Miscarea personalului didactic, 2011

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde natalya39 » 06 Apr 2011, 21:13

Are dreptul o invatatoare titulara sa solicite concurs de dosare pentru ca doreste sa se mute la o alta scoala din interiorul PJ? Concret, vrea sa plece de la structura si sa vina la scoala de centru. Exista undeva un articol de lege care sa o sustina in demersurile ei?
natalya39
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Apr 2011, 18:01

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 06 Apr 2011, 21:29

malaezia scrie:Vă mulţumesc, totusi de ce mi s-a specificat ca si aceste decizii vor fi eliberate la fel ca cele conform legii 253? Persoana nu este o începatoare...are o experienţa de 10 ani în ISJ, acum nu mai este dar probabil asa cum se obisnuieste se rotesc periodic.

253 nu este o lege ci un articol din Legea nr. 1/2011 (LEN). Deciziile de transfer pentru restrângere de activitate şi pretransfer nu pot fi emise în baza art. 253 din Legea nr. 1/2011, ci în baza actelor normative care reglementează mişcarea personalului didactic (OMECTS nr. 5615/2010 şi OMECTS nr. 5616/2010). Cele două ordine de ministru, chiar dacă au fost emise în baza vechii legislaţii (Legea nr. 84/1995 şi Legea nr. 128/1997), rămân în vigoare (conform prevederilor OMECTS nr. 3753/2011) până la finalizarea stagiului practic de către prima serie de absolvenţi ai masterului didactic. Asta înseamnă că viitoarea metodologie privind mişcarea personalului didactic va putea fi aplicată cel mai devreme începând cu anul şcolar 2014-2015.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 06 Apr 2011, 21:35

natalya39 scrie:Are dreptul o invatatoare titulara sa solicite concurs de dosare pentru ca doreste sa se mute la o alta scoala din interiorul PJ? Concret, vrea sa plece de la structura si sa vina la scoala de centru. Exista undeva un articol de lege care sa o sustina in demersurile ei?

Concursul de dosare se organizează doar în cazul unei restrângeri de activitate. Un cadru didactic titular care doreşte să se transfere pe un alt post poate solicita pretransferul. În acest caz, este singurul din unitatea sa şcolară care întocmeşte dosar.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde malaezia » 06 Apr 2011, 22:05

costi_52 scrie:
malaezia scrie:Vă mulţumesc, totusi de ce mi s-a specificat ca si aceste decizii vor fi eliberate la fel ca cele conform legii 253? Persoana nu este o începatoare...are o experienţa de 10 ani în ISJ, acum nu mai este dar probabil asa cum se obisnuieste se rotesc periodic.

253 nu este o lege ci un articol din Legea nr. 1/2011 (LEN). Deciziile de transfer pentru restrângere de activitate şi pretransfer nu pot fi emise în baza art. 253 din Legea nr. 1/2011, ci în baza actelor normative care reglementează mişcarea personalului didactic (OMECTS nr. 5615/2010 şi OMECTS nr. 5616/2010). Cele două ordine de ministru, chiar dacă au fost emise în baza vechii legislaţii (Legea nr. 84/1995 şi Legea nr. 128/1997), rămân în vigoare (conform prevederilor OMECTS nr. 3753/2011) până la finalizarea stagiului practic de către prima serie de absolvenţi ai masterului didactic. Asta înseamnă că viitoarea metodologie privind mişcarea personalului didactic va putea fi aplicată cel mai devreme începând cu anul şcolar 2014-2015.



Iertati-mi ignoranţa dar cred ca nu m-am preocupat suficient de acest subiect si acum ma deruteaza cu usurinta zvonistica iar a lua Metodologia la puricat este greu,nu ca nu pot dar sunteti dumneavoastra asa bine documentat si consiliaţi si GRATIS încat ageamii nu sunt lăsati sa interpreteze singuri legea, care cum bine se stie, poate deveni uneori ,,elastică''!
Fara a va supara, va rog sa ma lamuriţi anul acesta este ultimul an în care mai are loc sesiune de pretransfer? Se mai fac pretransferari pâna în 2014-2015? Caci din motivele care sunt bine stiute , respectiv pretransferul rural-urban si art.253, au ramas putine posturi si nu prea ,,bune'' dar daca se mai prelungeste perioada aplicarii vechii Metodologii, poate între timp se mai pensioneaza din cadrele didactice de la unitati similare ca locatie cu a mea adica in centru..unde s-au luat de la rural posturi cu 27 puncte si-mi pare rau cu 75 puncte sa plec la o structura din carier doar sa fie program normal. Va dau detalii le ca sa vedeti de ce va obosesc si as fi incântata de un raspuns profesionist de la dumneavoastra, sa mai astept un an, mai au loc pretransferuri, cât timp? Puneti-ma la punct daca va supar caci merit abuzând de bunavoinţa dumneavoastra!
malaezia
 
Mesaje: 11
Membru din: 04 Feb 2011, 01:25

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 06 Apr 2011, 22:30

Conform OMECTS nr. 3753/2011, ar trebui să existe posibilitatea pretransferului şi pentru anii şcolari 2012-2013 şi 2013-2014. Dar, evident, nu sunt în măsură să vă garantez acest lucru.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde cristi_pirtea » 06 Apr 2011, 22:57

cristi_pirtea scrie:Problema e ca inspectoratul a transmis raspunsul folosind formularea: cadrul didactic poate continua activitatea dupa varsta de pensionare, cu conditia sa nu apara restrangeri in zona x (nu in tot judetul)

Ce spuneti de asta? Care e baza legala pentru formularea aceasta?
cristi_pirtea
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2006, 22:59

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 06 Apr 2011, 23:41

Inspectoratul şcolar comunică în scris acordul sau refuzul menţinerii în activitate a cadrelor didactice pensionabile. În cazul refuzului se transmite şi avizul de pensionare. Nu există varianta acordului condiţionat.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde cristi_pirtea » 07 Apr 2011, 00:54

Asta e raspunsul inspectoratului.
Fişiere ataşate
Doc1.doc
(424 KiB) Descărcat de 148 ori
cristi_pirtea
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2006, 22:59

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde valentina_792007 » 08 Apr 2011, 10:33

Buna ziua,
As dori sa stiu daca e cineva care a absolvit in 2008 Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, Universitatea Bucuresti, Programul pentru Invatamantul Rural si care doreste sa se transfere din mediul rural in mediul urban.
Ma intereseaza daca ati aflat noutati despre contractul incheiat cu facultatea.
Va multumesc!
valentina_792007
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Iul 2008, 10:32

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde molly » 14 Apr 2011, 08:00

Buna ziua!Ma bucur sa vad ca forumul profesorilor merge mai departe!Felicitari celor care au dat dovada de initiativa si s-au ocupat de deschiderea unui nou forum.As dori sa va intreb si eu cateva lucruri.In data de 28 februarie,consiliul de administratie al scolii la care lucrez mi-a acordat continuitate pe 10 ore de fr.(sunt profesor suplinitor calificat)A doua zi domnul de religie(titular)a cerut acele ore in completarea catedrei si dl director i le-a acordat chiar daca domnul respectiv nu avea nicio tangenta cu limba fr.Acum am vazut pe edu.ro ca inspectoratul i-a dat domnului de religie 8 ore de religie la alta scoala.Insa orele pe care primisem eu continuitate nu apar nicaieri publicate iar doamna inspectoare pe limbi straine a zis ca nu este de competenta dumneaei situatia pe care i-am prezentat-o.Ce pot face pentru a fi publicate acele ore?Domnul director s-a certat cu mine atunci cand i-am atras atentia ca are ore de biologie vacante pentru a i le acorda domnului de religie,si de atunci ma sicaneaza incontinuu:a refuzat sa-i dea registrul de procese verbale metodistei care a venit la inspectia mea pentru grad,i l-a trimis dupa 2 zile,acum refuza sa stampileze acel proces verbal pe motiv ca doamna a scris ca a participat si el la inspectie.Doamna l-a invitat,el a refuzat dar si la colegii mei la inspectii a procedat la fel si nu s-a mai pus problema ca nu a participat.A stampilat procesele verbale.Ce ar trebui sa fac?Mie mi se pare un caz de abuz in serviciu mai ales ca se lauda la toti ca nu mai pun eu piciorul in scoala aceea cat este el director...
molly
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Sep 2009, 17:56

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde Charon » 14 Apr 2011, 15:24

Buna ziua, Aveti idee daca un prof. titular de lb. romana cu dubla specialitate (lb. rom si engleza) se poate detasa la cerere prin concurs (nu specific, ci concursul de titularizare) pe un post de lb. engleza? Multumesc.
Avatar utilizator
Charon
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Apr 2011, 20:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde cristinaelenarosu » 05 Mai 2011, 21:30

Hristos a inviat!
Ma numesc Cristina Rosu si sunt institutor titular la liceul din Urlati Prahova. Am facut si eu dosar pentru pretransfer si mi-as dori sa vin in orasul in care locuiesc, adica Ploiesti.Nu am un punctaj foarte mare, dar nu se stie niciodata.Sunt cateva posturi cu viabilitate de 4 ani, dar sunt si posturi cu viabilitate mai mica, chiar si de un an. Intrebarea mea este daca as avea posibilitatea sa ma transfer pe un post cu viabilitate de un an risc sa raman somera? Daca dupa acel an mi se va restrange postul imi voi pastra titulatura in invatamant? Voi putea intra in restrangere si primi un alt post prin inspectorat asa cum se face in prezent? Si restrangerile vor avea prioritate in fata pretransferarilor ca si acum?
Va multumesc pentru timpul acordat.
Cu stima,
institutor Cristina Rosu
cristinaelenarosu
 
Mesaje: 18
Membru din: 16 Oct 2007, 15:31

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde lenus78 » 09 Mai 2011, 22:16

Buna ziua! Sunt profesor invatamant prescolar titular la o gradinita din jud. Bacau. Am absolvit Faculatea de Litere si Arte, sectia romana-engleza, in 2010 si as dori sa solicit o detasare in interesul invatamantului( avand sprijinul CA) pe postul de limba romana de la scoala coordonatoare. Am nevoie si de altceva(cursuri, etc.) in afara documentelor anexate cererii de detasare pentru a ocupa acest post? Multumesc!
lenus78
 
Mesaje: 10
Membru din: 05 Feb 2009, 23:02

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde ginye55 » 31 Mai 2011, 15:06

Buna ziua!
CIne trebuie sa elibereze avizul medical necesar pentru inscrierea la concursul de titularizare?
ginye55
 
Mesaje: 11
Membru din: 25 Noi 2005, 00:13

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde dragos2009 » 05 Iun 2011, 14:29

ginye55 scrie:Buna ziua!
CIne trebuie sa elibereze avizul medical necesar pentru inscrierea la concursul de titularizare?



Avizul medical se elibereaza de la medicina muncii.
dragos2009
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Ian 2009, 13:54

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori