Copiii cu ces?

Copiii cu ces?

Mesajde gheorgheemilia2000 » 13 Sep 2010, 13:00

Va rog frumos sa ma ajutati!
In primul rand pana la ce varsta au dreptul sa stea copii la gradinita conform regulamentului scolar?
Am o fetita care a implinit deja 8 ani,are sindrom down , nu a primit-o la scoala noastra normala in clasa I si a venit si ia la gradinita, eu nu vreau s-o primesc pt. ca face ca toate alea, as vrea sa stiu daca o pot tespinge? Va rog ajutati-ma!
gheorgheemilia2000
 
Mesaje: 17
Membru din: 26 Feb 2009, 16:14

Re: Copiii cu ces?

Mesajde sportiv » 13 Sep 2010, 22:23

In primul rand toti copiii cu CES trebuie sa fie ,,diagnosticati” de o comisie,in rest bla,bla,bla..!(scuze)!Daca aveti un diagnostic veti avea si o hotarare a ISJ!
Daca nu aveti nimic dintre acestea COPILUL NU E CU CES! :oops:
P.S.Aveti grija ca tot in aceasta categorie( cu CES) sunt si cei supradotati !
Toate bune!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Copiii cu ces?

Mesajde fratila_eliza » 14 Sep 2010, 14:55

gheorgheemilia2000 scrie:Va rog frumos sa ma ajutati!
In primul rand pana la ce varsta au dreptul sa stea copii la gradinita conform regulamentului scolar?
Am o fetita care a implinit deja 8 ani,are sindrom down , nu a primit-o la scoala noastra normala in clasa I si a venit si ia la gradinita, eu nu vreau s-o primesc pt. ca face ca toate alea, as vrea sa stiu daca o pot tespinge? Va rog ajutati-ma!


O astfel de problema s-a pus si la consfatuirile din Dambovita, iar raspunsul doamnei inspector a fost ca un copil cu CES poate sta in gradinita pana la varsta de 9 ani.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: Copiii cu ces?

Mesajde gheorgheemilia2000 » 14 Sep 2010, 17:18

Are acest diagnostic si in acte, handicap grav.Ea poate invata intr-o scoala normala dar CU CLASA SPECIALA , asta a fost raspunsul unei comisii de la protectia copilului Braila.Ea implineste 9 ani anul acesta. Am sa intreb si eu la consfatuire sambata si am sa va tin la curent , oricum multumesc pt raspuns.Mult succes!
gheorgheemilia2000
 
Mesaje: 17
Membru din: 26 Feb 2009, 16:14

Re: Copiii cu ces?

Mesajde mrazvy1 » 17 Sep 2010, 11:39

daca are diagnostic si in acte, handicap grav, atunci deja poate fi inscris copilul respectiv la scoala speciala. in scoala de masa poate fi inscris cu aprobarea inspectoratului si doar daca exista clasa speciala in scoala de masa. in rest va putea urma cursurile scolii speciale. deja poate fi inscris in clasa 1.acum , cat inca nu e prea tarziu.mrazvy1at yahoo.com
mrazvy1
 
Mesaje: 12
Membru din: 14 Feb 2007, 22:54

Re: Copiii cu ces?

Mesajde churmuzache » 25 Sep 2010, 20:34

Eu cred ca in astfel de cazuri este bine sa fie consultat inspectoratul, altfel vei nenoroci 20 de copii de dragul unuia care trebuie sa mearga la o scoala speciala. Inarmeaza-te cu actele de la familie, nu le spui de ce , si mergi la inspectorat. La un curs, o profesoara univ. a spus ca este o aberatie sa primesti astfel de copiii, ca legea e facuta de cei care nu cunosc , ca toate drepturile sunt consfintite in lege , dar sa fie drepturi si ptr. copiii normali.
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Copiii cu ces?

Mesajde 182004 » 28 Sep 2010, 20:54

buna seara.

cu tot respectul stimata doamna,v-ati pus vre-o data intrebarea ca poate daca veti primi in gradinita un copil cu dizabilitati ii veti acorda o sansa la o viata normala? credeti ca acel copil are vre-o vina ca este asa?sau parintii lui?este doar un copil,cu suflet bland si cald,care cauta la randul sau intelegere si afectiune...pacat ca la noi in tara conceptiile desrpe acesti copii sunt absolut aberante!!!nici macar nu vreti sa ii vedeti!sa auziti de ei!pacat,mare pacat ca nu le acordati si lor o sansa la o viata normala.iar pentru toti ceilalti care refuza macar sa auda de acesti copii,nu le pot spune decat ca dumnezeu sa le mai dea putina bunatate ,daca mai au loc pentru ea in suflete.si inca ceva...nicio grija!nu o sa va blesteme nimeni sa aveti un asemenea copil,doamne fereste,pentru ca asemenea copii nu sunt dati decat parintilor speciali,celor care pot sa aiba grija de ei! pacat,pacat....suntem in 2010,nu mai e vremea lui ceusescu,cand asemenea copii erau refuzati din start...daca am jignit pe cineva,va rog din suflet sa ma iertati,dar nici cea mai vaga idee nu aveti despre ce suflete pot avea acesti copii.noi,cei care avem asemenea copii,suntem prea putini sa va putem schimba mentalitatea celor care nu vreti sa ii acceptati.mare pacat!!

si ca o incheiere,fara sa vreau sa jignesc inca odata repet,foarte multi copii cu dizabilitati SRIU MAI CORECT SI SUNT MAI INTELIGENTI DECAT UNII DINTRE NOI.
182004
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Sep 2010, 20:39

Re: Copiii cu ces?

Mesajde churmuzache » 01 Oct 2010, 20:54

Draga Doama, eu nu am nimic cu astfel de copii, dar cred ca nu stiti ca pentru a lucra cu astfel de copii iti trebuie module speciale , in clase formate din copiii cu aceeleasi dizabilitati, ca este nevoie de un cadu medical care sa fie permanent in unitate, ca pentru ei este necasara o altfel de organizare a clasei...Eu stiu din experienta ca astfel de copiii nu se integreaza niciodata intr-o clasa de 20 de copiii normali si atunci ce facem cu acestia? Cred ca sunteti unul dintre parintiii care refuza realitatatea evidenta ca copilul cu CES TREBUIE SA FRECVENTEZE CLASE SPECIALE! In acelasi timp , am incercat sa fiu empatica cu familia, mai ales cu mama, dar ce facem cu ceilalti 20-25 de copii care aud urlete, vad copilul trantit pe jos si scotand sunete care ii sperie si pe adulti? Specific ca lucrez la gradinita cu orar normal si nu avem nici macar asistenta medicala medie. Va doresc din suflet sa fiti si dumneavoastra empatica macar o clipa cu celelate mamici!
Da, suntem in sec. XXI, dar nu uitati ca traim in Romania si ca nu avem nici materiale si nici asistenta necesara, nici spatiu ,adica nimic. Ca tot materialul il cumparam cu parintii, ca ne lipseste chiar si jucaria pe care Primaria ar trebui sa o dea la gradinitele de stat.Sa va intreb de ce nu va duceti la o gradinita particulara? Pentru ca acolo este cu bani? Atunci Statul roman sa asigure mai intai condititiile minime necesare si apoi sa vorbim de legea pentru copii cu CES.sTITI CA EXISTA LEGEA CARE STIPULEAZA CA IN FIECARE ORAS TREBUIE SA EXISTE CENTRE SPECIALE CU PERSONAL SI SPATIU PENTRU ACESTI COPII? Daca nu atunci , va rog sa priviti lucrurile mai complex decat ati lasat sa inteleg.
churmuzache
 
Mesaje: 95
Membru din: 02 Aug 2008, 18:45

Re: Copiii cu ces?

Mesajde 182004 » 02 Oct 2010, 16:49

va multumesc pt raspuns si vreau sa va spun ca sunt constienta de faptul ca statul nu ofera nimic copiilor normali,apoi rebuturilor genetice?sa le lasam la urma pe acestea.si ,intr-adevar,sunt o mamica de copilas cu sindrom down,care nu va accepta niciodata o scoala speciala.mi-e lehamite de sistemul nostru ,dar si de anumiti oameni care nu au niciun pic de bunavointa in a ajuta un asemenea copil.sa va dau exemplu faptul ca am vrut sa inscriu copilul la gradinita normala si m-au refuzat din start fara sa vada copilul,care se poarta absolut normal,este cuminte,se schimba singur,mananca singurg etc.de ce? doar pt ca dumnezeu i-a dat un cromozom in plus fata de ceilalti? aveti idee cum se simte o mama cand i se spune de catre un cadru didactic "duceti-l la o gradinita pentru handicapati"?ce vina am eu ca am asa copilul?sau el?nu va bag pe toti in aceeasi oala,dar sunt convinsa ca majoritatea au acelelasi conceptii.cat despre gradinita particulara,pot spune ca ne-a ajutat dumnezeu sa avem putere de munca si forta de a-l putea tine intr-o asemenea gradinita,chiar daca am renuntat la multe altele..copilul este al 3-lea an de cand merge acolo,scrie,spune poezii si este mai cuminte si mai atent decat un copil normal,asta datorita personalului care l-a acceptat si niciodata nu a facut diferente intre el si ceilalti copii.intr-adevar noi suntem poate unii dintre putinii parinti care au un copil cu down asa de putin afectat,dar revin si va spun ca dupa multe incercari am gasit o educatoare care a vrut sa imi primeasca copilul in gradinita.acum,incet incet se apropie scoala.oare ce vom face? cum as putea sa il duc la o scoala speciala acum,cand el este un copil aproape normal,crescut intre copii normali,cand stiu cat ne chinuim sa platim gradinita particulara ?sunt convinsa ca din nou,voi pleca probabil de la scoala plangand,fiindca nu or sa mi-l accepte,doar pt ca are sindromul down? va rog,desi este greu,poate va cer prea mult,as vrea,pt 5 minute sa va puneti in locul nostru,al parintilor cu copii cu dizabilitati,dumneavoastra,cadrele didactice.poate ca un asemenea parinte se zbate pentru puiul lui mult mai mult decat cei care au copii normali,pentru ca asa este firesc,normal.suntem nevoiti sa ne zbatem.nu doar eu ci multi atii care sunt in situatia mea.stiu ca sistemul este cum este,ca se taie din salarii in continuu,ca practic si eu ma pun in locul dvs,si m-as intreba ''de ce sa ma complic?'' insa,pot spune ca pentru cei care au suflet si acorda o sansa copiilor cu probleme,parintii acestora se vor ruga la dumnezeu pentru dvs,la fel cum eu ma rog mereu pentru educatoarea care i-a deschis usa copilului meu spre o sansa la o viata normala. va multumesc
182004
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Sep 2010, 20:39

Re: Copiii cu ces?

Mesajde monicabogdan » 25 Oct 2010, 22:39

de ce face-ti atata caz cand aveti in grupa un copil diferit?e o grupa de copii supradotati si nu aveti timp pentru educatia lor din cauza unuia singur?daca Dumnezeu v-ar da chiar dvs. stimata doamna educatoare un copil cu ces cum v-ati simti?venirea in grupa , iar mai tarziu in familie a unui copil cu ces pentru mine a fost ca o renastere ,abia atunci am simtit ca traiesc cu adevarat,abia atunci am vazut ce este mai important in viata-viata insasi cu toate necazurile si bucuriile ei.
monicabogdan
 
Mesaje: 5
Membru din: 12 Dec 2008, 23:27

Re: Copiii cu ces?

Mesajde 182004 » 07 Noi 2010, 22:19

pacat ca nu ne mai raspunde nimeni d-na monica.....asta e !un copil cu dizabilitati pentru dascalii nostrii este un mare impediment in a-si desfasura activitatea.asta este clar.majoritatea nu vor sa le dea o sansa,iar noi,parintii acestor copii suntem prea putini sa le putem schimba mentalitatea.dar..cu dumnezeu inainte!doresc multa santate tuturor si numai bine!
182004
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Sep 2010, 20:39

Re: Copiii cu ces?

Mesajde sportiv » 07 Noi 2010, 22:50

Doamna182004,
E bine ca va numiti asa ca nu uitati numarul de telefon! :D (Scuze,am fost rau dar...) :oops: Legea copiilor cu CES este foarte clara,asa ca ,va rog, sa nu va suparati,dar trebuie in primul rand sa o cunoasteti,ca sa puteti sa o ,,implementati" situatiei! Niciun cadru didactic n-o sa va roage sa duceti copilul la scoala respectiva! Comisia hotaraste ce cursuri poate urma!Toti putem fi in aceasta situatie,asa ca ,daca este reprtiza scolii normale,educatorea,invatatorul,mai apoi prof. trebuie sa se conformeze! Pe ,,timpul lui Ceausescu,asa cum spuneti dv, erau scoli ,,speciale",care s-au desfiintat astazi! (nu stiu motivul)!Din acest punct de vedere era o reglementare ,,foarte clara!"
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Copiii cu ces?

Mesajde natasav » 29 Noi 2010, 23:10

Homeschool ar fi fost o solutie insa numai la noi in tara nu se practica aceasta alternativa. Noi nu ne putem barasa de practicile comuniste (invatamant institutionalizat) desi in USA aprox. 2 mil de elevi practica invatamant la domiciliu.
natasav
 
Mesaje: 23
Membru din: 01 Noi 2007, 10:37

Re: Copiii cu ces?

Mesajde natasav » 29 Noi 2010, 23:34

Comentariu scris de Mihaela
Publicat la data de 28.11.2010, ora 4:20 pm
Am reusit dupa 2 ani de lupte cu ISJ sa obtinem invatamant la domiciliu pentru un copil cu autism. A fost nevoie de rabdare si perseverenta. Nu voiau pentru ca in lege scrie ca se acorda copiilor nedeplasabili. A fost greu sa-i conving ca el are nevoie, ca nu poate sa se descurce, desi mama a incercat 1 an, intr-un mediu plin de stimuli. Eram intrebati mereu daca merge! Am reusit !


http://smartwoman.hotnews.ro/in-tara-mi ... ptate.html
natasav
 
Mesaje: 23
Membru din: 01 Noi 2007, 10:37

Re: Copiii cu ces?

Mesajde stefanavoicu » 22 Dec 2010, 22:29

Eu am in clasa un copil cu autism infantil sever si sindrom hiperchinetic. Este in clasa a II-a. Mama il insoteste zilnic la scoala. Uneori nu rezista 4 ore. Ar fi fost mai bine daca as fi lucrat cu el individual intr-un mediu mai putin excitabil. Incerc sa adaptez continuturile potrivit nivelului sau de intelegere si de dezvoltare. Nu este deloc usor, dar...... mergem inainte.
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori