Intampinarea elevilor de clasa I

Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde miha80g » 17 Aug 2010, 17:01

As vrea sa va rog daca doriti sa folosim acest topic pentru a schimba idei in ceea ce priveste primele zile de scoala pentru boboceii de clasa I
miha80g
 
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2008, 16:01

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde magda » 17 Aug 2010, 21:28

Buna ,
EU am facut ecusoane pentru ei , mascota clasei si numele copiilor le voi lipi pe usa voi decora clasa cu litere si cifre , baloane si ii voi servi cu bombonici ( ca sa facem cunostinta )
Mai astept si eu idei ... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
magda
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Ian 2005, 01:51
Localitate: Constanta

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde vera2008 » 18 Aug 2010, 09:34

Buna ziua,miha!Ti-am trimis un mesaj privat.Numai bine si succes in noul an scolar!(Nu mai este mult.)
vera2008
 
Mesaje: 750
Membru din: 03 Ian 2008, 22:55

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde miha80g » 18 Aug 2010, 20:06

Multumesc foarte mult doamna Vera!
Am mai gasit si eu pe didactic ceva modele de ecusoane...
Am discutat cu doua foste eleve - studente la arte plastice - care au spus ca sunt dispuse sa imi picteze fundalul clasei(sunt nerabdatoare sa vad ce va iesi), voi pune cifrele si literele, regulile clasei ....
Mai urmeaza sa ma gandesc la un discurs de intampinare atat a micilor scolari cat si a parintilor...
miha80g
 
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2008, 16:01

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde mihaelasavu » 18 Aug 2010, 22:40

Si eu tot clasa I voi avea. le-am facut ecusoane cu tweety, puisorul meu preferat si un tablou mic ce il are personaj tot pt puisor. Le voi bune bomboane pe masa, cate u orar, o floare si teancul de carti. Pentru parinti am un pliant numit "Ghidul parintelui de clasa I" in care scrie tot ce mi-am propus sa fac cu ei, materialele necesare clasei I, etc. Cine vrea , poate vorbim pe mess pentru schimb de experienta. id-ul meu este mihaelajws. va astept la discutii!!!!
Fişiere ataşate
DSCF3441.jpg
Acesta este tabloul, iar ecusonul este exact puisorul, plastifiat!
Avatar utilizator
mihaelasavu
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Ian 2007, 22:05

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde andreea_p » 19 Aug 2010, 12:43

Ecusoanele le faceti din banii vostri? Intreb pentru ca mi se par foarte frumoase toate aceste idei,dar eu personal nu imi permit sa platesc ecusoanele de pilda,din banii mei.
andreea_p
 
Mesaje: 54
Membru din: 04 Sep 2008, 11:19

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde mihaelasavu » 19 Aug 2010, 13:28

pai din ai cui bani????? Daca ti se pare costisitor, printeaza pe hartie galbena un puisor si decupezi.e frumos ca cei mici sa se bucure cand pasesc pe pragul scolii. nu conteaza cat dau, conteaza sa ii vad pe ei fericiti la impactul cu scoala. daca vrei modele de ecusoane, te pot ajuta!! id mihaelajws
Avatar utilizator
mihaelasavu
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Ian 2007, 22:05

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde andreea_p » 19 Aug 2010, 15:33

Stiu. Si mie mi se pare normal sa -i intampinam cu de toate si am facut-o si la seriile trecute doar ca nu e normal s-o facem din banii proprii care si asa sunt de mizerie.
andreea_p
 
Mesaje: 54
Membru din: 04 Sep 2008, 11:19

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde miha80g » 19 Aug 2010, 15:44

Intreaga amenajare a clasei o fac din buget propriu, precum si ecusoanele, bombonelele ...
miha80g
 
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2008, 16:01

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde andreea_p » 19 Aug 2010, 15:47

Bravo! Inseamna ca situatia in invatamant nu e atat de grava pe cat se comenteaza!
Tot inainte cu aceasta mentalitate!!!!
andreea_p
 
Mesaje: 54
Membru din: 04 Sep 2008, 11:19

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde nada » 19 Aug 2010, 20:09

Bravo! Inseamna ca situatia in invatamant nu e atat de grava pe cat se comenteaza!
Tot inainte cu aceasta mentalitate!!!!

Asta insemna ca punem tot sufletul in ceea ce facem si suntem capabili sa ne sacrificam timpul liber pentru a le face micutilor nostri elevi mici bucurii.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde andreea_p » 19 Aug 2010, 20:34

Nu e vorba de niciun timp liber si nici de sufletul pe care-l pui in ceea ce faci.
Crede-ma ca si eu pun suflet! Pasiunea pentru profesie e una si sa scoti bani din buzunarul propriu, ca sa faci ecusoane pentru elevi e cu totul altceva.
O insigna costa 5 lei, un ecuson tot pe acolo.Mi-e frica si sa calculez pretul total.
Imi pare rau ca nu s-a inteles ce-am vrut sa spun.
andreea_p
 
Mesaje: 54
Membru din: 04 Sep 2008, 11:19

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde nada » 20 Aug 2010, 10:35

Daca ti se pare costisitor, printeaza pe hartie galbena un puisor si decupezi.e frumos ca cei mici sa se bucure cand pasesc pe pragul scolii. nu conteaza cat dau, conteaza sa ii vad pe ei fericiti la impactul cu scoala.

La asta ma refeream cand vorbeam de timp liber si de suflet. Ceea ce poate fi cumparat pe bani multi poate fi confectionat cu un minimum de materiale si multa munca. Eu pastrez orice margine de hartie sau carton care mai poate fi utilizata.
In alta ordine de idei iti inteleg revolta si sunt la fel de revoltata ca tine din pricina salariilor mult prea mici si a ignorantei "conducatorilor supremi" dar asta e o alta discutie pentru care ar trebui deschis un nou topic.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde mihaelasavu » 20 Aug 2010, 10:47

Discutii de genu.....de preferat la alt topic!!! aici ar trebui sa gasim materiale utile noua si idei care sa ne fie de folos. Lasati rautatea si nu avem ce face...trebuie sa ne supunem celor "sus pusi".
apropo...asta e personajul nostru preferat la clasa I, care va fi mascota clasei noastre
Fişiere ataşate
2008415185930_micky86_tweety_1024.jpg
Avatar utilizator
mihaelasavu
 
Mesaje: 29
Membru din: 03 Ian 2007, 22:05

Re: Intampinarea elevilor de clasa I

Mesajde miha80g » 20 Aug 2010, 15:43

Doamna Mihaela, aveti mascota foarte draguta!
In ceea ce priveste comentariile colegei referitoare la partea financiara vreau sa spun ca daca vrei cu adevarat sa faci ceva POTI sa faci cu costuri destul de mici.Mie imi picteaza clasa GRATIS o fosta eleva -studenta la arte plastice. (M-au costat intr-adevar vopselele, dar nu o avere).
Important e sa doresti sa oferi micutilor o prima zi de scoala de neuitat.
miha80g
 
Mesaje: 63
Membru din: 12 Feb 2008, 16:01

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori