Titularizare educatori 2010

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde mona_alx » 16 Iul 2010, 12:55

magdaa scrie:
mona_alx scrie:Etapele unei activitati didactice nu sunt: momentul organizatoric, captarea atentiei, reactualizarea cunostintelor etc...?


Vă rog să spuneţi dv. care sunt etapele unei activităţi didactice?

Tocmai...Era o intrebare....Eu am inteles ca acestea sunt...si treb scrise
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde rofi3 » 16 Iul 2010, 13:19

Foarte interesanta securizarea lucrarilor cu coduri de bare ....http://liviumarianpop.blogspot.com/2010 ... ul-de.html
Cred ca o sa fie publicate pe site-ul http://titularizare.edu.ro/ ca si anii trecuti
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde ayled » 16 Iul 2010, 14:08

As dori sa va intreb daca cumva stiti cum este la sedinta publica, cei care nu i-au nota 7 dar peste 5 au voie sa vina la prima etapa a repartizarii, la sedinta publica de joi 22 iulie pentru a opta pentru posturile ramase ca si suplinitor calificat?
ayled
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Sep 2009, 14:11

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde mihaela_bu » 16 Iul 2010, 15:44

La sedinta de pe 22-23 iulie participa doar candidatii care au luat peste nota 7 la examenul de titularizare. Ceilalti, care au luat intre 5 si 7 participa la o alta sedinta si pot lua doar posturi de suplinitori calificati.
mihaela_bu
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Oct 2009, 09:23

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde danuba » 16 Iul 2010, 19:22

marta100 scrie:fetelor, am dat tit pe educat si nu sunt sigura ca am scris ce trebuie la met, puteti sa va amuzati ,dar din cauza emotiilor eu am inteles sa scriu etapele jocului did, si la xemplu de continuturi am scris un joc did, sunt varza, sunt insarcinata si ma doare burtic groaznic de atatea emotii, voi ce ati scris?


Au mai scris multi altii ca tine, eu consider ca este corect deoarece jocul poate fi atat
etapa a unei activitati, cat si activitate in sine.
danuba
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Iul 2010, 21:33

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde ayled » 17 Iul 2010, 10:03

mihaela_bu scrie:La sedinta de pe 22-23 iulie participa doar candidatii care au luat peste nota 7 la examenul de titularizare. Ceilalti, care au luat intre 5 si 7 participa la o alta sedinta si pot lua doar posturi de suplinitori calificati.

Multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra.
As mai avea inca o mica nelamurire, dar daca nu sunt pe specialitatea postului titularizabil (Ex. Arte vizuale-Pictura) dar pe aproape (Ex. Arte vizuale- Sculptura) si am nota peste 7, pot concura pentru acel post la Sedinta publica din 22 sau la urmatoarea Sedinta publica? Deoarece tot pentru suplinitor calificat m-as incadra.
ayled
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Sep 2009, 14:11

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde anicyka » 18 Iul 2010, 19:39

Salutare la toata lumea!

Anul acesta, subiectele la educatori au fost incredibil de simple!!!! Basmul... adevarat ca nu povestesti un basm, dar toata lumea cu minima experienta poate scrie nu de 30 puncte, dar de 25 fara discutii. Gramatica? Este de clasa a V-a, fara suparare. Sa fim seriosi...sinonime, 2 functii sintactice, valoarea morfologica a celui mai utilizat cuvant ca exemplificare cand e vorba de schimbarea valorii gramaticale, iar identificarea formelor corecte ar trebui considerata o jignire la adresa cadrelor didactice participante. Iar metodica era mai mult decat accesibila! Asa ca, cel putin in Bucuresti, ar trebui sa se ocupe toate posturile.

Cu mare sinceritate, va spun ca multe persoane isi merita soarta! (MA REFER STRICT LA NOTELE MICI OBTINUTE DE-A LUNGUL ANILOR, NU LA NUMARUL INFIM DE POSTURI!)

V-ati da copilul la o gradinita unde stiti ca lucreaza o educatoare care a luat nota 5 la titularizare? Cu tot respectul, nu pot sa fac asa ceva niciodata!!

PS - aceste subiecte le-am dat la un test, clasa a V-a, sem II, timp de lucru - 2 ore. Gramatica a fost mai grea, le-am dat si analiza. Fara metodica. Deci, cei buni, daca ar fi mers la examen miercuri, luau nota 7. Astia suntem... va place?


Bafta tuturor!

A.A.
anicyka
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Ian 2008, 18:10

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde magdaa » 18 Iul 2010, 22:31

2 functii sintactice


Supărător de uşoare...
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde mona_alx » 18 Iul 2010, 23:47

Daca au fost atat de usoare, de ce a picat atatea "viitoare cadre didactice"?
Subiectul la metodica a fost ambiguu.....Nu toata lumea a scris ce trebuia la joc:era vb despre etapele activitatii ( momentul organizatoric, captarea atentiei...etc), asa cum am precizat mai sus:)
La noi a fost o doamna care a dat a 17 oara examenul....... :roll:
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde anicyka » 19 Iul 2010, 10:13

Din pacate, mona_alx, nu toata lumea ia examenul de titularizare in serios! Poate nici alte examene... notele mici reprezinta nivelul de pregatire, asta cred eu, vorbind in cunostinta de cauza. Si pe forum am vazut postari continand mici greseli, mi-a fost rusine sa fac observatii, nu sunt in masura, nu pe forum... dar nu scriu aici pentru a critica in contrapondere cu a ma ridica in slavi, dar am pretentia de la mine si de la multi colegi de-ai nostri, indiferent de varsta, ca stim sa scriem corect din punct de vedere gramatical, ca stim sa caracterizam un personaj principal dintr-o opera pe care am citit-o, ca putem identifica niste functii sintactice dintr-un enunt simplu. Celelalte exercitii de limba au fost foarte usoare. Subiectele de metodica au fost clare din punctul meu de vedere - trei etape detaliate ale unei activitati in care se desfasoara un joc didactic. Subiectul al doilea putea fi tratat cu usurinta de o persoana care nu trebuia decat sa faca un joc de rol sau sa empatizeze cu un educator(pentru absolventii 2010).

Imi pare nespus de rau ca situatia invatamantului romanesc este asa cum o stim cu totii. Cu totii mai avem multe de invatat, totul este perfectibil, dar haideti sa ne mobilizam putin mai mult si sa ne pregatim pentru ca dam drumul la generatii slabe pe banda. Este o culpa comuna! De la primii pasi in scoala pana la examenul de licenta...

Nu e nicio rusine sa intrebam atunci cand nu stim, dimpotriva!

Succes!
anicyka
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Ian 2008, 18:10

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde anicyka » 19 Iul 2010, 10:30

Doamna cu examenul dat de 17 ori...daca a luat note bune si nu au fost posturi, este de admirat pentru perseverenta!( cu toate ca, in atatia ani, pare cam dubios sa nu se fi scos ceva la concurs... ) Daca au fost posturi si nu a luat cel putin nota 7, este o problema.


Sunt multe de spus...oricum, nu va dati batuti!


Stiu ca dupa examene de genul acesta apar lupii moralisti de dupa colturi cu replici acide, criticand si blamand! E bine si nu e bine... Important este sa ne putem numi noi insine cadre didactice atunci cand ne privim in oglinda sau cand un parinte isi pune sperantele in noi pentru copilul lui.
anicyka
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Ian 2008, 18:10

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde mona_alx » 19 Iul 2010, 15:10

Din pacate, nici invatamantul nu ne ofera prea multe:(
Eu am luat cea mai mare nota pe judet, la educatori si toate locurile titularizabile sunt la 100 de km....
Ce sa fac? :oops:
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde anicyka » 19 Iul 2010, 15:53

Te duci in Bucuresti la anul, te titularizezi, vii pe detasare in toamna. Primavara anului urmator - pretransfer. Pretransferul consta intr-un dosar beton cu punctaj mare pe care poti sa il faci cu siguranta. Problema este sa scoata astia posturi acolo unde vrei tu. Urmareste anul acesta doamnele care ies la pensie. Nu e o varianta tocmai corecta dar reusesti!
anicyka
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Ian 2008, 18:10

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde mona_alx » 19 Iul 2010, 16:04

Multumesc de raspuns, dar nu as vrea sa pierd un an degeaba si sa trec iar prin emotiile examenului.
Exista in oras un post step by step.Nu il pot lua si sa fac modulul pana in toamna?
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Re: Titularizare educatori 2010

Mesajde anicyka » 19 Iul 2010, 16:12

Adevarat, insa nu exclude varianta! Nu se stie niciodata...Poate prinzi ceva anul acesta, pe suplinire. Incearca si la gradinitele particulare. Si varianta step by step este foarte buna, doar ca trebuie sa scotocesti sa vezi cine face aceste cursuri pe timpul verii. Din cate stiu eu, in timpul anului se fac. Daca aflu ceva, te anunt! :)
anicyka
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Ian 2008, 18:10

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Titularizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori