Calificativ elev cu CES

Calificativ elev cu CES

Mesajde penelopa_45 » 28 Ian 2011, 23:17

Azi directoarea mi-a sugerat sa-i pun elevului meu cu CES calificativul B la purtare pe motiv ca e elev cu CES si are uneori comportament nepotrivit.Mentionez ca eu il supraveghez tot timpul, dar are uneori reactii provocate de rautatea unor colegi. Dignosticul este: Hidrocefalie congenitala activa grad IV, IQ 45. Mie mi se pare incorect pentru ca sunt elevi sanatosi care au un comportament ce lasa de dorit.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20

Re: Calificativ elev cu CES

Mesajde viocro » 02 Feb 2011, 20:46

Cu siguranţă este incorect, nedrept şi ... necreştineşte. Un asemenea diagnostic şi un asemenea QI impune o tratare aparte - destul duce povara acestei osânde, mai mult părinţii decât el, mai trebuie să i se mai pună şi altele.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Calificativ elev cu CES

Mesajde sportiv » 03 Feb 2011, 17:40

Rugati-o pe ..doamna” directoare sa aduca 1-2 argumente (si legale) la ceea ce v-a sugerat! (Intrebati-o și daca își merita intotdeauna indemnizatia întreagă)?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Calificativ elev cu CES

Mesajde kata » 03 Feb 2011, 21:18

E destul de pedepsit acel copil,de ce trebuie sa-l mai pedepsim si noi?Doamna directoare n-are copii? (cred ca nu si-ar dori sa aiba un necaz asa de mare;nu se gandeste la inima acelui copil,nici la parintii lui )
kata
 
Mesaje: 65
Membru din: 08 Feb 2007, 13:14

Re: Calificativ elev cu CES

Mesajde ramia » 08 Feb 2011, 21:30

A avea un copil, nu inseamna sa ai si ceva in cap; mai ales daca doamna directoare a fost pusa sa conduca dupa anumite criterii... Dansa nu cred ca stie ce implica un copil cu dizabilitati. Presupun ca a lipsit de la cursuri, sau diploma i-a fost timisa prin posta. Imi cer scuze colegilor pentru cuvintele grele, dar asemenea oameni vom intalni tot mai des in sistem.
ramia
 
Mesaje: 19
Membru din: 19 Ian 2006, 19:11

Re: Calificativ elev cu CES

Mesajde penelopa_45 » 09 Feb 2011, 20:18

Va multumesc pentru raspunsuri, asa am gandit si eu dar m-a socat atat de mult aceasta propunere incat am crezut ca n-am auzit bine. Chiar am ramas fara replica. Intentionez sa pun in discutie aceasta problema la urmatorul Consiliu profesoral, mai ales ca va participa si inspectorul de sector.E timpul sa nu mai lasam incompetenta nesanctionata.
penelopa_45
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Ian 2008, 18:20


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori