Materiale pentru sala de grupa

Materiale pentru sala de grupa

Mesajde SandraCDZ » 28 Iul 2011, 16:09

Bună! Sunt educatoare debutantă, tocmai ce am terminat primul an în care predau. Nu am strâns foarte multe materiale, iar acum vreau să încep să confecţionez materiale cu care să-mi decorez sala de grupă la toamnă. Apelez la experienţa dumneavoastră pentru a-mi oferi idei, sugestii, sfaturi despre ce şi cum să fac. Ce materiale prime să folosesc, pentru ca decoraţiunile mele să reziste cât mai mult etc. Şi nu numai pentru decorul sălii de grupă, ci şi pentru activităţi, materiale ca: panoul de prezenţă, calendarul naturii etc. :)

Vă mulţumesc anticipat!
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde iuiu_flori » 28 Iul 2011, 17:31

Va pot arata cum, cu ajutorul parintilor, am cumparat din comert, din magazine tip '38( reducere), materiale pe care le-am lipit pe pereti si am decorat clasa. Am adaugat astfel imagini noi la ceea ce am mai confectionat. Mai nou, orarul grupei nu mai este obligatoriu, dar mie mi s-a parut interesant sa-l realizez. Am eliberat astfel mobilierul de multele spume de mare ce incarcau clasa si acum arata mult mai luminoasa si mai primitoare. Va trimit si modele de colorat pentru calendarul naturii.
Imag039.jpg
Imag038.jpg
[attachment=2]
Fişiere ataşate
Imag041.jpg
iuiu_flori
 
Mesaje: 208
Membru din: 18 Iun 2007, 16:30

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde iuiu_flori » 28 Iul 2011, 17:33

Inca cateva imagini.
Fişiere ataşate
Imag050.jpg
Imag051.jpg
Imag046.jpg
iuiu_flori
 
Mesaje: 208
Membru din: 18 Iun 2007, 16:30

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde iuiu_flori » 28 Iul 2011, 17:37

Inca cateva.
Fişiere ataşate
Picture 078.jpg
Picture 077.jpg
Imag055.jpg
iuiu_flori
 
Mesaje: 208
Membru din: 18 Iun 2007, 16:30

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde iuiu_flori » 28 Iul 2011, 17:39

Ultimele modele.
Fişiere ataşate
Picture 080.jpg
Picture 079.jpg
iuiu_flori
 
Mesaje: 208
Membru din: 18 Iun 2007, 16:30

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde SandraCDZ » 31 Iul 2011, 15:34

Mulţumesc mult, doamna Flori! Imaginile mi-au fost de un real folos!
Îmi place foarte mult floarea-soarelui, arată foarte bine! Ziceţi că se găseşte la magazinele de tip 39? Am căutat şi eu ceva asemănător prin Cluj, dar nu am avut succes. Unde am găsit, preţurile erau destul de piperate pentru buzunarul meu. Dezavantajul e că nu cunosc atât de bine oraşul, locuiesc doar de doi ani aici, spre deosebire de alte colege, care ştiu exact unde să meargă când au nevoie de ceva.
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde emil » 01 Aug 2011, 00:22

Sunt nemultumit de ceae ce ati pus aici. Sunt lucruri de un gust indoielnic si daca veti continua voi fi nevoit sa le sterg. Va rog sa observati care este tendinta acestei sectiuni si sa va adaptati. Aduceti noutati si nu copii ale unor desene stupide pe care le gasiti in cateva secunde cautand pe net. Daca aveti idei interesante, originale, de bun gust, utile si practice, va rog sa le postati aici, altfel, va rog sa renuntati.
Pentru lucruri mai simple, mai ...primitive, puteti sa folositi schimburi de mesaje private, sectiunea invatamant primaar, sa le strangeti si sa le prelucrati in lucrari pe care sa le publicati la sectiunea materiale.

Va multumesc pentru intelegere
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde iuiu_flori » 01 Aug 2011, 08:07

Ca intotdeauna, dumneavoastra aveti cate ceva de comentat. Pentru mine sunteti un simpatic cand faceti asta... Nu am facut decat sa-i arat colegei ce ar putea realiza cu bani putini si putina imaginatie. Imaginile de la "calendarul naturii" va asigur ca sunt creatii originale si nu copii. Am trimis imaginile de colorat doar pentru a-i arata colegei ca poate face ceva, chiar daca le coloreaza/picteaza. Nu toata lumea este instruita sa caute ce-i trebuie cu usurinta pe net (pentru a gasi idei noi), sau este inzestrata de "Mama Natura" asa incat sa realizeze creatii originale. "Desenele stupide" sa stiti ca sunt de folos acolo unde nu exista resurse materiale pentru clasa si nici buget. Nu stiu daca dumneavoastra ati lucrat vreodata in localitati indepartate unde nici macar jucarii nu sunt si nu se pot desfasura activitatile din lipsa de resurse materiale. Incerci sa realizezi cate ceva cu bani putini sa te poti face inteles de copii. Inca ceva, v-am prins, am gasit greseli de tastare la scriere in textul dumneavoastra. Sa incercam sa ne bucuram de vacanta si sa fim mai buni.
iuiu_flori
 
Mesaje: 208
Membru din: 18 Iun 2007, 16:30

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde sportiv » 01 Aug 2011, 19:14

Eu nu înteleg un lucru: de ce trebuie sa intervina ,,creator " cineva,(nu spun cine :oops: ) la fiecare interventie a noastră? Poate sa stearga,fara sa ne mai anunte!
Seara placuta,tuturor!
P.S. Vedeti ca a scazut foarte mult interventiile colegilor? Oare de ce?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde SandraCDZ » 01 Aug 2011, 19:49

emil scrie:Sunt nemultumit de ceae ce ati pus aici. Sunt lucruri de un gust indoielnic si daca veti continua voi fi nevoit sa le sterg. Va rog sa observati care este tendinta acestei sectiuni si sa va adaptati. Aduceti noutati si nu copii ale unor desene stupide pe care le gasiti in cateva secunde cautand pe net. Daca aveti idei interesante, originale, de bun gust, utile si practice, va rog sa le postati aici, altfel, va rog sa renuntati.
Pentru lucruri mai simple, mai ...primitive, puteti sa folositi schimburi de mesaje private, sectiunea invatamant primaar, sa le strangeti si sa le prelucrati in lucrari pe care sa le publicati la sectiunea materiale.

Va multumesc pentru intelegere



Şi cine sunteţi dvs ca să emiteţi judecăţi asupra "gustului" altora? Sunt nouă pe forum, dar din câte îmi dau seama sunteţi admin sau ceva de genul acesta. Ei bine, mie, personal, nu îmi pasă nici cât negru sub unghie. Nici eu şi nici doamna Flori nu am încălcat vreo regulă a forumului, iar dacă ne veţi şterge mesajele doar pentru că nu sunt pe gustul dumneavoastră, trebuie că aveţi nişte frustrări cam grave!
Eu am cerut ajutorul, iar sugestiile şi exemplele doamnei Flori mi-au fost utile. Cred că din moment ce EU cer ceva, EU judec cât e de util ceea ce primesc ca răspuns la cererea mea!

Indiferent de poziţia dvs pe forum, cred că un minim de respect e necesar! Din moment ce nu-l acordaţi, acea... "primitivitate" e în terenul dvs, nu al nostru!

O seară plăcută!
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde emil » 01 Aug 2011, 20:21

Va rog sa invatati sa elimintai din existenta dvs. kitsch-ul, imitatia si sablonizarea.
Folositi creativitatea elevilor, a copiilor si nu ii mai impingeti catre activitatea de iarmaroc, atata timp cat aveti la dispozitie atatea mijloace "ieftine" dar atat de pretioase, mainile, fantezia lor si curatenia gandului si actiunii de copil care poate crea minuni!
Acesta este mesajul meu si este mesajul multor cursuri de perfectionare pe care le faceti dar nu le folositi.
Dvs. discutati aici cu oameni care va pot invata ceva, va pot da o idee, in schimb continuati sa va mentineti starea de inchistare pe care o aparati cu indarjire.
Vedeti ce scrie in textul marcat cu rosu de mai sus, vedeti motivatia pentru care am creat aceasta sectiune. Cititi, urmariti ce s-a mai pus aici si incercati sa va ridicati si sa deschideti lumea copiilor pe care ii educati.
Pentru aceea am creat didactic.ro...

Va multumesc de intelegere,
Emil Onea, autorul proiectului didactic.ro
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde SandraCDZ » 01 Aug 2011, 20:57

emil scrie:Va rog sa invatati sa elimintai din existenta dvs. kitsch-ul, imitatia si sablonizarea.
Folositi creativitatea elevilor, a copiilor si nu ii mai impingeti catre activitatea de iarmaroc, atata timp cat aveti la dispozitie atatea mijloace "ieftine" dar atat de pretioase, mainile, fantezia lor si curatenia gandului si actiunii de copil care poate crea minuni!
Acesta este mesajul meu si este mesajul multor cursuri de perfectionare pe care le faceti dar nu le folositi.
Dvs. discutati aici cu oameni care va pot invata ceva, va pot da o idee, in schimb continuati sa va mentineti starea de inchistare pe care o aparati cu indarjire.
Vedeti ce scrie in textul marcat cu rosu de mai sus, vedeti motivatia pentru care am creat aceasta sectiune. Cititi, urmariti ce s-a mai pus aici si incercati sa va ridicati si sa deschideti lumea copiilor pe care ii educati.
Pentru aceea am creat didactic.ro...

Va multumesc de intelegere,
Emil Onea, autorul proiectului didactic.ro


Ei, uite cum se poate şi cu respect! :) Cel puţin aparent!
Am să vă rog să lăsaţi problema existenţei mele, precum şi a calităţii activităţii mele la grupă, în grija celor care chiar au dreptul să îşi dea cu părerea! Cât despre acele texte clişeice despre minunile create de copii şi puritatea sufletului lor, am să vă rog, iar, cu toată amabilitatea, să mă scutiţi! E adevărat, copiii au un suflet inocent şi pur, dar dacă mi-aş lăsa copiii de 4-5 ani să decoreze sala de grupă şi să îmi confecţioneze materiale didactice nu ştiu ce ar ieşi. Pentru că despre asta e vorba aici. Nu discutăm filosofie, ci vorbim despre lucruri materiale, concrete, practice. Simplu!

Dacă mi-aţi fi scris de prima dată mesajul de mai sus, poate situaţia era alta! Dar după injurii şi vorbe urâte, câteva clişee "nu aduc primăvara". Din partea mea, aţi pierdut respectul pe care poate l-aţi fi meritat! :) Asta în ciuda semnăturii pompoase de "autor al proiectului didactic.ro". Nu înseamnă nimic pentru mine!
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde emil » 02 Aug 2011, 00:06

Inca odata va rog sa respectati acest portal si mai ales ideea pe care am vrut sa o promovez aici. Daca nu puteti mai mult, mai bine pastrati tacerea si nu va mai expuneti. Daca nu stiti sa valorificati fantezia copiilor si sa ii faceti sa se bucure de ceea ce ei insisi pot crea mai bine incercati sa lucrati in alta parte. Daca nu intelegeti ce este curat si frumos in existenta lor si considerati "clisee" ceea ce ei ar putea crea, mai bine va lasati de aceasta meserie. Eu am vazut multe colege de ale dumneavoastra care stiu sa faca lucruri minunate cu elevii fara sa aduca sabloane de mana a treia si fara sa ii "indobitoceasca" cu restrictii generate de lipsa unui univers dinamic al educatorului, dar mai ales de lipsa pasiune si daruire pentru ceea ce fac!
Nu ma intereseaza respectul dvs. , ma intereseaza ca lumea in care traim sa fie mai buna si sa evitam dispretul atator oameni fata de meseria de educator...

Se pare ca nu mai am ce comenta la acest subiect, pentru ca nu ati inteles nimic. Am speranta ca sunt colege sau colegi tacuti care judeca si inteleg situatia. Fac inca odata apel la a fi aproape de copiii nostri! Daca nu va place opinia mea, nu aveti decat sa nu o respectati, e treaba dvs. Daca vreti sa va mentineti universul de sabloane, este tot treaba dvs. Ideea este ca subiectul a fost generat cu tema "Laborator de rsurse si idei" si nu la tema " Ce mai am de decupat din iarmarocul cliseeelor". (subiectul a fost mutat intre timp...!)
Pentru utilizatorul "sportiv" Comentariile mele doresc sa va mai trezeasca! Daca nu ma credeti, intrebati colegii care merg "afara" prin programe finantate prin diverse proiecte. Intrebati-i ce vad si cum se desfasoara activitatile cu copiii, cum este decorata o sala " a lor" Aflati ca sunt multi oameni interesati de nou care urmaresc subiectele, iar comentariile cresc, nu scad. Ba mai mult, la astfel de semnale, multi se vor gandi...
Trebuie sa stiti un lucru important. Cand faceti public un lucru, acesta va fi obligatoriu supus conmentariilor. Didactic.ro, implicit forumul exista pe acest principiu. De aceea va recomand sa publicati exemple bune, sa valorificati experiente bune, sa fiti un bun exemplu. Feriti-va de banal!


Va doresc schimbare usoara!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde SandraCDZ » 02 Aug 2011, 12:15

:) Dimpotrivă, cred că dvs nu aţi înţeles ce vroiam să spun. Şi nici nu am să fac efortul să explic un lucru simplu de n ori cuiva care de pe pseudo-piedestalul pe care s-a aşezat singur nu priveşte în jos pentru că îi e frică de înălţime. :)

Eu am încheiat discuţia cu dvs! O zi bună!
"Toţi oamenii mari au fost mai întâi copii. Dar puţini dintre ei îşi mai aduc aminte" (Antoine de Saint-Exupery)
Avatar utilizator
SandraCDZ
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Iul 2011, 13:49

Re: Materiale pentru sala de grupa

Mesajde emil » 02 Aug 2011, 15:33

SandraCDZ scrie::) Dimpotrivă, cred că dvs nu aţi înţeles ce vroiam să spun. Şi nici nu am să fac efortul să explic un lucru simplu de n ori cuiva care de pe pseudo-piedestalul pe care s-a aşezat singur nu priveşte în jos pentru că îi e frică de înălţime. :)

Eu am încheiat discuţia cu dvs! O zi bună!


Ce ati vrut sa spuneti este ilustrat chiar cu poze de iarmaroc, evident mai sus(exista si o mica exceptie aproape neobservabila). Ceea ce am vrut sa spun, ati contrazis, in textul de mai sus. Ma tem, intradevar ca imi doresc o lume curata asa cum am vazut eu printre miile de exemple bune de pe didactic sau dinafara. Se pare insa ca ofensiva prostului gust e mai puternica iar sustinatorii sai din ce in ce mai vocali si vizibili. Ma bucur ca ati inchis acest subiect, de asa idei...
Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori