profesor pentru invatamant prescolar

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde nandry » 23 Apr 2010, 20:08

si inca ceva..........toti cei care ar trebui sa ne sustina cauza fiind tot cadre didactice sunt impotriva noastra.(colegi ,director)....astazi am asistat la pledoaria directorului meu care o ora intreaga ,in loc sa discute in cadrul comisiei metodice subiectul si tema propusa ne spunea cat e de nedreapta aceasta lege care da dreptul celor care si-au continuat studiile intr-o forma sau alta sa fie profesori pt inv primar ................ .adica cum ,noi niste invatatori vrem sa fim platiti ca si profesori??????????

fabula boul si vitelul a lui G Alexandrescu e foarte actuala!!!!!!!!!!
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde vioreldolha » 17 Mai 2010, 20:34

Legea Educatiei Nationale a trecut de comisia de invatamant de la Camera Deputatilor intr-o forma corecta in ceea ce priveste incadrarea. Se poate vedea la adresa http://www.cdep.ro/comisii/invatamant/p ... /rp115.pdf
la pag 252/253 art 221
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde vioreldolha » 29 Mai 2010, 06:27

,,Legea educatiei nationale si invatarea pe tot parcursul vietii,, in forma votata de Camera Deputatilor se poate vedea la adresa:

http://webapp.senat.ro/pdf/10L344FC.pdf

Din 1 iunie intra in dezbaterea Comisiei pentru invatamant de la Senat.

Incadrarea este reglementata de art 229 -230
Titularizarea si normarea la art 234 - 244 245
Nr de elevi la art 53
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde mihga » 05 Iul 2010, 11:03

De ce nu apare pe fluturas functia de Profesor daca esti incadrat asa? Apare tot instit. I, dar salarizarea difera.
mihga
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Aug 2007, 18:03

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde cam_anca » 29 Iul 2010, 12:31

va rog sa ma ajutati!!caut niste raspunsuri
anul acesta am luat titularizarea cu nota peste 7 dar din lipsa de posturi am fost repartizata pe un post
de educator suplinitor calificat
-am terminat luceul pedagogic(4 ani-invatatori /educatori
-facultatea de drept si sociologie (3 ani zi-nu am facut modulul pedagogic
momentan sunt anul 2 la un master in asistenta si dezvoltare comunitara
Va rog sa-mi spuneti cum voi fi incadrata?educator?institutor?profesor?(este primul an in ainvatamant-deci nu am vechime:)
ce salariu de incadrare voi avea?
multumesc!o zi buna tuturor!!
cam_anca
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Iun 2010, 17:54

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde costi_52 » 29 Iul 2010, 18:24

Conform OMECTS nr. 3235/2010, pentru încadrarea pe funcţia didactică Profesor pentru învăţământul preşcolar contează specializarea trecută pe diploma de licenţă, nu titulatura facultăţii. Dacă specializarea absolvită se încadrează în prevederile OMECTS nr. 3235/2010, veţi fi încadrată pe funcţia didactică Profesor pentru învăţământul preşcolar şi salarizată ca Profesor S. Dacă nu, veţi fi încadrată pe funcţia didactică Institutor şi salarizată ca Institutor I. În primul caz, salariul de încadrare va fi de 1.134 lei (net 686 lei), iar în cel de-al doilea caz, salariul de încadrare va fi de 1.001 lei (net 610 lei).
Modulul psihopedagogic nu vă este necesar, din moment ce aţi absolvit liceul pedagogic.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde fratila_eliza » 29 Iul 2010, 21:18

cam_anca scrie:va rog sa ma ajutati!!caut niste raspunsuri
anul acesta am luat titularizarea cu nota peste 7 dar din lipsa de posturi am fost repartizata pe un post
de educator suplinitor calificat
-am terminat luceul pedagogic(4 ani-invatatori /educatori
-facultatea de drept si sociologie (3 ani zi-nu am facut modulul pedagogic
momentan sunt anul 2 la un master in asistenta si dezvoltare comunitara
Va rog sa-mi spuneti cum voi fi incadrata?educator?institutor?profesor?(este primul an in ainvatamant-deci nu am vechime:)
ce salariu de incadrare voi avea?
multumesc!o zi buna tuturor!!


Veti fi platita ca institutor.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde cam_anca » 30 Iul 2010, 21:10

va multumesc pentru promptitudine...
un salariu f.mic :cry:
cam_anca
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Iun 2010, 17:54

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde mariana88 » 11 Aug 2010, 16:32

Am absolvit Liceul Pedagogic in 2007 si de atunci sunt titular pe un post de educatoare. Anul acesta am absolvit Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, Departamentul pentru Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar cu durata de 3 ani, finalizat prin examen de licenta.
1.Este obligatoriu sa urmez cusurile de master? Daca da, trebuie sa fie neaparat din domeniul psihologiei si stiintelor educatiei?
2. In 2009 am obtinut definitivarea in invatamant. Avand in vedere faptul ca am dubla specializare, gradele didactice sunt recunoscute pentru ambele specializari? Cand ma pot inscrie la gradul II?
mariana88
 
Mesaje: 60
Membru din: 23 Noi 2007, 23:44

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde costi_52 » 11 Aug 2010, 20:04

1. În prezent masterul nu este obligatoriu. În viitor, este posibil să fie necesar absolvenţilor ciclului I Bologna, pentru a putea fi salarizaţi ca Profesor S. În prezent ciclul II Bologna trebuie să fie în domeniul studiilor de licenţă sau un domeniu apropiat.
2. Da. În perioada 1-31 octombrie 2011. Pentru aceasta, în perioada 1-31 octombrie 2010, trebuie să faceţi cerere pentru planificarea primei inspecţii curente (preinspecţia).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde livias » 02 Sep 2010, 21:16

Buna

Citeam proiectul de lege adoptat de Camera Deputatilor in data de 19 mai 2010 si m-am oprit la urmatoarele articole:
Art. 229. – Funcţiile didactice sunt:
a) în educaţia antepreşcolară: educator-puericultor – se normează câte un post pentru
fiecare grupă de copii; în instituţiile cu program prelungit sau săptămânal, personalul didactic se
normează pe ture;
b) în învăţământul preşcolar: profesor pentru învăţământ preşcolar – se normează câte
un post pentru fiecare grupă de copii; în instituţiile cu program prelungit sau săptămânal,
personalul didactic se normează pe ture;
c) în învăţământul primar: profesor pentru învăţământ primar – se normează câte un
post pentru fiecare clasă de elevi;
(3) Cadrele didactice care ocupă funcţii de educatori/educatoare,
institutori/institutoare, învăţători/învăţătoare, maistru-instructor, antrenor în baza finalizării
studiilor medii pedagogice/postliceale sau a colegiilor universitare de institutori, au obligaţia ca,
în termen de cel mult 15 ani de la intrarea în vigoare a prezentei legi, să finalizeze studiile
universitare în profilul postului.
(4) Absolvenţilor liceelor pedagogice, ai şcolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor
universitare de institutori sau a altor şcoli echivalente încadraţi în învăţământul preşcolar şi
primar, care până la intrarea în vigoare a prezentei legi au absolvit ciclul de licenţă, li se
consideră îndeplinită condiţia pentru ocuparea funcţiilor didactice de profesor pentru
învăţământul preşcolar, respectiv profesor pentru învăţământul primar.

Acum ma intreb si poate cineva ma lamureste : pentru functia de profesor in invatamantul prescolar se vor lua in considerare toate studiile universitare indiferent de specializare sau doar cele in profilul postului?
Adica liceu pedag.+ facultate turism servicii(4 ani)= profesor in inv prescolar?
livias
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Mar 2010, 21:54

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde fratila_eliza » 03 Sep 2010, 19:18

livias scrie:Buna

Citeam proiectul de lege adoptat de Camera Deputatilor in data de 19 mai 2010 si m-am oprit la urmatoarele articole:
Art. 229. – Funcţiile didactice sunt:
a) în educaţia antepreşcolară: educator-puericultor – se normează câte un post pentru
fiecare grupă de copii; în instituţiile cu program prelungit sau săptămânal, personalul didactic se
normează pe ture;
b) în învăţământul preşcolar: profesor pentru învăţământ preşcolar – se normează câte
un post pentru fiecare grupă de copii; în instituţiile cu program prelungit sau săptămânal,
personalul didactic se normează pe ture;
c) în învăţământul primar: profesor pentru învăţământ primar – se normează câte un
post pentru fiecare clasă de elevi;
(3) Cadrele didactice care ocupă funcţii de educatori/educatoare,
institutori/institutoare, învăţători/învăţătoare, maistru-instructor, antrenor în baza finalizării
studiilor medii pedagogice/postliceale sau a colegiilor universitare de institutori, au obligaţia ca,
în termen de cel mult 15 ani de la intrarea în vigoare a prezentei legi, să finalizeze studiile
universitare în profilul postului.
(4) Absolvenţilor liceelor pedagogice, ai şcolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor
universitare de institutori sau a altor şcoli echivalente încadraţi în învăţământul preşcolar şi
primar, care până la intrarea în vigoare a prezentei legi au absolvit ciclul de licenţă, li se
consideră îndeplinită condiţia pentru ocuparea funcţiilor didactice de profesor pentru
învăţământul preşcolar, respectiv profesor pentru învăţământul primar.

Acum ma intreb si poate cineva ma lamureste : pentru functia de profesor in invatamantul prescolar se vor lua in considerare toate studiile universitare indiferent de specializare sau doar cele in profilul postului?
Adica liceu pedag.+ facultate turism servicii(4 ani)= profesor in inv prescolar?


Se vor lua in considerare doar cele in profilul postului, de exemplu: psihologie, pedagogie, filologie etc.
In cazul dat de dvs. persoana respectiva va fi platita ca institutor.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde livias » 04 Sep 2010, 20:23

Multumesc pentru raspuns. Dar daca as continua facand un master in profil atunci incadrarea se va schimba sau ar trebui sa urmez o facultate in profil?
livias
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Mar 2010, 21:54

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde moni_sicoe » 09 Sep 2010, 20:46

monomonica scrie:Sunt absolventa a liceului pedagogic -5 ani urmata de Fac de Management Financiar Contabil specializarea contabilitate si informatica de gestiune. Cum voi fi incadrata. Va multumesc.

buna monamonica! sunt intr-o situatie asemanatoare, lic ped si fac de stiinte economice 4ani specializarea contabilitate si informatica de gestiune,eu sunt incadrata institutor dar cred ca ar trebui sa fiu incadrata altfel. Tie ti s-a schimbat incadrarea?
moni_sicoe
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Sep 2010, 18:09

Re: profesor pentru invatamant prescolar

Mesajde cris_flor_m » 12 Sep 2010, 09:30

Buna ziua! Sunt absolventa a Colegiului universitar de institutori-3 ani, zi, specializarea:institutor -limba engleza, momentan anul III la Facultatea de psihologie;sunt incadrata ca institutor II. Dupa terminarea facultatii ma voi inscrie la master 4 semestre. Mie mi se va putea schimba aceasta incadrare, din institutor II - in profesor in invatamantul prescolar? Trebuie sa urmez modulul pedagogic in cadrul facultatii?
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator