Gradul II invatatori -2010 subiecte

Gradul II invatatori -2010 subiecte

Mesajde femina » 23 Aug 2010, 16:51

Azi am sustinut prima proba pentru obtinerea gradului didactic II la Suceava. Va postez subiectele la literatura si metodica:
1. Universul copilariei in "Dumbrava minunata" de Mihail Sadoveanu.
2. Modalitati de dezvoltare , fixare si nuantare a vocabularului elevilor. - metodica
3. Partea de gramatica a fost o frază , de impartit in propoziţii, de precizat felul acestora, analiza sintactica si morfologica unor cuvinte din textul dat, transformarea unei propozitii simple in propozitie dezvoltata si alte cateva exerciţii.
Sper sa trecem cu bine de toate probele!!! :?:
Succes tuturor celor care se afla in febra examenelor si felicitari celor care au terminat .
femina
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2010, 16:40

Subiecte grad II invatatori - Lb rom.....

Mesajde alesandra2008 » 24 Aug 2010, 10:55

Subiecte:
1. Basmul- structura, personaje, teme si motive.... . Prezentare generala - un basm la alegere
2. Adjectivul
3. Metode didactice folosite in predarea naratiunii. Exemplificati- proiect didactic
alesandra2008
 
Mesaje: 59
Membru din: 02 Noi 2008, 13:03

Re: Subiecte grad II invatatori - Lb rom.....

Mesajde carmencreanga » 24 Aug 2010, 11:01

Unde ati dat examenul?
Felicitari!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Gradul II invatatori -2010 subiecte

Mesajde femina » 25 Aug 2010, 20:43

Azi am sustinut proba la matematica. Pot sa spun ca a fost OK :D , subiecte accesibile tuturor -(pentru cei interesati):
1. Predarea conceptului de numar natural la cl.I. etape, activitati de invatare, exemplificare. 3 p
2. Realizati un proiect didactic (schita) la lectia "Unitati de masura pentru lungime" - predare. 2p
3. O problema prin metoda comparatiei - rezolvare metodica(1kg si jumatate de banane si 3kg de mere costa 15 lei. 3 kg de banane si 5 kg de mere costa 27 lei. Aflati cat costa 2kg de mere si 2 kg de banane?) 3p
4.O problema simpla de aflare a unei viteze - rezolvare metodica 1p si 1p din oficiu

Precizez ca si subiectele postate mai sus la limba romana sunt la invatatori - universitatea Suceava, nu educatoare.
Sper sa trecem cu bine si de acest hop. Succes tuturor!
femina
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2010, 16:40

Re: Gradul II invatatori -2010 subiecte

Mesajde femina » 27 Aug 2010, 21:04

Azi a fost ultima proba, cea orala la psihopedagogie. Subiectele au fost variate si au cuprins cam tot ce se poate din programa propusa, dar totul a fost OK. Am inteles ca a trecut toata lumea care a ajuns la acest examen, doamnele de la univeritatea din Suceava au fost foarte dragute si intelegatoare(doar la aceasta proba).
Am tinut sa postez aceste subiecte din dorinta de a-i ajuta pe cei care vor sustine acest examen fffff greu in anii urmatori(cine nu ma crede n-are decat,
dar a fost fff stresant si m-a epuizat total, este un examen foarte dur) pentru ca eu am cautat diferite variante de subiecte care s-au dat in anii anteriori la acest centru universitar si nu am gasit nimic. Succes celor care vor trece prin acest examen!!! :D :D :D
femina
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2010, 16:40

Re: Gradul II invatatori -2010 subiecte

Mesajde rofi3 » 27 Aug 2010, 22:26

Multumim pentru subiecte . Felicitari si vacanta frumoasa in continuare (cat a mai ramas)! :D
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Gradul II invatatori -2010 subiecte

Mesajde femina » 28 Aug 2010, 15:57

Multumesc si chiar as avea nevoie de o scurta vacanta, dar promit ca voi recupera la anul. :D :D :D
Pana atunci, spor la treaba si succes tuturor in noul an scolar.
femina
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2010, 16:40

Re: Subiecte grad II invatatori - Lb rom.....

Mesajde alesandra2008 » 07 Sep 2010, 19:07

[quote="carmencreanga"]Unde ati dat examenul?
Felicitari!

Examenul l-am dat la Craiova.
In ceea ce priveste matematica, am avut de rezolvat 2 probleme una simpla, iar cea de-a doua suna cam asa:
a,b,c- muncitori. a+b termina lucarea in 12 zile, b+c in 15 zile, iar a+c in 20 zile. In cate zile vor temina lucrarea daca muncesc impreuna (a+b+c) , dar individual ?
Partea de metodica predarea unitatilor de masura-toate+ un proiect didactic la alegere.
alesandra2008
 
Mesaje: 59
Membru din: 02 Noi 2008, 13:03


Înapoi la Grade didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator