Lucrare grad I Educatie plastica

Lucrare grad I Educatie plastica

Mesajde monicaszebeni » 10 Ian 2010, 15:00

Subiectul lucrarii mele de grad este " Dezvoltarea creativitatii si imaginatiei pein elementele de limbaj plastic in invatamantul primar". Daca poate cineva sa ma ajute cu partea de cercetare, ii raman profund recunoascatoare. Nu gasesc testele ce se pot aplica elevilor pentru creativitate si imaginatie ( stiu doar de testul "omuletul"). Va rog mult sa ma ajutati! Va multumesc anticipat!
monicaszebeni
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Ian 2008, 18:12

Re: Lucrare grad I Educatie plastica

Mesajde felixmunteanu » 10 Ian 2010, 18:15

Păi, poţi să faci tu nişte teste. De pildă dai:
-nişte figuri geometrice şi le ceri să deseneze ceva din ele
-desene neterminate pe care să le continue
-figuri geometrice pe care să le combine într-o compoziţie
-teme pe care să le trateze după imaginaţie
-să deseneze scenă de poveste

Apoi aplici metodele pe care ţi le-ai propus şi vei relua testele în faza experimentală, arătând cum au evoluat copiii, iar în faza finală repeţi testele şi faci comparaţia cu faza iniţială.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Lucrare grad I Educatie plastica

Mesajde edit70 » 17 Ian 2010, 09:36

Cercetarea are cateva capitole:
1. IMPORTANTA:
2.SCOPUL SI OBIECTIVELE CERCETARII
3.IPOTEZA CERCETARII
4.LOCUL DE DESFASURARE AL CERCETARII
5.METODOLOGIA CERCETARII
A) ESANTION :-ESANTION DE SUBIECTI -ESANTION DE CONTINUT

B)VARIABILE:-INDEPENDENTA -DEPENDENTE

C)METODE:care le folosesti

D)INSTRUMENTE DE INVESTIGARE

6. DESFASURAREA CERCETARII
a)TESTE initiale la clasa
b)MOD DE APRECIERE A TESTELOR prin calificative S,B,FB
c)REZULTATE-GRAFICE si sub forma de tabel, cu initialele numelui elevului dar si calculul calificativelor in procentaj

d)TESTE de progres
e)MOD DE APRECIERE A TESTELOR
f)REZULTATELE TESTELOR-GRAFICE ,COMPARARE
edit70
 
Mesaje: 32
Membru din: 08 Feb 2009, 18:12

Re: Lucrare grad I Educatie plastica

Mesajde ioara » 25 Ian 2010, 23:03

Ce frumos! Ce nostalgii! Am fost prima învăţătoare din judeţul meu care la 30 de ani a obţinut gradul I cu o astfel de temă! Nici profesorul coordonator nu ştia să-mi dea prea multe indicaţii! ERA UN SINGUR CALCULATOR în tot oraşul. Internetul era o fantezie! Şi acum mai citesc fragmente din lucrare. Un sfat: folosiţi foarte des expresiile: am făcut, am sugerat, am apreciat...Sigur vei găsi materiale deosebite printre lucrările deja expuse de colegii didactici ! Succes! Scuze că nu v-am ajutat cu ceva concret, dar nu m-am putut abţine să nu scriu câteva cuvinte.
ioara
 
Mesaje: 108
Membru din: 14 Sep 2006, 00:11
Localitate: Tecuci, Gl

Re: Lucrare grad I Educatie plastica

Mesajde valimatiuta » 29 Ian 2010, 18:02

Imi pun o intrebare: la ce folosesc profesorii coordonatori de lucrare, daca atatia colegi tineri sunt dezorientati privind lucrarile de grad I?
Acum cand didacticul inunda cu atatea idei , practici pedagogice, materiale chiar, cand baza logistica te ajuta sa creezi lucrari atat de estetice si convingatoare ... .
Mi-amintesc cu nostalgie, vorba colegei ioara, ca personal mi-am batut lucrarea la masina de scris si eram mandra de asta.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Lucrare grad I Educatie plastica

Mesajde laurinda » 13 Iun 2011, 17:02

monicaszebeni scrie:Subiectul lucrarii mele de grad este " Dezvoltarea creativitatii si imaginatiei pein elementele de limbaj plastic in invatamantul primar". Daca poate cineva sa ma ajute cu partea de cercetare, ii raman profund recunoascatoare. Nu gasesc testele ce se pot aplica elevilor pentru creativitate si imaginatie ( stiu doar de testul "omuletul"). Va rog mult sa ma ajutati! Va multumesc anticipat!
laurinda
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Mar 2010, 16:53


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori