Gradul I in 2 ani?

Gradul I in 2 ani?

Mesajde elina_76 » 05 Dec 2010, 16:12

O colega inscrisa la gradul I mi-a spus ca profesorul coordonator i-a cerut sa faca a doua preinspectie pe sem I, iar inspectia finala si prezentarea lucrarii pe sem al II-lea. Lucrarea urmeaza sa fie predata la 31 august. Asta ar insemna ca totul se termina in doi ani. Eu am cautat in regulament, dar nu am gasit nicio schimbare. Stiti ceva despre o asemenea modificare?
elina_76
 
Mesaje: 22
Membru din: 20 Dec 2007, 19:47

Re: Gradul I in 2 ani?

Mesajde costi_52 » 06 Dec 2010, 19:35

Nu a intervenit nicio schimbare, OMECI nr. 5720/2009 este în vigoare.
Art. 59
(2) Pentru acordarea gradului didactic I personalului didactic cu funcţia de bază în învăţământ şi cu normă întreagă, se cere o vechime la catedră de cel puţin 4 ani de la obţinerea gradului didactic II sau de cel puţin 3 ani pentru personalul didactic care a obţinut gradul didactic II cu media 10.
(5) În toate cazurile, vechimea la catedră necesară înscrierii se calculează de la data obţinerii gradului didactic II, respectiv data de 1septembrie a anului şcolar următor susţinerii examenului) până la data de 31 august a anului şcolar în care se susţin inspecţia specială şi lucrarea metodico-ştiinţifică.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Grade didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori