clasa a IV-a - Unde sunteti cu parcurgerea materiei ?

clasa a IV-a - Unde sunteti cu parcurgerea materiei ?

Mesajde aniova30 » 25 Ian 2006, 11:34

Banuiesc ca toata lume simte , din cand in cand, nevoia confruntarii.
Pentru ca am nevoie de acest reper , va rog sa discutam despre situatia parcurgerii materiei la disciplinele aferente clasei a IV-a.
Matematica - ati trecut la fractii ?
Limba romana - ati studiat rezumatul ? , etc. nu-mi propun sa scriu acum pentru ca s-ar putea sa nu intereseze pe nimeni , dar daca este cazul o voi face.
Va multumesc.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde simy » 26 Ian 2006, 18:52

Unitatea de invatare:FRACTII urmeaza in semestrul al 2 lea,la inceput.Acum sunt la formula numerica aunei probleme. La limba romana sunt la unitatea de invatare PROPOZITIA-UNITATEA COMUNICARII . Si am la continuturi si rezumatul oral. La stiinte unitatea de invatare : Omul , plantele si animalele .
Istoria romanilor: unitatea de invatare TRECUTUL POPOPRULUI ROMAN .
Geografia Romaniei APELE (din orizontul local).
Educatie civica: unitatea de invatare VIATA NOASTRA CEA DE TOATE ZILELE- relatiile individului cu autoritatile .
Educatie plastica: ROLUL DECORATIV AL PUNCTULUI.
Educatie muzicala: DEPRINDERI MELODICE.
Educatie fizica: GIMNASTICA ACROBATICA.
:roll:
simy
 
Mesaje: 91
Membru din: 04 Ian 2006, 22:56

Mesajde aniova30 » 26 Ian 2006, 20:54

Multumesc mult , constat ca se aseamana planificarea ... mai putin la limba romana - eu inchei rezumatul si voi trece la personajul literar tipologie , caracterizare , iar la matematică am abordat fractiile pentru a nu avea elevii dileme la Cangurul , probabil că voi aborda şi aria - macar pentru a face putina lumina si apoi am timp sa aprofundez.
Oricum , multumesc de raspuns .
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

materie

Mesajde toni » 27 Ian 2006, 23:44

la romana insist pe partile de propozitie acum; vreau sa le termin relativ repede, sa pot sa insist pana la sfarsitul anului. La mate sunt la rezolvari de probleme, ex cu paranteze; las fractiile la inceputul semestrului urmator; la istorie am inceput perioada voievozilor, la geografie am trecut la ape...
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 4 vizitatori