Transdisciplinar sau interdisciplinar?

Transdisciplinar sau interdisciplinar?

Mesajde magdaa » 05 Iun 2011, 13:38

Metoda proiectelor este o metoda transdisciplinara sau interdisciplinara?

Ce este transdisciplinaritatea?
Ce este interdisciplinaritatea?

Am cautat pe net, dar sunt informatii si-si!
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Transdisciplinar sau interdisciplinar?

Mesajde sportiv » 05 Iun 2011, 16:06

Iata ce va pot spune eu! Tema am dezbatut-o la o comisie metodica a invatatorilor -(ÎNCĂ - Sa vedeti atunci cand vom fi profesori! Glumesc,desigur!)

Interdisciplinaritatea
- este un proces de cooperare, unificare şi codificare unitară a disciplinelor ştiinţifice contemporane,modalitatea eficienta de asigurare a coerentei și calității activitatii de predare-învatare-evaluare.
sau
-cooperarea intre discipline inrudite care presupune intersectarea unor arii curriculare.Este centrata pe pe formarea de competente transversale,cu o durabilitate mai mare de timp.
-se referã la transferul metodelor dintr-o disciplinã într-alta.
- G. Văideanu, interdisciplinaritatea „implică un anumit grad de integrare între diferitele domenii ale cunoaşterii şi între diferite abordări, ca şi utilizarea unui limbaj comun permiţând schimburi de ordin conceptual şi metodologic”
Metode:Proiectul,portofoliile,explozia stelera,grupuri interdependente (JIGSAV),palariile ganditoare,cadrane cvintet ,piramide (bulgarele de zapada) ,predarea-invatarea reciproca si……………!?ETC….

Transdisciplinaritatea
Întrepătrunderea mai multor discipline de învățământ,sub forma integrarii curriculare
Care:
- organizeaza cunostintele,este participativă, centrata pe elev si se bazeaza pe experiențe anterioare;
-este permanent rafinata,actualizata,ca urmare a feedback-ului utilizatorului în educație
Metode pe care le putem utiliza:
-bulgarele de zapada;
-dramatizarea;
-învatarea prin cooperare;
-joc de rol;
-braistorming;
-proiectul
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Transdisciplinar sau interdisciplinar?

Mesajde magdaa » 05 Iun 2011, 22:20

Domnule sportiv, multumesc pentru raspuns, insa mi se pare dat doar pe jumatate. Ceva definitii stiu si eu. Pana la urma metoda proiectelor este trans sau interdiciplinara? Eu cred ca ambele fac parte din metoda proiectelor.
Daca se poate un exemplu simplu de DIFERENTIERE:

Cand o activitate o fac (este) interdisciplinar?

Cand o activitate o fac (este) transdisciplinar?

Care este deosebirea dintre ele, asta nu reusesc sa inteleg...
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Transdisciplinar sau interdisciplinar?

Mesajde sportiv » 06 Iun 2011, 21:19

Despre proiect (cateva lucruri pe care le puteti folosi transdisciplinar ori interdisciplinar-depinde si la ce clasa il folosim si de nivelul acesteia,s.a....)

Elevii se află în centrul procesului de învăţare.
Proiectele se concentrează pe obiective operaţionale aliniate standardelor de performanţă (obiective de referinţă şi competenţe specifice).
Proiectele sunt generate de întrebări cheie ale curriculumului.
Proiectele implică metode de evaluare multiple şi continue.
Proiectul are conexiuni cu lumea reală.
Elevii îşi demonstrează cunoştinţele şi competenţele prin produsele şi performanţele realizate.
Tehnologia sprijină şi îmbunătăţeşte procesul de învăţare.
Capacităţile cognitive sunt vizate prin activităţile din cadrul proiectului.
Strategiile de instruire sunt variate şi sprijină diverse stiluri de învăţare.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Transdisciplinar sau interdisciplinar?

Mesajde felixmunteanu » 24 Iun 2011, 18:10

Stimata colega,
Eu voi folosi un limbaj mai simplu si sper sa nu gresesc.

Am tinut o lectie de l romana (compunere Primavara) in introducerea careia am prezentat o pictura si desene mai vechi de-ale copiilor, am citit un text in proza si unul in versuri din care am extras expresii, am cantat un cantec, iar pe parcurs s-a ascultat Vivaldi. Consider ca am facut interdisciplinaritate pentru ca am apelat la cateva discipline care, completandu-se, au usurat desfasurarea lectiei de limba romana.

Dar daca desfasor o lectie cu tema Primavara in care consolidez cunostinte de la mai multe discipline, atunci pot rezolva o problema cu ghiocei (adunare si scadere), pot analiza gramatical o propozitie despre florile primaverii (adjectivul), pot rezolva o fisa la cunoasterea mediului (partile plantei), mai si desenez, decupez, dau si un exercitiu de ed civica (atitudinea fata de plante si animale)...., consider ca fac transdisciplinaritate pentru ca disciplinele se intrepatrund. Nu ma concentrez pe o disciplina ci consolidez cunostintele dobandite la toate.

Practic ambele situatii pot fi tratate ca proiecte avand ca tema Primavara, doar ca scopul si obiectivele difera.

O fi bine, n-o fi bine, eu asa vad lucrurile.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Transdisciplinar sau interdisciplinar?

Mesajde nnicco67 » 28 Iun 2011, 21:07

Este foarte bun raspunsul d-nule Felix. O problema care este confuza pentru multi.
nnicco67
 
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2009, 22:06


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori