Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde katinka » 14 Sep 2011, 16:36

Nu stiu cum se procedeaza prin alte scoli vis -a- vis de aplicarea planului de invatamant la clasele primare, avand in vedere ca suntem nevoiti sa ne alcatuim schema orara a clasei nu dupa nevoile clasei, cum ar fi normal, ci dupa cum ni se impune:daca avem profesori la clasa, la ed. fizica, lb. engleza, religie, musai trebuie sa luam maximum de ore din plan ca sa ne ramana 18 ore, altfel directorul spune ca ne plateste la plata cu ora, desi legea stipuleaza ca invatatorul e platit pe post.
Iata ce spune legea:
"(3) Norma didactica de predare-invatare-evaluare si de instruire practica si de evaluare curenta a prescolarilor si a elevilor in clasa reprezinta numarul de ore corespunzator activitatilor prevazute la alin. (1) lit. a) si se stabileste dupa cum urmeaza:
a) un post de profesor pentru invatamantul prescolar pentru fiecare grupa cu program normal, constituita in educatia timpurie;
b) un post de profesor pentru invatamantul primar pentru fiecare clasa din invatamantul primar sau pentru clase simultane din cadrul acestuia, unde nu se pot constitui clase separate;
c) 18 ore pe saptamana pentru profesorii din invatamantul secundar si tertiar non-universitar, pentru profesorii din unitatile si clasele cu program integrat si suplimentar de arta si sportiv, precum si din unitatile cu activitati extrascolare si din centrele sau cabinetele de asistenta psihopedagogica;
d) 24 de ore pe saptamana pentru profesorii de instruire practica; ..."
La consfatuiri ni s-a spus una, in scoala ni se zice alta...si eu nu stiu cu cine sa mai votez...
E o incalcare a legii, in situatia asta mi se impune planul, nu mai pot alege eu numarul de ore, mi se dicteaza cate sa iau, mie asa mi se pare si elevii ce vina au in cazul asta?
In scolile dumneavoastra cum se procedeaza?
Toti mergeti pe maximum de ore doar pentru considerentul ca trebuie sa va ramana de predat 18?
Legea nu spune nimic, dupa cum se vede, am selectat pentru mai multe categorii de dascali.
katinka
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Apr 2008, 20:34

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde viocro » 14 Sep 2011, 17:35

La clasele I şi a II-a nici cu maximul de ore nu avem 18 ore, ci doar 17. Noi suntem plătiţi pe post, nu pe număr de ore! Totdeauna a fost aşa . Confuzia vine de la precizarea numărului de ore obligatorii pentru profesori.
Cred că trebuie să insistaţi ferm, dar politicos. Acum depinde cât de "bătăioasă" sunteţi pentru a vă susţine cauza şi, bănuiesc, depinde şi de atmosfera din şcoală. Însă dreptate aveţi dumneavoastră, deşi, pe undeva, CDŞ se votează în consiliul de administraţie al şcolii. Dacă vreun "forumist" de-al nostru ştie clar cum e cu votarea CDŞ -ului, vă poate lămuri mai bine.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde penelopa_45 » 14 Sep 2011, 18:19

La clasa aIVa pot avea 17 ore, sau minim de ore trebuie sa fie 18? Colegele de anul trecut au avut 17 si nu stiu daca e corect.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde medeea2003 » 14 Sep 2011, 18:56

Poti sa ai 10 ore, 14 ore sau 17-18. Poti sa ai cate vrei si cate-ti permite planul cadru, in intervalul caruia poti sa oscilezi. Nu suntem platiti la nr ore si nici incadrati asa, ci pe post.
medeea2003
 
Mesaje: 18
Membru din: 18 Sep 2008, 15:42

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde felixmunteanu » 14 Sep 2011, 22:35

E adevărat, dar indicaţia (cel puţin la noi) e să nu se coboare sub 16. Şi cred că e de bun simţ. Nu e normal ca, în virtutea expresiei "pe post" să lucrăm 12 ore şi să luăm aceiaşi bani cu cei care fac 18 ore. În ultimii ani am mers pe 16, mai ales că am şi vechime 30. Şi, de anul acesta, dacă tot s-a scos reducerea la 16 ore pentru 25 de ani, găsim forme de adaptare. Acum am clasa a IV-a şi am 16 ore, iar copiii 22 (e şi un opţional engleză).
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde felixmunteanu » 14 Sep 2011, 22:50

Pentru Katinka:
Să ştiţi că am mai auzit de astfel de directori. Sunt convinsă că acestora ar trebui să li se aplice ora de lectură sau să li se asigure un translator. Nu scrie nicăieri că suntem plătiţi pe trunchiul comun. Acesta trebuie îndeplinit, dar în el intră şi religia şi limba străină şi educaţia fizică. Ce facem: trunchiul învăţătorului şi trunchiuleţul profesorilor? E absurd. Învăţătorul e plătit pe post, adică pe ceea ce face el din trunchiul comun plus opţionalul/opţionalele lui, indiferent de numărul orelor. Eu am 15+1 opţional.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde sportiv » 15 Sep 2011, 13:05

Îmi cer scuze ca intervin (puțin mai ,,indignat”)! Problema am dezbatut-o si acum vreo 4-5 ani! Atunci spuneam cam așa: metodicile predării lb. și lit. române, a matematicii,istoriei,geografiei etc..s-au facut în liceele pedagogice,la fel ca si cea a educației fizice.De ce s-a intervenit in predarea acestui obiect (dupa părerea mea fără bază legală )? Ce vină au învățătorii că s-au trimis profesori și domnii directori interpreteaza legile?PLATA ÎNVĂȚĂTORILOR SE FACE PE POST!
Vor trimite și la ed. muzicală,si la cea plastica,si la tehnologică să fie sănătosi (cu interesele lor partinice,cu tot)! Ce vina avem? ATÂT TIMP CÂT EXISTĂ POSTUL,EXISTĂ ȘI ORELE CELORLALȚI!
P.S. Am fost sportiv de performanța și nu am nimic împotriva profesorilor de ed. fizică! :D Sper să se înțeleaga în mod corect intervenția!
Succes ,tuturor, în activitatea la clasă!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde penelopa_45 » 15 Sep 2011, 15:40

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, aveti mare dreptate si am sa merg cu 17 ore la care se adauga si orele de pregatire suplimentara si consiliere parinti. Elevii mei de clasa a IVa vor avea in fiecare zi 5 ore. Va urez si eu mult SUCCES in noul an scolar. Sa auzim de bine.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde felixmunteanu » 15 Sep 2011, 20:47

Păi 5x5=25. Asta depaseste maximumul de ore care e 24.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde katinka » 16 Sep 2011, 20:13

V Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.Din pacate eu am fost obligata sa iau 22 de ore la clasa a III-a, copiii sa aiba de doua ori pe saptamana cinci ore plus pregatirea suplimentara plus act. extracurriculare...am contactat cadre didactice din toata tara si niciunul nu mi-a vorbit de vreo situatie similara.
Mi-e atat de sila sa ma mai duc inca o data si sa-i mai arat legea si sa-i mai explic, la ce bun daca nu am cui?
Ma bucur pentru toti aceia dintre dumneavoastra care si-au facut schema orara dupa adevaratele nevoi ale clasei, eu mi-am facut-o dupa pohta ce-a pohtit-o directorul!

Sanatate multa si succes in acest an scolar!
katinka
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Apr 2008, 20:34

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde sportiv » 17 Sep 2011, 22:04

Nu fiți suparată! De asta-i ,,derector” să se priceapă la toate! :oops:
P.S. Si nu-i nicio nenorocire cu 22 de ore ,atâta timp cat pe cei din minister nu-i intereseaza aplicarea legii! De ce ar aplica-o directorul?Asa s-a găsit și locul orei de lectura! :oops:
Succes in ceea ce faceti!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Cum e corect cu "normarea" postului de invatator?

Mesajde danaarba » 26 Sep 2011, 21:34

danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron