Concursuri cls. I - IV

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Concursuri cls. I - IV

Mesajde alena » 02 Ian 2005, 22:14

La ce concursuri Âşcolare participĂŁ elevii claselor I-IV din Âşcolile unde predaĂži??? (mĂŁ intereseazĂŁ toate nivelele) :shock: :roll: :oops:
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

concursuri

Mesajde invatator » 02 Ian 2005, 22:39

Alena, am fost ceva timp absenta si sper sa reiau activitatea dezbaterilor din cancelaria virtuala; in scoala unde predau de cativa ani buni, se participa- la V-VIII- la olimpiadele scolare clasice. La nivelul claselor I-IV se initiaza concursuri astfel:
- intre randuri de clase, deci pe scoala, sub diferite titluri, care reies din tema, materie de inv;
- intre clase ale mai multor scoli, deci pe oras;
- la nivel zonal, apoi;
- olimpiadele scolare la limba romana, matematica si cultura civica( acestea doar la clasa a IV-a, iar cultura civica incepe din clasa a III-a)
Sa stii ca sunt concursuri chiar initiate de noi, invatatorii; spre exemplu, eu am initiat cu ani in urma un concurs de matematica, la clasa a III-a, numit "In ringul cifrelor", care are succes anual, chiar daca in paralel este si Kangouroul. De asemenea, sunt concursuri de literatura, la fel de interesante, fiecare in felul lui, am fost in juriul unui concurs "Creanga", organizat f bine, iar eu am organizat la nivelul scolii, cand toate clasele I au avut aceeasi disciplina la optional- Literatura pt copii-, sub un titlu sau altul, finalitatea fiind chiar concursul in sine: "Povestile, lumea copilariei". Ce-as mai putea spune? Propunerile, organizarea si sufletul pe care-l pui sunt deopotriva rasplatite de rezultate; nu tine, insa, cont de unii...carcotasi colegi, asta sa te impinga in fata! Intreaba-ma, te ajut cum pot, cu subiecte din anii anteriori, orice(am avut locul II pe judet si la rom si la mate si la ed civica!)
Elena
caruntae@yahoo.com
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Chiar participam la concursuri !!!

Mesajde mirela-barcan » 04 Ian 2005, 19:31

Chiar ma uitam pe materialele folosite in cadrul concursurilor organizate de noi, o mana de invatatori din Galati, de-a lungul utimilor doi ani scolari. Da, Alena, chiar participam la concursuri, chiar daca multe dintre ele sunt propuse si organizate de noi. Cred ca si noua, si elevilor nostri, ne place competitia, altfel nu s-ar explica atata munca.
In alta ordine de idei, daca vrei, pot trimite cateva materiale - concursuri organizate in scoala noastra si intre scoala noastra si alte scoli. Cred eu ca sunt interesante, mai ales ca abunda in utilizarea metodelor de gandire critica, atat de solicitate in prezent.
Am participat cu cei mici, de clasa I, la un nou concurs - "Athena - 2004". Nu stiu daca ai auzit ceva despre el, a fost organizat de fundatia cu acelasi nume. Punctele tari: au stiut sa-si faca publicitate, au atras invatatorii (oferindu-le bonus din incasari), au stimulat participarea fiecarui copil, prin premii (rechizite) si a invatatorilor (prin diplome). Punctele slabe: regulamentul concursului a fost ambiguu, punctajul sau criteriile de corectare au lipsit cu desavarsire, premiile au fost trimise prea tarziu (le-am primit in ultima zi de scoala, cand nu mai speram), elevii nu au primit nici un fel de diplome. Fiind prima editie, am zis sa le mai dau o sansa, dar daca ne ambitionam, putem organiza chiar noi un concurs mai tare decat acesta.
Asadar, fii pe faza ! Poate facem noi ceva, idei si putere de munca vad ca avem ! Mirela :D
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Concursul "Olimpicii cunoasterii"

Mesajde codruta1 » 22 Ian 2006, 12:09

Tocmai in aceste zile copii din clasele I-VIII participa la acest concurs care se desfasoara pe trei sectiuni: matematica, lb. romana, engleza, este de tip grila si ofera avamtaje atat copiilor cat si dascalilor si scolilor participante. Mai multe amanunte la www. olimpiciicunoasterii.ro. Va mai avea o etapa in aprilie.
Eu am aflat de acest concurs prin o instiintare venita pe adresa scolii
In rest si in cadurl scolii noastre se desfasoara concursuri organizate de catre invatatori si profesori.
Avatar utilizator
codruta1
 
Mesaje: 34
Membru din: 07 Sep 2005, 12:17
Localitate: Sibiu

Re: concursuri

Mesajde mirelar » 20 Feb 2006, 21:56

[ Intreaba-ma, te ajut cum pot, cu subiecte din anii anteriori, orice(am avut locul II pe judet si la rom si la mate si la ed civica!)
Ma intereseaza si pe mine aceste subiecte din anii precedenti, la toate disciplinele amintite. Mi-ar prinde bine si cateva sfaturi : cum as putea organiza un astfel de concurs la nivel local de pilda.
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Re: concursuri

Mesajde mirelar » 20 Feb 2006, 22:02

[ Intreaba-ma, te ajut cum pot, cu subiecte din anii anteriori, orice(am avut locul II pe judet si la rom si la mate si la ed civica!)
Ma intereseaza si pe mine aceste subiecte din anii precedenti, la toate disciplinele amintite. Mi-ar prinde bine si cateva sfaturi : cum as putea organiza un astfel de concurs la nivel local de pilda.
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Re: concursuri

Mesajde mirelar » 20 Feb 2006, 22:11

[ Intreaba-ma, te ajut cum pot, cu subiecte din anii anteriori, orice(am avut locul II pe judet si la rom si la mate si la ed civica!)
Ma intereseaza si pe mine aceste subiecte din anii precedenti, la toate disciplinele amintite. Mi-ar prinde bine si cateva sfaturi : cum as putea organiza un astfel de concurs la nivel local de pilda.
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Mesajde aniova30 » 21 Feb 2006, 10:49

S-ar putea infiinta o noua sectiune , cea referitoare la concursurile scolare .
Sunt sigura ca multe cadre didactice ar fi interesate.
Si eu doresc sa studiez materialele pe care le-ati propus la concursurile respective , si , de asemenea as face si propunerile noastre ( ale colectivului din care fac parte).
Ce parere au administratorii site-ului?
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Concursuri cls. I -IV

Mesajde daiana » 17 Mar 2006, 22:23

In aceasta perioada, in jud. Timis se desfasoara Concursul Judetean de Matematica,,TMMATE" Junior.Astazi s-a desfasurat etapa pe scoala.
Voi trimite subiectele pentru clasa a IV-a, pe acest site, la sectiunea Mateiale.Sper ca va vor fi de folos.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde emil » 17 Mar 2006, 23:59

aniova30 scrie:S-ar putea infiinta o noua sectiune , cea referitoare la concursurile scolare .
Sunt sigura ca multe cadre didactice ar fi interesate.
Si eu doresc sa studiez materialele pe care le-ati propus la concursurile respective , si , de asemenea as face si propunerile noastre ( ale colectivului din care fac parte).
Ce parere au administratorii site-ului?

Nu e rea ideea!
Dar avem si www.olimpiade.ro unde puteti sa publicati materiale specifice.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

www.concursurilesmart.ro

Mesajde jiim » 08 Ian 2007, 02:50

Buna Alena ! te invit sa vizitezi www.concursurilesmart.ro pentru a afla mai multe informatii despre acest gen de activitati cu caracter extrascolar. Cu bine !
jiim
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Sep 2006, 21:33

concurs clasele I-IV

Mesajde adichi79 » 16 Feb 2007, 18:22

CONCURS NAŢIONAL

CĂRTICICA MEA DE SUFLET

•Acest concurs se desfăşoară cu binecuvântarea Î.P.S. Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, sub patronajul Fundaţiei Sfinţii Martiri Brâncoveni din municipiul Constanţa, cu îndrumarea Inspectoratului Şcolar Judeţean - Constanţa;
•Realizat prin corespondenţă, se adresează elevilor din clasele I-IV;
•Data limită de expediere a lucrărilor este 25 martie 2007;
•Secţiuni:

Nr. Crt. Clasa Secţiunea Specificări
1. I ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Grafică (creion / creioane colorate -format A4)
2. I ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Pictură (acuarela / tempera – format A4)
3. I ”Rugăciunea mea” O rugăciune compusă de elev, dar redactată de altcineva / de elev, dacă ştie să scrie (versuri/ proză).
4. II-IV ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Grafică (creion / creioane colorate – format A4)
5. II-IV ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Pictură (acuarela / tempera – format A4)
6. II-IV ”O minune care m-a impresionat din viaţa unui sfânt” Redactarea, pe scurt, a unei minuni din viaţa unui sfânt (cel mult o pagină A4).
7. II-IV ”Dumnezeu face minuni şi cu noi” Redactarea, pe scurt, a unei întâmplări minunate din viaţa proprie (cel mult o pagină A4).
8. II-IV ”Rugăciunea mea” O rugăciune compusă şi redactată de către elev (versuri/proză).


•Persoanele de contact care pot da detalii despre desfăşurarea concursului sunt :
-prof. Adrian Chiagă- tel. 0726 309 556;
- e-mail: scoala_brancoveneasca@yahoo.com;
-înv. Virginia Neacşu-tel. 0726 314 402;
•Evaluarea se va face pe fiecare an de studiu (clasa I, a II-a, a III-a, a IV-a).
•Fiecare lucrare expediată va avea notat pe verso:
-denumirea lucrării (titlul);
-clasa;
-secţiunea din concurs la care se înscrie lucrarea;
-numele şi prenumele elevului;
-şcoala de unde provine;
-numele, prenumele, adresa, telefonul şi e-mail-ul cadrului didactic coordonator - acestea din urmă le solicităm pentru a putea comunica rezultatele evaluării.
•Un elev poate trimite maxim 3 lucrări pe o secţiune;
•Lucrările nu se returnează după concurs;
•Nu există un număr maxim de lucrări coordonate de un singur cadru didactic;
•Taxa de participare este de 5 lei pentru fiecare lucrare înscrisă în concurs; dacă un elev trimite cel puţin 2 lucrări, următoarele vor fi taxate la jumătate de preţ (începând cu a doua).
•Lucrările şi banii (prin mandat poştal) vor fi expediate pe adresa şcolii:

Olariu Mihaela
Şcoala Sfinţii Martiri Brâncoveni
str. Dumbrava Roşie nr. 57
Mun. Constanţa, jud. Constanţa, cod poştal 900613;
tel: 0341 417479 ; 0729106538;

•Diplomele şi premiile vor fi expediate de către organizatori pe adresa cadrelor didactice coordonatoare de lucrări;
•Se va alcătui o revistă din lucrările premiate pe secţiuni care va alcătui o revistă ce va putea fi accesată pe site-ul Fundaţiei Sfinţii Martiri Brâncoveni: www.fundatia-smb.ro, în secţiunea şcoală.
adichi79
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Sep 2006, 15:09

Mesajde emil » 16 Feb 2007, 20:55

De cand o Fundatie Crestina face afaceri?
Mai bine v-ati ocupa de lucruri frumoase. Faceti o dovada a modului in care religia ortodoxa ne agreseaza in loc sa ne convinga...
Ceea ce propuneti dvs este o afacere pe munca profesorilor si a elevilor.
Voi lasa anuntul pentru comentarii ale colegilor, apoi il voi sterge.
Va declar ca sunt TOTAL IMPOTRIVA acestui gen de "concurs". mai scump chiar decat afacerea Kangouru...

Doame ajuta!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

dezamagire

Mesajde adichi79 » 17 Feb 2007, 16:35

trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam la un asemenea raspuns!
Mai multe despre proiectele fundatiei gasiti pe WWW.fundatia-smb.ro
Niciodata nu ne-am propus sa facem afaceri. daca faceam afaceri deschideam un bar sau un cazino, nu o scoala.
In fine, poate nu merita sa raspund la aceasta provocare...dar m-a durut...
pentru ce trebuie banii: pentru redactarea diplomelor, trimiterea premiilor, diplomelor si a unei carticele facute din lucrarile concursului. Si fiind o Fundatie (ONG), nu avem alte posibilitati. Daca am fi gasit sponsori, cu toata dragostei am fi renuntat la aceasta taxa....
adichi79
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Sep 2006, 15:09

Mesajde emil » 18 Feb 2007, 04:28

Aveti o graqdinita, o scoala, o librarie, un magazin online si....fundatie!
Se vede cu ochiul liber ca sunteti aproape o societate comerciala.
Nimeni nu va opreste sa faceti toate astea, dar NU pe banii copiilor nostri.
Daca vreti sa faceti fapte crestinesti si "duhovnicesti"(nu inteleg bine sensul!), atunci gasiti resurse ca sa dovediti ca aveti cele mai bune intentii.
Deocamdata pe site-ul dvs. scrie asa:
Fundatia "Sfintii Martiri Brâncoveni" îsi propune sa valorifice, în sens duhovnicesc,
mostenirea crestina lasata de înaintasi, încercând sa ofere tinerilor o alternativa la educatia atee si la spiritualitatea antihristica omniprezenta în societatea noastra.
Sunteti o scoala a inchizitiei? Cine discerne in "scoala" dvs. cine sunt cei cu "spiritualitate antihristica" ?
....
foarte ciudat!

scuzati-ma ca am iesit din topicul "olimpiade"
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori