concediu fara plata cu pastrarea titulaturii?

concediu fara plata cu pastrarea titulaturii?

Mesajde LenutaPopRosca » 02 Sep 2010, 18:37

in iulie 2010 am luat post titular la 100 de km de casa,m-am prezentat pe 1 septembrie la locul de munca...dar in aceasi zi am primit si rezultatul de la admiterea la masterat,la zi,la 70 km de domiciliu si 170 km de noul loc de munca.ce sa fac?chiar imi doresc sa imi termin si masteratul dar imi este imposibil in conditiile date!pot sa imi iau un an concediu fara plata pt studii?dar imi pastrez titulatura?daca se poate care sunt pasii care trebuie sa ii indeplinesc?se depune o cerere la inspectorat?este nevoie si de acordul directoarei de la gradinita? va multumesc din suflet!!!astept raspunsuri si sfaturi urgent!!!va multumesc
LenutaPopRosca
 
Mesaje: 23
Membru din: 21 Mar 2009, 21:46

Re: concediu fara plata cu pastrarea titulaturii

Mesajde mona_alx » 02 Sep 2010, 20:29

Ma bucur pentru reusita dumneavoastra!!
Si eu m-am titularizat anul acesta si am fost in dilema cu masterul.
Puteam sa intru la fara taxa in cadrul facultatii unde am facut si cei 3 ani.Eu am considerat ca titularizarea este mai importanta pentru ca nu se stie ce se va mai intampla pe viitor.Pentru master aveti tot timpul....
Eu m-am inscris la master, la o facultate particulara,in orasul meu, dar la 100 de km de gradinita.
Este o decizie grea!
Multa bafta!
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: concediu fara plata cu pastrarea titulaturii?

Mesajde fratila_eliza » 03 Sep 2010, 19:37

lenutacristina21 scrie:in iulie 2010 am luat post titular la 100 de km de casa,m-am prezentat pe 1 septembrie la locul de munca...dar in aceasi zi am primit si rezultatul de la admiterea la masterat,la zi,la 70 km de domiciliu si 170 km de noul loc de munca.ce sa fac?chiar imi doresc sa imi termin si masteratul dar imi este imposibil in conditiile date!pot sa imi iau un an concediu fara plata pt studii?dar imi pastrez titulatura?daca se poate care sunt pasii care trebuie sa ii indeplinesc?se depune o cerere la inspectorat?este nevoie si de acordul directoarei de la gradinita? va multumesc din suflet!!!astept raspunsuri si sfaturi urgent!!!va multumesc


Eu am avut un an de concediu fara plata, in primul an de facultate, fara sa-mi pierd postul pe care eram titulara. Din cate stiu eu, avem dreptul la un an de concediu fara plata, o data la 10 ani vechime. Sper sa va foloseasca raspunsul meu.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: concediu fara plata cu pastrarea titulaturii?

Mesajde mona_alx » 03 Sep 2010, 19:39

Da, asa stiu si eu ca avem dreptul la un an de concediu fara plata.Totusi, masterul are 2 ani.
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: concediu fara plata cu pastrarea titulaturii?

Mesajde LenutaPopRosca » 03 Sep 2010, 20:51

stiu ca dureaza 2 ani dar sper ca o sa imi rezolv o detasare in urmatorul an mai aproape de casa...sau nu am dreptul daca in anul precedent am fost in concediu fara plata?multumesc!ast raspuns
LenutaPopRosca
 
Mesaje: 23
Membru din: 21 Mar 2009, 21:46

Re: concediu fara plata cu pastrarea titulaturii?

Mesajde LenutaPopRosca » 03 Sep 2010, 21:45

am uitat sa mentionez ca am doar 4 ani vechime in invatamant!am dreptul la concediu fara plata?in timpul concediului ,in primavara am dreptul sa imi depun dosar de detasare?e primul an in care sunt incadrata ca titulara?daca imi iau concediu,imi pastez titulatura pe post?va multumesc din suflet
LenutaPopRosca
 
Mesaje: 23
Membru din: 21 Mar 2009, 21:46

Re: concediu fara plata cu pastrarea titulaturii?

Mesajde fratila_eliza » 04 Sep 2010, 17:19

lenutacristina21 scrie:am uitat sa mentionez ca am doar 4 ani vechime in invatamant!am dreptul la concediu fara plata?in timpul concediului ,in primavara am dreptul sa imi depun dosar de detasare?e primul an in care sunt incadrata ca titulara?daca imi iau concediu,imi pastez titulatura pe post?va multumesc din suflet



Eu am avut concediu fara plata in al doilea an de invatamant, asa ca nu conteaza vechimea. Titulatura pe post nu o veti pierde decat daca dupa anul de fara plata nu va intoarceti la post. Cat despre detasare in timpul acestui concediu nu stiu ce sa va raspund. Cel mai bine va adresati inspectorului de personal. Va poate lamuri in toate privintele. Parerea lui e cea mai avizata.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator