Indicatori observationali

Indicatori observationali

Mesajde cornelia_strungaru » 25 Apr 2011, 10:27

Hristos a inviat! Va raman recunoscatoare pe viata , va rog din suflet elucidati-ma cu privire la " indicatorii observationali folositi in activitatile matematice "......va rog! Multumesc.Sarbatori linistite si cu multa caldura sufleteasca sa va dea Domnul!
cornelia_strungaru
 
Mesaje: 33
Membru din: 27 Mar 2011, 10:29

Re: Indicatori observationali

Mesajde cornelia_strungaru » 11 Iun 2011, 07:42

Buna dimineata! Va rog cu multe lacrimi, ajutati-ma cu Indicatori observationali , folositi in activitatile didactice!!.....nimeni nu are nicio idee ???...nu pot sa cred!......va rog, ajutati-ma!
Ultima oară modificat de cornelia_strungaru pe 11 Iun 2011, 07:44, modificat de 2 ori în total.
cornelia_strungaru
 
Mesaje: 33
Membru din: 27 Mar 2011, 10:29

Re: Indicatori observationali

Mesajde sportiv » 11 Iun 2011, 15:12

Daca e vorba despreasta,iata:
Pentru prima data la aceasta sesiune a examenului de bac se pot inscrie reprezentanti ai partenerilor educationali. Pentru a participa ca observatori la examenul de bacalaureat, asociatiile de parinti si organizatii non-guvernamentale vor adresa Comisiei judetene de Bac o solicitare scrisa, oficiala pana pe 1 iunie. Scrisoarea va avea si o anexa cu numele persoanelor propuse in calitate de observator, seria si numarul actului de identitate cu care se vor legitima la intrarea in centrele de bac. In urma centralizarii cererilor membrii Comisie vor stabili numele persoanelor ce vor avea calitatea de observator dupa care va urma instruirea acestora. Pana pe 5 iunie observatorii vor primi adeverinte nominale din partea Comisiei judetene, in baza acesteia urmand a avea loc accesul in centrele de examen. Pentru a nu perturba examenul de bacalaureat vor fi acceptati cel mult doi observatori pe centru de bac pe proba. In activitatea de monitorizare, observatorii vor fi insotiti in permanenta de un membru al comisiei. Observatorii nu au voie sa ia contact direct cu subiectele, inainte de afisarea acestora, sa citeasca lucrarile candidatilor sau sa discute cu acestia in timpul probelor, sa discute cu profesorii asistenti in timpul probelor.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Indicatori observationali

Mesajde ingridalina » 11 Iun 2011, 23:42

Aveți de făcut vreo statistică sau cercetare? Indicatorii observaționali îi stabiliți atunci când realizați o observare sistematică.
ingridalina
 
Mesaje: 65
Membru din: 27 Mai 2007, 13:45

Re: Indicatori observationali

Mesajde ingridalina » 11 Iun 2011, 23:44

Eu am stabilit niște indicatori observaționali când am realizat cercetarea pentru lucrarea de gradul I. Precizați mai clar la ce vă referiți d-voastră.
ingridalina
 
Mesaje: 65
Membru din: 27 Mai 2007, 13:45

Re: Indicatori observationali

Mesajde cornelia_strungaru » 12 Iun 2011, 09:52

Buna ziua! Multumesc pentru gestul dvs.Da, tot pentru lucrarea de grad am si eu mare nevoie....nu stiu mi s-a sups sa folosesc 10-15 fise de obs., dar nu stiu de fiecare data trebuie sa am aceeasi indici observationali, ce teme pot alege? .....numarul temelor mi se par mare pt Sem II!?....lucrarea e la matematica........trebuie sa fac grafic, sa comentez, etc.... sunt terminata! Inca o data multumesc din suflet . ....mai astept sugestii......Cu tot respectul , Cornelia
cornelia_strungaru
 
Mesaje: 33
Membru din: 27 Mar 2011, 10:29

Re: Indicatori observationali

Mesajde ingridalina » 12 Iun 2011, 21:15

Trimiteţi-mi adresa d-voastră de email prin mesaj personal şi vă trimit grila şi indicatorii observaţionali pe care i-am stabilit eu. Nu sunt la matematică dar vă pot servi ca model. Indicatorii observaţionali trebuie să aibă legătură cu ceea ce vreţi observaţi, să măsuraţi şi să interpretaţi în cercetarea d-voastră.
ingridalina
 
Mesaje: 65
Membru din: 27 Mai 2007, 13:45

Re: Indicatori observationali

Mesajde geaninab » 26 Iun 2011, 21:09

Buna seara!
Indraznesc sa va rog sa-mi trimiteti si mie modelele de fise de observatie si indicatori. Va multumesc anticipat! Adresa mea este banulesculaurian@yahoo.com.
geaninab
 
Mesaje: 7
Membru din: 30 Mai 2010, 19:56


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori