Cu sau fara diacritice?

Cu sau fara diacritice?

Mesajde voicu » 21 Feb 2006, 14:47

Sunt profesor de matematică, însă tema de discuţie pe care v-o propun nu ţine (numai) de obiectul pe care îl predau! Din acest motiv, o iniţiez la mai multe specialităţi.
Este clar că toţi care citim aceste rânduri suntem utilizatori de calculatoare acasă sau la şcoală… Mai sunt şi alţii care nu au acces la Internet, însă utilizează calculatorul în scopuri didactice sau personale…
Aş dori să ne spunem părerea despre necesitatea utilizării - neutilizării diacriticelor pe calculatoarele folosite de către noi în activitatea la clasă, apoi în acest site şi în altele, dar mai ales în acelea care ne privesc pe noi dascălii şi pe elevi.
Cred că părerea mea este evidentă, dar o să mai revin…
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Mesajde mikib80 » 21 Feb 2006, 18:52

N-aş putea să contrazic părerea d-voastră pentru că folosirea diacriticelor este importantă, dar uneori(vorbesc aici în numele meu) e mai uşor să scriem fără ele. Evident că nu în acte oficiale, lucrări, etc.
Pe forum, de exemplu.........
Aici m-am conformat părerii, corecte de altfel, că sunt importante şi trebuie folosite.... :wink:
mikib80
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Feb 2006, 15:25

Cu sau fara diacritice?

Mesajde daiana » 21 Feb 2006, 21:36

Folosesc diacritice ori de cate ori intocmesc documente sau materiale pe care le prezint elevilor; nu le folosesc insa, pe forum.E vorba de obisnuinta.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Re: Cu sau fara diacritice?

Mesajde voicu » 22 Feb 2006, 13:32

daiana scrie:Folosesc diacritice ori de cate ori intocmesc documente sau materiale pe care le prezint elevilor; nu le folosesc insa, pe forum.E vorba de obisnuinta.


Textul tău mi-a inspirat un exemplu:
"Insa insa aceasta spune ea ceva, insa nu totul!"
Nu este dificil de citit şi înţeles din prima aruncare de privire?
Şi să presupunem că încearcă să îl citească un şcolar mic?

Să mă explic ce am dorit prin punerea în discuţie a acestui subiect: ori luptăm ca dascăli pentru folosirea permanentă, indiferent cu ce ocazie, a diacriticelor, ori le scoatem din scriere; în această ultimă situaţie, nu ar fi normal să le scoatem şi din limbaj? (vezi şi noua propunere de ortografie: "nicio" - "nici o" !!!). Pentru că, dacă ne gândim, noi ca adulţi, nu neapărat ca dascăli, înţelegem până la urmă textul de mai sus, dar din context. Apoi îl citim corect!
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Mesajde mirela-barcan » 22 Feb 2006, 14:17

Şi eu sunt 100% pentru folosirea diacriticelor. Şcolarii mici (dar şi cei mai măricei) sunt dezorientaţi dacă au în faţă un text pe care îl descifrează cu greutate.
Şi apoi... dacă ă, î, ş, ţ, â sunt literele alfabetului limbii române, mi se pare firesc să le folosim aşa cum trebuie. Pentru ce să provoc frustrări elevilor mei ???
Ca să nu mai spun despre fişe redactate fără diacritice, la care au fost ulterior adăugate cu pixul căciuliţe şi virguliţe... Arată dizgraţios!
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde voicu » 22 Feb 2006, 15:09

mirela-barcan scrie:Şi eu sunt 100% pentru folosirea diacriticelor. Şcolarii mici (dar şi cei mai măricei) sunt dezorientaţi dacă au în faţă un text pe care îl descifrează cu greutate.
Şi apoi... dacă ă, î, ş, ţ, â sunt literele alfabetului limbii române, mi se pare firesc să le folosim aşa cum trebuie. Pentru ce să provoc frustrări elevilor mei ???
Ca să nu mai spun despre fişe redactate fără diacritice, la care au fost ulterior adăugate cu pixul căciuliţe şi virguliţe... Arată dizgraţios!


Cred că ne îndreptăm spre ţinta care mi-am propus-o pentru subiect. Ceea ce spui este perfect!
Fişele despre care vorbeşti sunt editate cu siguranţă pe calculator. Atunci intervin întrebările: De ce adaugă unii cu pixul? Înseamnă că simt necesitatea şi utilitatea diacriticelor! Şi atunci de ce nu îşi editează testele direct cu diacritice? Nu ştiu că toate variantele sistemului de operare Windows (presupun că majoritatea folosim aceste sisteme de operare) au posibilităţi de setare pentru limba română (chiar şi Widows 95 are posibilitatea setării limbajului tastaturii pentru varianta limbii române; de asemenea pentru setările regionale şi lingvistice)? Mai mult, Windows XP, ediţia profesională, are şi posibilitatea de a funcţiona în întregime în limba română. Apoi, există şi pachete Office în limba română (Office 2000 şi Office XP). Şi atunci de nu le-am folosi?
Precizez că folosirea calculatorului cu aceste setări nu tulbură cu nimic sistemul de operare, poţi scrie liniştit în orice altă limbă care nu are diacritice...
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Cu sau fara diacritice?

Mesajde daiana » 22 Feb 2006, 16:36

Am afirmat că sunt foarte atentă în momentul în care întocmesc materiale pe care le prezint elevilor, deci folosesc diacritice.Am fost sinceră când am afirmat că, din obişnuinţă, nu le folosesc pe forum.Acest lucru nu înseamnă însă, că nu e bine să le folosim.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde sapphire » 28 Feb 2006, 17:55

Si eu sunt pro diacritice... Dar din pacate, par invechita pe diverse forumuri... In plus, de multe ori, nu sunt inteleasa... Daca, in schimb, la clasa, as scrie fara, as considera clar greseala!
Dar nu m-as mira sa dispara cu totul diacriticile! Apropo, domnule Voicu, ce scrie la dumneavoastra la locatie? Ca eu pot citi..

sapphire
sapphire
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Feb 2006, 17:00


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 5 vizitatori