MODALITĂȚI DE CONTRACARARE A ÎNTÂRZIERII MINTALE

MODALITĂȚI DE CONTRACARARE A ÎNTÂRZIERII MINTALE

Mesajde pucheadorel » 17 Mar 2011, 21:31

Mă doare inima când mă gândesc la una dintre elevele mele din clasa I! Este un copil marcat, aș putea spune, de un stigmat de care nu se face vinovată în niciun fel!
Este vorba despre o fetiță care a fost diagnosticată cu retard mintal și care a fost înscrisă în clasa I la vârsta de 8 ani. În inima mea se dă tot timpul o luptă interioară pentru că vreau să o aduc măcar la linia de plutire, dar constat în fiecare zi că nu pot. Nu recunoaște nici acum decât foarte puține litere, știe să numere doar până la 10, confundă cifrele, se exprimă uneori mai greoi, nu poate pronunța toate cuvintele, de operații matematice nici nu poate fi vorba, nu cunoaște toate culorile, dar în schimb are ambiție să participe la programele artistice pregătite cu diverse ocazii (serbări școlare). Mi se rupe sufletul, dar nu știu ce să fac! E cumplit și cred că simte și ea că este o traumă, deși nici eu, nici colegii nu o marginalizăm, ba chiar dimpotrivă! Nu știu cum să procedez să încerc să o salvez! Vă rog, ajutați-mă! Orice sfat este binevenit!
Vă mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: MODALITĂȚI DE CONTRACARARE A ÎNTÂRZIERII MINTALE

Mesajde pucheadorel » 25 Mar 2011, 00:14

Tare mult aș avea nevoie de niște sfaturi în această chestiune... Vreau și încerc din răsputeri să salvez această fetiță! Vă rog, AJUTAȚI-MĂ SĂ O POT AJUTA! Mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator