Organizare simpozion international-va rog ajutati-ma

Sectiune dedicata evenimentelor scolare, stiri de interes pentru educatori

Organizare simpozion international-va rog ajutati-ma

Mesajde getta2000 » 24 Sep 2010, 10:44

Doresc sa organizez un simpozion international la scoala noastra. Am parteneri externi dar nu stiu exact cum se procedeaza. Inspectorul care se ocupa de consiliere nu stie. Anul trecut am organizat un concurs interjudetean si am trimis o fisa completata la minister pentru a fi inclus incalendar lucru care s-a si intamplat. Dar pt nivel international nu stiu cati parteneri este obligatoriu sa ai, ce acte am nevoie de la ei..... .
Va rog mult pe cei care stiu sa ma ajute si pe mine cu informatii.
Succes in noul an scolar tuturor.
getta2000
 
Mesaje: 85
Membru din: 22 Iun 2007, 15:43

Re: Organizare simpozion international-va rog ajutati-ma

Mesajde emil » 24 Sep 2010, 10:59

getta2000 scrie:Doresc sa organizez un simpozion international la scoala noastra. Am parteneri externi dar nu stiu exact cum se procedeaza. Inspectorul care se ocupa de consiliere nu stie. Anul trecut am organizat un concurs interjudetean si am trimis o fisa completata la minister pentru a fi inclus incalendar lucru care s-a si intamplat. Dar pt nivel international nu stiu cati parteneri este obligatoriu sa ai, ce acte am nevoie de la ei..... .
Va rog mult pe cei care stiu sa ma ajute si pe mine cu informatii.
Succes in noul an scolar tuturor.

Organizati simpozionul asa cum stiti dvs. ca e bine.
Va dau cateva sugestii:
- ganditi-va la o tema, anuntati conducerea scolii despre intentie si solicitati sprijin
- ganditi-va la grupul tinta si impact, stabiliti potentiali parteneri si sustinatori
- stabiliti detaliile administrative, organizatorice, impartiti responsabilitati
- estimati costuri
- reaizati un program coerent
- trimiteti invitatii
- etc

Recomandare importanta: nu faceti simpozioane virtuale in scop de obtinere de hartii. Invitati fizic oamenii, administrati discutii constructive, trageti concluzii utile, realizati un material de sinteza(procedeengs!)

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Organizare simpozion international-va rog ajutati-ma

Mesajde getta2000 » 24 Sep 2010, 11:11

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Sugestiile pe care mi le-ati dat sunt binevenite, dar eu nu am fost explicita in ceea ce doresc sa aflu mai exact si va expun aici:
Dupa ce am pus la punct cele mentionate de d-vs trimit la Bucuresti pentru a fi inclus in calendar si copie dupa prima pagina a proiectului cu stampilele institutiilor participante?
De cati parteneri externi am nevoie? Exista o conditie legata de numarul acestora, ca la proiectele Comenius?
Imi trebuie sa primesc actele stampilate de partenerii externi prin fax(fiindca au valoare de original) sau pot sa le primesc pe mail scanate?
La aceste intrebari am nevoie de raspunsuri. Tema, proiectul in sine, si partenerii ii am deja fiindca am vrut sa-l organizez de anul trecut si fizic nu am avut timp .
getta2000
 
Mesaje: 85
Membru din: 22 Iun 2007, 15:43

Re: Organizare simpozion international-va rog ajutati-ma

Mesajde emil » 24 Sep 2010, 11:38

Nu inteleg de ce trebuie sa trimiteti la Bucuresti s de ce sa includeti in calendar o actiune pe care o organizati acum?
Nu inteleg de ce aveti nevoie de atatea aprobari inutile?
Daca aveti forta de a organiza o actiune puternica cu intindere in timp si vreti sa apara in calendarul activitatilor MECTS, va trebuia sa organizati intai cel putin o astfel de actiune, apoi sa demonstrati ca este eficienta, ca aduce plusvaloare in educatie, ca puteti sa o sustineti financiar, etc. Nu va bazati pe taxele cerute participantilor!
Cat priveste "hartiile", nu aveti nevoie de ele decat ca sa intariti seriozitatea actiunii, in rest, bazati-va pe fapte, pe actiuni frumoase, pe un program atractiv si eficient.

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Organizare simpozion international-va rog ajutati-ma

Mesajde getta2000 » 24 Sep 2010, 13:18

Prima intrebare a celor care vor dori sa participe va fi(din experienta va scriu) daca aceasta actiune este inscrisa in Calendarul Activitatilor Extrascolare nationale si Internationale fiindca toti participantii au nevoie de dovezi pentru dosarul personal. daca actiunea nu este inscrisa in acest calendar am sanse mici de a avea succes.
Intre timp am gasit informatii pe internet si m-am lamurit ca nu e diferenta intre ceea ce am organizat pana acum si un proiect cu participare internationala.
Actiunea vreau sa aiba loc anul viitor pe la jumatatea semestrului II.
Multumesc mult pentru promptitudinea raspunsurilor.
getta2000
 
Mesaje: 85
Membru din: 22 Iun 2007, 15:43


Înapoi la Stiri si evenimente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori