forum destinat colegilor care au clasa a III-a anul acesta

Re: forum destinat colegilor care au clasa a III-a anul aces

Mesajde mgeorgeta38 » 13 Dec 2010, 22:49

Propun eu aici o tema noua.Care este parerea d-voastra stimati colegi ?Ce este mai important activitatea la clasa sau activitatile asa zise extracurriculare? Ca in ultimul timp vad ca se da mai mare importanta acestora din urma si sa fim seriosi nu le poti face bine pe amandoua !Daca acorzi mai mult timp uneia cealalta are de suferit si invers.Eu as vrea sa fiu lasata in pace sa lucrez mai mult la clasa cu elevii mei ,sa-i aduc pe toti la un nivel cat mai inalt al performantei ,dar nu pot ptr. ca mereu trebuie sa fac repetitii la vreo serbare,sezatoare, montaj etc.
mgeorgeta38
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Mai 2009, 14:18

Re: forum destinat colegilor care au clasa a III-a anul aces

Mesajde invatator » 03 Ian 2011, 01:37

E drept, se pune mare accent pe activitatile extrascolare (si educative, se presupune!).
Normal este sa fie o completare ca timp si activitate a celei scolare si nu sa se suprapuna peste aceasta. Dar nu prea mai sunt multi dispusi sa ramana in scoala si pentru scoala in timpul liber.
Partea buna este ca aceste activitati educative atrag copiii, parintii, comunitatea, fiind si o buna carte de vizita pentru scoala si oamenii ei; iar acolo unde e concurenta intre scoli, alaturi de rezultatele scolare, conteaza si activitatile educative. Trebuie doar sa selectezi si sa dozezi foarte bine timpul de actiune.
Va doresc succes tuturor!
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: forum destinat colegilor care au clasa a III-a anul aces

Mesajde stefanalex » 06 Ian 2011, 22:21

Doresc sa propun un subiect de discutie. Ce parere aveti de Olimpiada de civica la clasa a III a?
stefanalex
 
Mesaje: 15
Membru din: 29 Apr 2006, 16:03

Re: forum destinat colegilor care au clasa a III-a anul aces

Mesajde bia_dona » 11 Feb 2011, 16:28

Am si eu o nedumerire. Directorul scolii ne-a cerut schema orara ce o propunem pentru anul viitor.Ne obliga sa mergem pe nr. maxim de ore: 5+1(aprofundare) romana, 3+1(aprof.) matematica si optionalul tinut de noi. Mentionez ca astfel norma noastra ar fi de 18 ore, iar elevii ar avea un orar cu 3 zile pe saptamana cu 5 ore, nr. total ore: 23 pe sapt. . In conditiile in care Noua Lege a Invatamantului precizeaza ca la ciclul primar numarul maxim de ore este de 20 pe saptamana, cum trebuie abordata aceasta problema? Daca v-ati gandit, ce schema orara ati alege pentru anul scolar viitor, sau pe ce schema orara se merge in prezent la cls. a IV a in scoala d-voastra? Cine trebuie sa hotarasca alegerea nr. de ore la clasa?
bia_dona
 
Mesaje: 33
Membru din: 25 Iun 2008, 21:35
Localitate: BUCURESTI

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori