master didactic

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

master didactic

Mesajde andreasfloroae » 31 Mar 2011, 15:09

Am si eu o nelamurire, daca ma poate ajuta cineva.
Am terminat Liceul pedagogic, mi-am luat licenta cu specializarea Pedagogia invatamantului primar si prescolar, am gradul I. Este obligatoriu sa fac si un "master didactic" cum scrie noua lege a educatiei? Si daca da, ce master trebuie sa fac?
andreasfloroae
 
Mesaje: 10
Membru din: 05 Ian 2008, 01:13

Re: master didactic

Mesajde costi_52 » 31 Mar 2011, 16:55

Nu. Masterul didactic va fi obligatoriu doar pentru viitoarele cadre didactice. Acest master reprezintă, de fapt, actualele module psihopedagogice, necesare absolvenţilor de învăţământ superior care doresc să lucreze în învăţământ. Dumneavoastră sunteţi, deja, cadru didactic, iar legea nu are acţiune retroactivă. Mai mult, ca absolventă de liceu pedagogic, chiar dacă aţi dori să vă schimbaţi specializarea (printr-o nouă licenţă), tot nu aţi mai avea nevoie de modulul psihopedagogic, deci, nici de masterul didactic. Personal, consider că nici viitoarele cadre didactice din învăţământul primar şi preşcolar (formate prin facultăţile de ştiine ale educaţiei, specializarea Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar) nu vor avea nevoie de masterul didactic (pregătirea psihopedagogică fiind inclusă în programa celor 3 ani de studii).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator