Intampinarea elevilor de clasa I

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde carmencreanga » 21 Aug 2010, 09:10

Super idei aveti doamnelor!
Si eu voi lua o noua generatie de bobocei si am in plan sa ii intampin cu: ecusoane, ceva dulce, un pliant ptr parinti, manualele.
Mi as dori si un pod de flori la intrarea in scoala....facut de elevii din seria anterioara...Sunt curioasa ce parere aveti despre ideea aceasta!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde miha80g » 22 Aug 2010, 09:45

Interesante idei!
In scoala noastra este o traditie : se face o bolta de flori de la intrarea in scoala si pana in dreptul clasei in care intra viitorii elevi. Bolta e facuta de elevii claselor a IV-a .
In timp ce boboceii trec pe sub bolta cei mari canta "Pe vaporul clasei I"
Doamna Carmen, imi puteti spune ce contine pliantul pentru parinti?
miha80g
 
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2008, 16:01

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde carmencreanga » 22 Aug 2010, 09:48

M-am gandit sa contina ceva sfaturi ptr parinti, un necesar de rechizite....si poate imi mai vin ceva idei sau colegii nostrii ne mai impartasesc elemente din experienta lor bogata.
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde blagavioleta2008 » 22 Aug 2010, 12:06

Da, ideea cu pliantul este foarte buna si parerea mea este ca cel mai important obiectiv al acestuia este ca mesajul sa patrunda acolo unde trebuie: in sufletul si constiinta parintelui. Alaturi de necesarul de rechizite pot fi trecute date concise din planificarea noastra: repartizarea orelor pe discipline de invatamant, obiective urmarite in cadrul ariilor curriculare, sarcini ale parintilor, strecurate la modul concis informatii din regulamentul de ordine interioara al scolii, clasei, planificarea sedintelor cu parintii si mai ales, intr/o forma destul de atragatoare, interesul scolii asupra copiilor, asupra colaborarii fructuoase cu familia.
Eu desfasor prima sedinta cu parintii, in fiecare an scolar, pe 1 sau 2 septembrie, si toate aceste lucruri le scriu pe tabla. Majoritatea parintilor si le noteaza, asa ca ideea cu pliantul pare a fi in regula. Cu putina ingeniozitate, culoare si forma, parintele poate primi si acel "certificat de parinte al scolarului"...parca si schimbarea denumirii sale implica mai multe responsabilitati! Cat priveste primirea boboceilor...ei trebuie sa vada o doamna invatatoare "frumoasa si buna" iar aceste calitati vazute de copii se concretizeaza in zambetul permanent, neumbrit de nicio problema a vietii, altruista, intelegatoare, dreapta, constiincioasa, mereu pregatita si experimentata, punctuala, pusa pe jocuri, activare, implicare...chiar si din prima zi. Of, nu este usor, dar multora dintre noi, acestea ne vin asa...ca un har ...de la sine. De fiecare data am emotii cand preiau o noua generatii...si astfel de emotii nu sunt putine, ca de fapt si generatiile. Doresc colegilor de "clasa I" multa sanatate, rabdare, sa reuseasca a duce boboceii pe taramurile cunoasterii cat mai repede si cu cat mai multe realizari! Prima zi sa fie un start generos, care sa le dea puterea si curajul de a trece peste toate problemele care se intrevad la orizontul invatamantului romanesc! Numai bine! :)
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde carmencreanga » 22 Aug 2010, 13:04

Multumesc mult de tot, d-na Violeta!
Sunteti o comoara, precum d-na Vera!
Ma rog bunului Dumnezeu sa ma ajute sa pot pune in practica tot ce ne ati spus dvs mai sus. Sincer am foarte mari emotii! :? :!: E un nou inceput!
Va multumesc, inca o data ptr frumoasele idei impartasite!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde sportiv » 22 Aug 2010, 21:55

Sa va dea Dumnezeu,tuturor celor care luati bobocei, si nu numai,multe impliniri sufletesti! Esta adevarat,copiii se pot simti foarte bine si vor ramane cu aceste amintiri toata viata (e drept cam ceva peste 60% dintre ei :? ) Acum,pe criza, conteaza orice banut propriu cheltuit- si cred ca pe aceasta se bazeaza si cei de ,,sus",care stiu ca inca mai avem suflet-!Cel mai important lucru este sa gasim modalitatea ca toti copiii sa se simta bine si sa vina cu placere la clasa!
VA DORESC,TUTUROR, SANATATE SI IMPLINIREA DORINTELOR!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde carmencreanga » 22 Aug 2010, 22:54

Multumim, d-le sportiv!
Tuturor forta si intelepciune ptr a trece peste toate, ca de..., vb dvs. "cei de sus" se bazeaza pe faptul ca... inca mai avem inima!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde raceanu_nela » 24 Aug 2010, 22:49

Am sa atasez si eu cateva modele. Daca ma contactati va pot face personalizate cu clasa si numele invatatorului pe ele. Succes!
Fişiere ataşate
mmm.jpg
fluturi2.jpg
fluturi.jpg
raceanu_nela
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Oct 2006, 17:37

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde raceanu_nela » 24 Aug 2010, 22:50

Si pentru usa, ca sa stie care este clasa.
Fişiere ataşate
mm.jpg
raceanu_nela
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Oct 2006, 17:37

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde carmencreanga » 24 Aug 2010, 23:57

Multumim, d-na Nela pentru idei! Sunt foarte atractive pentru bobocei!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde vera2008 » 25 Aug 2010, 10:18

Buna ziua!Colega elena_talpau a postat pe didactic la inv.primar un pliant si un chestionar pentru parintii elevilor care intra in clasa I.Mi s-au parut interesante.Vi le recomand si dv.Le gasiti la adresele de mai jos.Numai bine si succes in noul an scolar!
http://www.didactic.ro/files/19/pliantp ... clasai.pdf
http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... p173729-t3
vera2008
 
Mesaje: 750
Membru din: 03 Ian 2008, 22:55

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde carmencreanga » 25 Aug 2010, 10:25

Multumim, d-na Vera!
Sunt idei foarte bune!
"Un om adevarat face binele fara a se gandi la urmari." (G. Calinescu)
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde flore » 25 Aug 2010, 11:35

de ce nu se pot modifica unele date, cum ar fi scoala ,inv.?
ce trebuie facut?
flore
 
Mesaje: 11
Membru din: 11 Aug 2006, 10:28

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde magda » 25 Aug 2010, 11:51

Cred ca sun in pdf si nu se pot face modificari
Avatar utilizator
magda
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Ian 2005, 01:51
Localitate: Constanta

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde rofi3 » 25 Aug 2010, 12:11

Va instalati un editor Pdf gratuit si puteti face modificari .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron