Nelamurire competente clasa I

Nelamurire competente clasa I

Mesajde monas » 27 Sep 2011, 21:22

In grila de evaluare pentru clasa I propusa de MECTS apare urmatorul enunt: În functie de rezultatele evaluării initiale, cadrul didactic va adapta planificările astfel încât să reflecte parcursurile educaionale specifice diferitelor categorii de elevi diagnosticate la nivelul clasei, în vederea asigurării puntilor către dezvoltarea celor 8 competente-cheie..
Doresc sa aflu care sunt cele 8 competente-cheie despre care este vorba, poate ma puteti ajuta...
monas
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mai 2006, 18:03

Re: Nelamurire

Mesajde ramir13 » 27 Sep 2011, 21:40

Curriculumul național pentru învățământul primar și gimnazial se axează pe 8 domenii de competențe cheie care determină profilul de formare a elevului:
a) competențe de comunicare în limba română și în limba maternă, în cazul minorităților naționale;
b) competențe de comunicare în limbi străine;
c) competențe de bază de matematică, științe și tehnologie;
d) competențe digitale de utilizare a tehnologiei informației
ca instrument de învățare și cunoaștere;
e) competențe sociale și civice;
f) competențe antreprenoriale;
g) competențe de sensibilizare și de expresie culturală;
h) competența de a învăța să înveți
ramir13
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Mar 2008, 22:44

Re: Nelamurire competente clasa I

Mesajde monas » 28 Sep 2011, 22:13

Multumesc!
monas
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mai 2006, 18:03

Re: Nelamurire competente clasa I

Mesajde sportiv » 28 Sep 2011, 23:15

Ce spuneam eu mai de mult [b]ca co[/b]legii nostri nu prea citesc legile (nicidecum sa le cunoasca)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Nelamurire competente clasa I

Mesajde ela67 » 28 Sep 2011, 23:21

sportiv scrie:Ce spuneam eu mai de mult [b]ca co[/b]legii nostri nu prea citesc legile (nicidecum sa le cunoasca)

Cred ca nu ati inteles.... competentele le stim .... despre punti era vorba .... puntile de legatura catre dezvoltarea competentelor.
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori