Ce pĂŁrere aveţi despre introducerea opticii în clasa a IX-a?

Excelent!

Mesajde emil » 08 Noi 2004, 01:48

Este exceptional ca lucrati realizand instrumentatie virtuala sau aparatura de laborator asistata. Sunt lucruri minunate ce reprezinta viitorul unui invatamant modern, la fizica sau la alte discipline cu caracter tehnic.
Nu inteleg atunci, cum de va propuneti sa va mutati cu un carucior laboratorul de fizica in acela de informatica?
Daca aveti un singur calculator in laborator, solutia ar fi sa aveti un videoproiector, poate un smartboard!
Nu este intotdeauna nevoie ca toti elevii sa lucreze pe calculator. Puteti sa lucrati pe grupe,diferentiat, impartind sarcinile.
Cat priveste lectiile propuse de dvs. ele nu au nevoie de o platforma LMS, se pot folosi ca atare si asta e iar un lucru bun! faptul ca le-ati transformat in format html, da o bun structurarea si usurinta in vizualizare, chiar si pe calculatorul pe care lucrez acum.
Felicitari pentru frumoasele exemple!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Sponsorizarea este problema!

Mesajde emap » 08 Noi 2004, 09:15

De ce credeti ca sunt interesata de sponsorizare?
Pt un videoproiector, in principal.
Multumesc de incurajare.
emap
 
Mesaje: 63
Membru din: 03 Feb 2004, 17:48

Re: Sponsorizarea este problema!

Mesajde emil » 08 Noi 2004, 09:51

emap scrie:De ce credeti ca sunt interesata de sponsorizare?
Pt un videoproiector, in principal.
Multumesc de incurajare.

Nu sunteti singura care aveti nevoie de "sponsorizare"
1500-2000 de licee au nevoie de aceeasi sustinere. Sa va spun un secret: proiectul initial de dotare cu calculatoare in licee, prevedea si un videoproiector si plata unei conexiuni internet in functie de posibilitatile tehnice locale.S-a motivat ca nu ajung banii...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde simonazz » 20 Noi 2004, 00:51

In privinta laboratorului virtual d-nul Onea are dreptate . Intradevar s-a facut un pas inainte acum vreo doua toamne cand la aproape toate liceele din Constanta a fost facuta o dotare din partea MEC cu programul Labview 6.1 . Si ne-am apucat sa invatam si programare , eu personal am un curs optional de Labview la clasa a-XI-a . Mai sunt cativa colegi , profesori de fizica care utilizeaza programul la clasa , se pot face lucruri intradevar frumoase . Problema placilor de achizitie este intradevar o problema din cauza costurilor . ( s-au probabil nu am stiut noi sa cautam unde trebuie).

Profit de ocazie sa-l intreb pe d-nul Onea daca stie ceva despre perioada de desfasurare a olimpiadei nationale de info . Ma intereseaza pentru ca personal nu as dori sa se suprapuna cu fizica . Am cativa elevi care sunt foarte buni si la info si la fizica , adica se califica si colo si colo si doresc cu disperare sa nu se suprapuna. Anul trecut a fost nepotrivita si suprapunera info cu mate . Oare se poate face ceva ca anul asta sa nu se intample asta?
simonazz
 
Mesaje: 11
Membru din: 20 Noi 2004, 00:24

Bine ai venit!

Mesajde iace » 20 Noi 2004, 13:00

Buna, Simona! Poate ai timp sa pui la materiale un programel facut cu Labview...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde licteneg » 20 Noi 2004, 17:11

Daca sunteti interesat, gasiti multe materiale legate de fizica pt. LabView in
sectiunea downloads la urmatoarea adresa:
http://ephysics.credis.ro

O zi buna,
Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Mesajde iace » 20 Noi 2004, 18:20

Multumesc, senor licteneg.
Cu ocazia asta mi-am dat seama ca nu pot vizualiza fisierele cu extensia .VI, deci imi trebuie sa am instalat labview ca sa le pot vedea, probabil, nu?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde licteneg » 23 Noi 2004, 11:16

Sincer sa fiu nu stiu daca exista vreun viewer independent.
Exista un webring pe ac. tema cu 41 de site-uri active - incercati.
http://c.webring.com/hub?ring=labview

Daca gasiti ceva si eu sunt interesat :wink:



O zi buna,
Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Mesajde iace » 23 Noi 2004, 13:11

Nu stiu de ce nu imi merge nici linkul de mai sus, am sa mai incerc mai tarziu... Dupa cum a scris Simona în descrierea materialului pe care l-a pus,
este necesar Run Time-ul programului LabVIEW, versiunea 6.1; Am sa fac o cautare sa vad daca gasesc asta pe undeva, daca nu, oricum mi-am propus sa imi fac rost de program si sa ma joc cu el cand voi avea timp. Sunt bucuroasa ca cei de pe edu.ro au pus lectiile de pe CD3 prof. pe site, pentru download si in format AEL... Tot asteptam sa vina materialele pe CD si ing. de sistem nici nu mai lasa sa deschid gura si imi spunea ca nu au venit... :D
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Aplicatii LabView

Mesajde emap » 01 Dec 2004, 01:39

Am trimis cateva aplicatii LabVIEW, in forma executabila, precizand faptul ca este necesar Run Time-ul. Au fost insa integrate numai cele realizate in Excel, accesibile tuturor (acesta era de fapt mesajul principal!).
Si programul LabVIEW este usor de invatat, pana la un anumit nivel. In cazul in care sunteti interesati va pot trimite chiar in forma neexecutabila aplicatii pentru diferite capitole de fizica.
Accesati tutorialul realizat de d-ul profesor Tom Savu (U.P.B), folosind adresa:http://www.labsmn.pub.ro/Academic/LabVIEW/Tutorial.htm.
emap
 
Mesaje: 63
Membru din: 03 Feb 2004, 17:48

O precizare p[rivind Run Time-ul LabVIEW

Mesajde emap » 01 Dec 2004, 01:47

Am revenit deoarece am uitat un lucru important. Va pot oferi Run Time-ul pentru versiunea 6.1, respectiv pentru 7.0.
Exista problema legata de descarcarea acestuia, de accea va propun urmatoarea solutie: il voi copia pe un CD si il puteti ridica de la CCD Bucuresti. Contact prin formatori CCD:d-ul profesor Grigorescu, d-ul profesor Oprea, profesor Emilia Pausan.
emap
 
Mesaje: 63
Membru din: 03 Feb 2004, 17:48

Mesajde vivi » 01 Dec 2004, 01:56

buna ziua,

daca runtimeul de LabView este legal si se poate distribui gratuit, il putem pune si pe didactic.ro.
in acest caz am putea aproba si demonstratiile executabile in labview propuse de dumneavoastra ca lectii.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde iace » 01 Dec 2004, 14:27

Se gaseste free cu google. Numai ca este cam mare... iata o adresa la care l-am gasit, probabil sunt mai multe,
http://www.vernier.com/labview/software/runtime.html
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Confuzie neintentionata!

Mesajde iace » 01 Dec 2004, 16:27

iace scrie:Dupa cum a scris Simona în descrierea materialului pe care l-a pus,
este necesar Run Time-ul programului LabVIEW, versiunea 6.1;

Abia acum mi-am dat seama ca am facut o confuzie ingrozitoare...mii de scuze, d-na emap, am scris ca simonazz a pus materialul care de fapt este al dvs, scuze inca o data! Nu am fost atenta la nume, sper ca nu v-ati suparat!
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Nu conteaza omul ci mesajul

Mesajde emap » 02 Dec 2004, 20:48

Nu utilizez frecvent portalul pentru a insera diferite mesaje. Asa incat deja am facut o greseala de utilizare, iar incercand sa o corectez am activat un topic nou. Remarcand ulterior, am introdus un nou subiect care ma intereseaza foarte mult (Informatii pentru realizarea unui site).
In legatura cu "greseala" ta ice, chiar nu trebuie sa ne formalizam. Imi poti spune oricum. Prenumele meu este Emilia (Emilia Pausan).
emap
 
Mesaje: 63
Membru din: 03 Feb 2004, 17:48

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori