Institutori din timpuri vechi

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde ci » 18 Mar 2010, 22:01

Vreau sa cred ca este un inceput bun.
Astept, inca, sa ni se alature si alti colegi din tara.
Numai bine!
ci
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Feb 2006, 21:30

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde constantanistor » 09 Apr 2010, 18:52

Au trecut cele 30 de zile de la data depunerii cererii mele de schimbare a incadrarii conform studiilor, cerere depusa la conducerea scolii. Ce sa va spun?? Nu s-au deranjat sa-mi formuleze un raspuns, in scris, prin care sa-si argumenteze refuzul incadrarii! Chiar eram foarte curioasa sa vad ce lege sau articol se invoca! Asta e! Am primit, in schimb, fluturasul cu salariul pe luna martie ( si ce mai salariu!! - Vai de noi!!! Eu sunt din Buzau si am stat ca prostii o luna in greva si nu ne-a dat nimeni nicio atentie) - fluturas din care reiese ca sunt tot institutor II. Saptamana viitoare ma voi prezenta cu jalba in protap la forul superior, adica la ISJ. Voi vedea ce voi obtine si de acolo! Ceea ce este foarte interesant, e faptul ca am 2 fosti colegi de facultate, din acelasi judet, Buzau, care sunt "profesori" de la 1 ianuarie 2010. Oare cum e posibil, ca pe raza aceluiasi judet, sa se aplice aceeasi lege in mod diferit??
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde constantanistor » 23 Apr 2010, 07:07

ADRESA INCADRARE SSLD.JPG
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde constantanistor » 23 Apr 2010, 07:12

Documentul de mai sus a fost trimis ieri in scoli si expliciteaza incadrarea ca profesor a absolventilor de liceu pedagogic + studii superioare de lung/scurta durata. Consider ca punctul 3 face lumina si in privinta incadrarii noastre, a celor mai vechi institutori. Ramane de vazut cum vor intelege directorii de scoli noile precizari. Sa speram ca ni se va face si noua dreptate.
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde ci » 26 Apr 2010, 16:15

Eu am aratat acest document, dar......degeaba! Caut alte solutii.
(Va rog scrieti-mi daca vi se rezolva favorabil.)
Multa sanatate!
ci
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Feb 2006, 21:30

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde floricaplosca » 21 Mai 2010, 22:27

Bună seara, doamna Constanţa Nistor,
Întâmplător am intrat pe forum să caut ceva legat de Serbarea Abecedarului şi am dat de subiectul propus de dumneavoastră. Eu am terminat Facultatea de Învăţământ Pedagogic - secţia Institutori - în anul 1977, la Oradea, după Liceul Pedagogic de 5 ani. Am fost retribuită ca institutor II, încă de când am terminat. Din ianuarie 2010 trebuia să fim plătiţi ca profesor înv. primar cu studii de scurtă durată, conform OUG 387/2009. La Satu Mare, la unele şcoli se aplică acest lucru, dar la mine la şcoală abia acum se pune în aplicare şi se dă diferenţa retroactiv. De altfel, numai eu sunt în situaţie şi adevărul este că nu m-a prea interesat deoarece am avut alte probleme care "ne-au dat peste cap"; Ne-au desfiinţat, ilegal, şcoala, ne-au obligat să ne facem dosar de restrângere de activitate şi am participat la sesiunea de transferări. Am luat post la o altă şcoală din municipiu (într-un cartier vecin) şi mergem cu clasele cu tot. La noi orice este posibil. Acum mă ocup de obţinerea drepturilor băneşti. Marţi voi depune cererea pentru schimbarea încadrării, care trebuie aprobată în Consiliul de Administraţie, o copie de pe Diploma de liceu, Diploma de institutor şi sunt obligaţi să ne dea diferenţa. Nu e prea mult, dar e ceva. Directorii n-au ce comenta, iar secretarele sau contabilii n-au decât să se documenteze, dacă n-au făcut-o până acum, şi să aplice legea. 2 ani făcuţi de noi la vremea aceea, fac cât 4 ani în zilele noastre. Dar asta nu vor s-o recunoască, atunci şcoala era şcoală, cursuri-zi de zi-seminarii, examene pentru care învăţam, nu cotizam.
Sper din tot sufletul să găsiţi înţelegere la cei care trebuie şi să vi se facă dreptate. Nu se poate ca la studii egale să fie încadrări diferite.
Vă doresc multă sănătate şi putere de muncă! S-auzim numai de bine!
Cu respect, Florica Plosca
floricaplosca
 
Mesaje: 64
Membru din: 16 Mai 2006, 19:13

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde constantanistor » 22 Mai 2010, 09:51

Multumesc pentru interventie, d-na Florica Plosca! Din pacate, pana in acest moment nu am realizat nimic; ma lovesc mereu de obtuzitatea celor care ne conduc! Dar, deoarece chiar nu am ce pierde, am gandit sa nu las aceasta situatie asa. Am depus memoriul la scoala in care functionez (si muncesc in aceasta scoala de 25 de ani), a trecut termenul de raspuns, dar nu am primit nimic si nici nu s-a schimbat nimic in incadrarea mea. Am depus memoriu insotit de copii dupa actele de studii si la ISJ, acum pe 28 mai se implinesc 30 de zile - si sunt curioasa sa vad daca primesc vreun raspuns; dupa aceasta data ma voi adresa si MECT-ului; si dupa ce voi epuiza aceste lucruri voi actiona in judecata si voi cere daune morale! Nu se poate asa ceva! Pe raza aceluiasi judet, aceeasi lege se aplica diferit!!! Am colegi de facultate in localitati diferite (Berca, Rm Sarat) carora li s-au recunoscut studiile! Dar...traim in eterna si fascinanta Romanie! S-auzim de bine! Ma bucur ca mi-ati raspuns! Stiti ca va apreciez foarte mult activitatea! S-auzim de bine!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde 111856 » 24 Mai 2010, 17:34

MULT SUCCES, D-NA NISTOR! SA VA DEA D-ZEU PUTERE SA VA LUPTATI CU "MORILE DE VANT"!
111856
 
Mesaje: 18
Membru din: 10 Feb 2009, 18:40

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde constantanistor » 16 Iun 2010, 22:34

Buna seara, tuturor!

N-o sa va vina sa credeti, dar iata-ma-s ..."ispravniceasa" - ar zice Alecsandri; in sfarsit mi s--a rezolvat si mie problema! dupa o noua vizita facuta la ISJ - pentru a solicita un raspuns scris memoriului meu depus la data de 28 aprilie - mi s-a eliberat un document prin care " se apreciaza" ca m-as incadra pe functia de profesor invatamant primar- SSD intrucat am terminat liceul pedagogic+ facultatea de invatamant pedagogic, cu diploma de institutor, conform L 387 si a OM 3235. Nu simt niciun fel de satisfactie, avand in vedere ca pentru un drept ce se cuvenea a trebuit sa ma lupt 6 luni de zile ( si sa astept 32 de ani!!!! ) pentru ca mai marii mei sa inteleaga si sa aplice legea! Sper sa nu mai astept alte luni de zile ca directorul meu sa puna in aplicare "aprecierea" ISJ-ului; doar traim in Romanica si asta ne ocupa tot timpul! Cu bine, tuturor si sper sa rezolvati si dumneacoastra "ci"!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde gamandoina » 17 Iun 2010, 07:11

Ma bucur ca ati reusit! Felicitari! Inteleg ce simtiti caci si eu am simtit acelasi lucru cand, dupa aproape doi ani, ni s-a recunoscut functia....parca doar desnadejde si convingerea ca "unde/i lege este mai ales....tocmeala". Sper ca scoala sa/si recunoasca gresala si sa va plateasca retroactiv....Eu, spre exemplu, nu am reusit sa-i fac sa priceapa ca cele doua ore la cei cu peste 25 de ani ar trebui platite indiferent de numarul de ore din planul cadru - au fost chiar penibili cu raspunsul la cererea mea scrisa, bine argumentata, care facea trimitere exact la literele din statutul personalului didactic care stipulau clar acest lucru; ei m-au trimis, prin raspunsul lor, la o cu totul alta prevedere a legii cu care eu nu aveam nicio legatura - aceea care arata cum sunt incadrati pensionarii care beneficiaza de prelungire....eu mai am poate 15 ani pana atunci...Oricum, este un razboi al nervilor: cine cedeaza primul.....si desigur.......ne consolam cu ideea ca cel mai destept..
Succes si vacanta placuta va doresc!
gamandoina
 
Mesaje: 33
Membru din: 13 Ian 2008, 21:06
Localitate: turnu magurele

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde 111856 » 17 Iun 2010, 17:00

FELICITARI!
111856
 
Mesaje: 18
Membru din: 10 Feb 2009, 18:40

Re: Institutori din timpuri vechi

Mesajde ci » 21 Iun 2010, 20:53

Felicitari din tot sufletul! Eu mai astept....
ci
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Feb 2006, 21:30

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori