Articole in REVISTA CU ISSN

Sectiune dedicata evenimentelor scolare, stiri de interes pentru educatori

Articole in REVISTA CU ISSN

Mesajde annddrreea » 06 Dec 2010, 18:09

In ianuarie 2011 va aparea primul numar al revistei scolare cu studii de specialitate CLOPOTEL a scolii ,,GH.Nechita" Motoseni jud Bacau.Va invitam sa participati cu materiale, studii sau articole de specialitate.Sunt invitate toate cadrele didactice din invatamantul preuniversitar. Conditiile sunt urmatoarele:

Tehnoredactarea se va face in format A4, la un rand, cu margini egale de 20 mm, titlul cu Times New Roman de 14, continutul cu Times New Roman de 12. Sub titlu, la un rand, numele si prenumele persoanei, functia, scoala , localitatea, judetul. La finalul materialului veti scrie adresa unde veti primi revista si un numar de telefon pentru a putea lua legatura mai usor. Marimea lucrarii sa fie de 1-2 pagini pentru o lucrare elaborata de 1 persoana si 3-4 pagini pentru o lucrare elaborata de 2 sau mai multe persoane.Materialele se primesc pana pe 20 decembrie.

Fiecare colaborator isi asuma raspunderea asupra continutului studiului trimis.

Materialele se primesc pe adresa de e-mail gradinitamotoseni@yahoo.com sau la Gradinita Motoseni, loc Motoseni, jud.Bacau, cod 607325, tel 0768972067

Costul revistei este 25 RON care include taxa de publicare a unui articol +adeverinta de colaborator la revista semnata de scoala noastra+taxele postale.Plata se face ramburs in data de 20 ianuarie.



Pentru mai multe informatii, introduceti adresa de mess in lista d-voastra pentru o comunicare directa: gradinitamotoseni
annddrreea
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Noi 2008, 13:55

Re: Articole in REVISTA CU ISSN

Mesajde emil » 07 Dec 2010, 17:01

Eu nu inteleg de ce percepeti "taxa de publicare" in loc sa reompensati persoana care va onoreaza cu un articol? Sau dvs. faceti reviste pentru "vanatorii de puncte" ...?
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Articole in REVISTA CU ISSN

Mesajde annddrreea » 07 Dec 2010, 21:00

Fiind o revista scolara , majoritatea lucrarilor sunt de la elevii acestei scoli care au o putere financiara(ma refer la parinti) sub limitele minime. Asa ca solutia pe care am gasit-o la nivel de redactie, impreuna cu domnul director al scolii, a fost gasirea unor colaboratori, care prin pretul platit pe o revista sa beneficieze de doua lucruri: publicarea unui articol,care daca avea de gand,oricum publica undeva, poate cu un pret mai ridicat decat al nostru, iar in al doilea rand diminuarea pretului unei reviste pentru elevii scolii noastre. Asta este singurul motiv pentru care am cautat colaboratori.
annddrreea
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Noi 2008, 13:55

Re: Articole in REVISTA CU ISSN

Mesajde emil » 07 Dec 2010, 21:32

annddrreea scrie:Fiind o revista scolara , majoritatea lucrarilor sunt de la elevii acestei scoli care au o putere financiara(ma refer la parinti) sub limitele minime. Asa ca solutia pe care am gasit-o la nivel de redactie, impreuna cu domnul director al scolii, a fost gasirea unor colaboratori, care prin pretul platit pe o revista sa beneficieze de doua lucruri: publicarea unui articol,care daca avea de gand,oricum publica undeva, poate cu un pret mai ridicat decat al nostru, iar in al doilea rand diminuarea pretului unei reviste pentru elevii scolii noastre. Asta este singurul motiv pentru care am cautat colaboratori.


Explicatia dvs. nu mi se pare deoc in regula nici macar fata de elevii dvs. carora le oferiti un exemplu de lucru incorect facut. Chiar nu ma asteptam sa amestecati elevi intr-o asemenea..."afacere". Ma intreb, ce "articole de specialitate" vor publica invitatii dvs. intr-o revista pentru elevi? Cum rezolvati problema calitatii revistei daca "autorii isi asuma responsabilitatea continutului"?.....
In fine, daca asa considerati dvs. ca se face educatia in scoala si asa se stimuleaza "creatia", spiritul intreprinzator si munca de calitate, este absolut treba dumneavoastra. Eu personal nu agreez o astfel de situatie si mi-am exprimat direct si fara ocolisuri, opinia.

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Articole in REVISTA CU ISSN

Mesajde maiapavelescu » 19 Feb 2011, 06:29

Bună ziua,

Nici mie nu-mi place faptul că după ce ai muncit destul de mult la un articol, mai trebuie să şi plăteşti pentru el. In privinţa celui de-al doilea punct, apariţia in aceeaşi revistă a unor articole redactate de elevi şi de profesori, eu cred că se poate. Revista noastră "Constelaţii" se vrea tocmai un dialog intre profesori şi elevi" Evident că gradul de rafinare ştiinţifică nu poate fi mare. Articolele pentru elevi trebuie să le fie accesibile acestora. Dar preţul în niciun caz nu are cum să ajungă la sume aşa de mari. Vor putea elevii să scoată 25 de elei?
maiapavelescu
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Iul 2007, 09:44

Re: Articole in REVISTA CU ISSN

Mesajde annddrreea » 19 Feb 2011, 10:04

buna ziua,
Sa va explic cum sta treaba ca s-a inteles gresit.La editura am scos revistele la 15 lei bucata. Din tara de la colaboratori am luat 25 ron. Dupa toate calculele am scazut diferenta, iar la elevi au ajuns revistele cu 7 lei. Avantaj elevii, care au reusit sa ia revista toti cei cu situatii financiare sub limita.Asta am vrut de la inceput.Toata lumea a ajuns la concluzia ca se va imbogati scoala cu banii de la colaboratori. Ei bine, noi am luptat ca sa scadem pretul pentru elevi.Mentionez ca revista are 66 de pagini, deci toata lumea a fost multumita.
annddrreea
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Noi 2008, 13:55

Re: Articole in REVISTA CU ISSN

Mesajde emil » 19 Feb 2011, 10:16

annddrreea scrie:buna ziua,
Sa va explic cum sta treaba ca s-a inteles gresit.La editura am scos revistele la 15 lei bucata. Din tara de la colaboratori am luat 25 ron. Dupa toate calculele am scazut diferenta, iar la elevi au ajuns revistele cu 7 lei. Avantaj elevii, care au reusit sa ia revista toti cei cu situatii financiare sub limita.Asta am vrut de la inceput.Toata lumea a ajuns la concluzia ca se va imbogati scoala cu banii de la colaboratori. Ei bine, noi am luptat ca sa scadem pretul pentru elevi.Mentionez ca revista are 66 de pagini, deci toata lumea a fost multumita.

Am inteles "cum sta treaba"
Ati subventionat o revista cu banii celor care publica articole... Aceasta e o tactica nedemna! De ce nu cautati sponsori? Nu va acuzat nimeni ca imbogatiti scoala ci de faptul ca ii taxati tocmai pe cei care va ajuta sa construiti revista. Mai bine nu luati bani de la nimeni, nici de la elevi, nici de la colegi si o publicati in format PDF pe didactic.ro In acest fel, dati un exemplu bun elevilor si colegilor dvs.
Din pacate, sunt multe exemple de acest tip si ele ar cam trebui eradicate. Daca vreti sa scoateti o revista tiparita, va rog sa incercati sa va gasiti resurse inainte de a o publica, nu sa mizati pe banii colegilor. Personal, voi inchide orice alta tendinta de publicitate de acest fel pe didactic.ro

Numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Articole in REVISTA CU ISSN

Mesajde valimatiuta » 19 Feb 2011, 12:16

Sa fie de bun augur, d-le Emil!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor


Înapoi la Stiri si evenimente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori