perioada de inscriere si frecventa de la inceputul anului scolar.
Mi-e greu sa ma adresez ISJ-ului, in calitate de parinte"care are mereu dreptate", dat fiind faptul ca , sunt cadru didactic si colega cu doamnele. educatoare.
sce76
 
Mesaje: 89
Membru din: 23 Sep 2009, 13:58

Re: Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde dora_popa71 » 30 Iun 2011, 13:35

sce76 scrie:
glilianaviorica scrie:"parintii nostri, stapanii nostri"

Simt ironia sau durerea in postul dv.?Asta ma face sa cred ca si dv. sunteti cadru didactic, ca si mine ,de altfel.E trist ca asta se intampla, ca au puteri mari cei care nu stiu ce sa faca cu ele.
Nemultumirea mea era ca, neexistand un program, toata lumea vine cand vrea(pana catre 9;30), si pleaca la fel,( incepand cu 14:50).Micul dejun e la9:00, apoi,la 11:45 masa principala, la 12:10 toti prichindeii sunt la somn, iar de la 14:50 , cate un apartinator incepe sa vina , mai repede, sa duca, vezi-Doamne, copilul in parc.
Nici o regula, nici o logica, nici un program...Copilul meu de grupa mica a facut in toate planurile regres(vorbeste ca bebelusii de la gradi, vrea in brate, se teme de bau -bau, a slabit 2 kg...)Sunt peste 33 de copii in grupa cu varste intre2 si 4 ani.Pe langa cei inscrisi la inceputul anului scolar(25), au fost inscrisi inca multi altii(8), pentru ca au plecat copiii...Au plecat din cauza conditiilor, au plecat pentru ca indata ce colectivul se omogeniza, mai era inscris cate un bebel, care plangea , pana uita de mama..Sigur, inteleg ca unii parinti n-au cum sa se descurce altfel, dar trebuie respectata perioada de inscriere si frecventa de la inceputul anului scolar.
Mi-e greu sa ma adresez ISJ-ului, in calitate de parinte"care are mereu dreptate", dat fiind faptul ca , sunt cadru didactic si colega cu doamnele. educatoare.

Doamna si mie mi se pare ca postarea "parintii nostri ,stapanii nostri" suna a ironie!De ce exista presupunerea ca parintii fac afirmatii nefondate,doar se cunoaste realitatea!?Oare educatoarele nu sunt,nu au fost sau nu vor fi parinti la randul lor?Siguranta copiilor este cu semnul intrebarii pentru ca <la noi la gradinita cel putin>doamna iese la discutii,la tigara,lucreaza la calculator stand cu spatele la copii s.a.m.d.Si atunci va intreb care siguranta?Care regula?va sugerez sa cititi un articol interesant scris de o doamna invatatoare presupun:INVATATOARE CELEBRE.Eu as fi numit postarea DASCALI CELEBRI pentru ca regasim astfel de dascali ca si cei descrisi si intre educatoare si intre profesori!Articolul descrie elocvent cadrele didactice care nu isi respecta obligatiile si codul deontologic profesional.Sunt o gramada de parinti care au retineri in ceea ce priveste reclamatiile la ISJ pentru ca actiunea lor s-ar repercuta asupra copiilor.
dora_popa71
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Iun 2011, 11:32

Re: Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde dawid » 05 Iul 2011, 11:14

Multe gradinite nu mai au paza, chiar si scoli. Dar in multe dintre ele parintii au platit o suma de bani si au angajat o firma de paznici. Oare este corecta aceasta rezolvare?
dawid
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Iul 2010, 19:27

Re: Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde sce76 » 28 Sep 2011, 09:32

E adevarat ca nu sunt fonduri pentru paza, la fel de adevarat ca parintii, poate, nu-si permit sa plateasca pentru asta, DAR exista cheie la poarta. :evil:
sce76
 
Mesaje: 89
Membru din: 23 Sep 2009, 13:58

Re: Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde SandraCDZ » 28 Sep 2011, 21:13

dawid scrie:Multe gradinite nu mai au paza, chiar si scoli. Dar in multe dintre ele parintii au platit o suma de bani si au angajat o firma de paznici. Oare este corecta aceasta rezolvare?



De ce nu? Daca parintii au decis si totul a fost de comun acord, mi se pare in regula. Sunt unele institutii defavorizate, din mai multe puncte de vedere, si e foarte bine daca parintii sar in ajutor. Pana la urma, pentru odraslele lor o fac.
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde dawid » 30 Sep 2011, 16:29

SandraCDZ scrie:
dawid scrie:Multe gradinite nu mai au paza, chiar si scoli. Dar in multe dintre ele parintii au platit o suma de bani si au angajat o firma de paznici. Oare este corecta aceasta rezolvare?



De ce nu? Daca parintii au decis si totul a fost de comun acord, mi se pare in regula. Sunt unele institutii defavorizate, din mai multe puncte de vedere, si e foarte bine daca parintii sar in ajutor. Pana la urma, pentru odraslele lor o fac.



Totusi, cred ca ati uitat ca am intrat in UE si avem numeroase pretentii. Ba mai mult in LEN este specificat faptul ca invatamantul este gratuit.
In România invatamantul constituie prioritate nationala. Pentru finantarea educatiei nationale se aloca anual din bugetul de stat si din
bugetele autoritatilor publice locale minimum 6% din produsul intern brut al anului respectiv.
Nici in timpurile de mult apuse, tovarasul presedinte nu solicita parintilor asemenea sume.

De fapt, asta se urmareste, incetul cu incetul, parintii sa suporte numeroase cheltuieli: paznic, salubrizare, igienizare, hrana, si altele. Rechizitele si materialele didactice deja le platesc parintii.

In felul acesta vom fi pacaliti si manipulati, precum ca este si datoria parintilor sa asigure securitatea copiilor, iar persoanele naive vor deschide portofelele si vor face donatii, fara acte in regula.

Oare nu ar fi mai corect, ca din acesti bani stransi de catre parinti sa se poata organiza diverse activitati benefice pentru copii, in loc sa umple buzunarele altora?
dawid
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Iul 2010, 19:27

Re: Siguranta copiilor la gradinita

Mesajde SandraCDZ » 30 Sep 2011, 18:16

Ba da, dawid, ar fi minunat! Însă până stau părinţii să se plângă de economia ţării, copiii lor sunt în pericol tocmai acolo unde ar trebui să fie în cea mai mare siguranţă: la şcoală. Nu sunt mulţi ani de când am terminat liceul şi chiar la final, în clasa a XII-a, un grup de indivizi a intrat in clasă, l-au snopit în bătaie pe un coleg şi au plecat. Iar acesta nu e un caz singular şi nici măcar atât de grav, pentru că rănile au fost minore. Se întâmplă şi lucruri mai urâte. Asta e, nu poţi periclita siguranţa copilului tău, doar aşa, din principiu, pentru că nu ţi se pare corect că statul îşi bate joc.
Statul îşi bate joc de toată lumea, nu numai de profesori, de elevi sau de părinţi. Nu spun că e în regulă să ne resemnăm şi să ne complacem în situaţia asta, dar nici să ne sacrificăm copiii pentru principiile noastre. LEN prevede multe alte lucruri neaplicate, neaplicabile şi unele chiar iraţionale.
Până când vom ajunge la acea situaţie ideală, în care atât statul, cât şi părinţii, să îşi aducă partea corectă de contribuţie la educaţia copilului, tot ce putem e să facem compromisuri. Pentru că, hai să fim sinceri, nici părinţii, dacă e să generalizăm, nu sunt foarte cooperanţi şi implicaţi. Cei care au, îţi aruncă banii pe care îi ceri mai mult sau mai puţin direct, iar cei care nu, nu. Cam la atât se rezumă implicarea lor.
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori