Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde miculaiciuc » 22 Aug 2011, 14:39

Buna ziua dragi colegi,



As vrea sa discutam daca doriti despre primele zile de gradinita ale presolarilor.Cum ii vom intampina,ce discutam la sedinta,rechizitele necesare,etc.Va astept cu idei.


Numai bine!
miculaiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Feb 2008, 21:27

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde liliana_ene26 » 23 Aug 2011, 09:28

eu in fiecare an le pregatesc prescolarilor un buchetel de flori si un ecuson pe care desenez un personaj din desene animate,iar pe acesta scriu”bine ai venit in grupa ...”.la sedinta de obicei discutam putin regulile grupei,apoi necesarul de rechizite pentru anul scolar.de regula,in ultimii ani am strans bani si am cumpart impreuna cu o mamica de la grupa rechizite pentru toti copiii la fel,pentru a fi de calitate si pentru a lucra eficient.apoi parintii,impreuna cu mine vin cu sugestii asupra a ce ne mai trebuie la grupa si de comun acord mai cumparam cele necesare,deoarece se stie prea bine ca nu ne sustine nimeni din pdv.material.
M-ar interesa sa mai stiu cum procedeaza si alte colege din alte gradinite.
liliana_ene26
 
Mesaje: 42
Membru din: 28 Ian 2009, 14:22

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde dawid » 24 Aug 2011, 18:52

Foarte bun acest subiect. Si eu as fii interesata de metode deosebite de primire a copiilor.
De obicei lucrurile decurg de la sine, ii las pe copii sa observe jucariile, apoi dupa micul dejun, ii rog sa se aseze in semicerc pentru a avea o discutie prietenoasa, care ne ajuta sa ne cunoastem si discutam putin despre regulile gradinitei, apoi ii antrenez intr-un joc, care sa-i distreze si sa-i antreneze.
Uneori le ofer si cate un ecuson cu diferite imagini, dar nu m-am gandit la faptul ca ar fi interesant sa scriu pe el si "Bine ai venit!". O sa aplic si eu ideea aceasta.
La sedinta cu parintii descriu regulamentul de ordine interioara, necesarul copiilor, propun o lista de rechizite si ii las sa opteze( daca vor sa-si cumpere individual sau sa colectam un fond pt. rechizite si jucarii). Le cer parerea in legatura cu: - activitatile extracurriculare (daca sunt de acord sa iesim la teatru, excursii...), - revistele care se distribuie in gradinita (daca sunt de acord sa cumpere), si in final ii invit sa puna intrebari si sa faca propuneri.
dawid
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Iul 2010, 19:27

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde miculaiciuc » 26 Aug 2011, 14:46

Ma bucur ca sunt colegi care ne impartasesc si noua din experienta lor.Dupa ce primesc ecusoane,presolarii vin cu ele in fiecare zi sau cum se procedeaza?Rog colegele care au raspuns la acest topic sa ma lamureasca si pe mine,este o idee foarte buna pe care as vrea sa o aplic si eu la grupa mea.
miculaiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Feb 2008, 21:27

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde caras_v » 27 Aug 2011, 01:28

Foarte util subiectul! Am lucrat in ultimii doi ani la scoala, iar in septembrie ii voi intampina cu nerabdare si emotie pe piticii din grupa mica!Eu ma gandeam si la cateva cuvinte, adresate mamicilor si asternute pe hartie, am gasit un model pe didactic, dar inca mai lucrez la el. As dori cateva sugestii pentru rechizitele necesare, pentru grupa mica in special. Multumesc !
caras_v
 
Mesaje: 49
Membru din: 23 Ian 2007, 23:25

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde liliana_ene26 » 07 Sep 2011, 17:51

Pentru doamna miculaiciuc:
Imi cer scuze ca nu v-am raspuns pana acum.In leg cu ecusoanele:am desenat pur si simplu pe un cerc un personaj din desene animate,de obicei a fost un pitic sau alba ca zapada,sau ce stiti ca le place lor,in stanga sau dreapta am scris de mana ” bine ai venit in grupa pregatitoare,draga Mihai”,iar ei le-au pastrat,nu neaparat sa vina cu ele in fiecare zi,dar sa stiti ca oricum vin,pt ca li se pare ceva deosebit sa primeasca o amintire de la doamna.De regula au tinut neaparat sa faca prezenta cu ele,in primele saptamani,iar eu i-am lasat.Dupa aceea intervine dorinta de nou.De fiecare data am avut succes cu ele,chiar si la scoala-eu am predat 2 ani ca invatatoare.Asez pe fiecare bancuta in dreptul fiecarui copil un buchetel de flori si apoi prind ecusoanele in piept.Sunt f incantati.Buchetele sunt din floarea ”ochiul boului”.chiar anul acesta am in gradina si sigur le voi pregati o surpriza placuta chiar si mamicilor.
Mult succes.
liliana_ene26
 
Mesaje: 42
Membru din: 28 Ian 2009, 14:22

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde miculaiciuc » 07 Sep 2011, 18:14

Va multumesc mult pentru raspuns.Succes in noul an scolar!
miculaiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Feb 2008, 21:27

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde SandraCDZ » 09 Sep 2011, 20:37

Eu le-am scris micutilor o poezie de bun-venit in gradinita. Am listat-o pe foi colorate, albastru/verde pentru baieti, rosu/roz pentru fetite. Nu trebuie sa fie foarte mari, eu am scris o poezie pe un sfert de pagina A4. Apoi le'am rulat, le-am legat cu fundite [separate iar pe culori] si de fundita am legat o eticheta cu numele copilului. Pe acestea le voi oferi la intrarea in grupa. Voi avea grupa mica, asa ca am grija sa fie foarte bine primiti copiii, prima impresie conteaza mult la cei mici, ca sa nu avem probleme cu plansul dupa mami si dupa tati. :)
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde dawid » 11 Sep 2011, 08:32

Frumoasa ideea cu poezia, banuiesc ca este si o poezie impresionanta. Aveti grija insa cui inmanati aceasta hartie, mai degraba parintilor... pentru ca cei mici sunt cam necajiti in prima zi.
dawid
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Iul 2010, 19:27

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde SandraCDZ » 11 Sep 2011, 19:30

dawid scrie:Frumoasa ideea cu poezia, banuiesc ca este si o poezie impresionanta. Aveti grija insa cui inmanati aceasta hartie, mai degraba parintilor... pentru ca cei mici sunt cam necajiti in prima zi.



Eu m'am gandit sa le'o pun maine dimineata in dulapioare, ca sa o gaseasca singuri cand vin la gradinita.
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Cum intampinam prescolarii la inceput de an scolar?

Mesajde dawid » 18 Sep 2011, 07:46

Succes in noul an scolar!
dawid
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Iul 2010, 19:27


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori