Recomandari lecturi pentru vacanta

Recomandari lecturi pentru vacanta

Mesajde roxanabadea » 08 Iun 2010, 12:46

Dragi invatatori, profesori si educatori
Sigur nu sunt singura care am aceasta rugaminte la Dvs. Profitand de experienta Dvs ,indraznesc sa va rog sa ne comunicati si noua o lista cu lecturi suplimentare recomandate la terminarea clasei 1.
Topicul, desigur, il putem folosi si pentru alte recomandari...
Va multumesc,

Rox,mama de Ana:)
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Recomandari pentru vacanta

Mesajde yanna_dayana » 08 Iun 2010, 12:52

am o sora care termina clasa a II-a
doamna ei invatatoare cand a terminat clasa I le-a dat urmatoarele lucruri de citit:
1. Din lumea celor care nu cuvanta de Emil Garleanu
2. Amintiri din copilarie de Ion Creanga
........ si multe altele
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Recomandari pentru vacanta

Mesajde roxanabadea » 08 Iun 2010, 12:53

Multumesc Yanna... Crede-ma ca exact partea aia cu ''si multe altele'' ma intereseaza :wink:
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Recomandari pentru vacanta

Mesajde yanna_dayana » 08 Iun 2010, 12:56

nu aveti pentru ce.........
imi place foarte mult sa ajut lumea din jur nu conteaza ce fel de ajutor
a X-a C.E.V.M. "Singura anomalie este incapacitatea de a iubi."
Avatar utilizator
yanna_dayana
 
Mesaje: 916
Membru din: 04 Mar 2010, 21:35
Localitate: Galati

Re: Recomandari pentru vacanta

Mesajde valimatiuta » 11 Iun 2010, 19:14

Rox draga,
Ana stie ce-i place: povesti, povestiri, legende, poezii de autori romani (Ion Creanga, Petre Ispirescu, Petre Dulfu, Emil Garleanu, Vasile Alecsandri, Elena Farago, Ana Blandiana, Tudor Arghezi etc.) sau cei universali (Andersen, Fratii Grimm etc.). Tot ce este valabil pentru varsta si dezvoltarea ei intelectuala la aceasta varsta e recomandat, e perfect!
In general sunt FB culegerile de texte literare grupate pe clase. Daca Ana a citit cele de clasa I (si sunt sigura ca a facut mare parte din ele), poate trece la cele de clasa a II-a. Le gasesti in librarie si nu sunt atat de scumpe precum daca iei cartea separat. Poate sa imprumute si de la Biblioteca apartinatoate voua, zonei voastre in care aveti domiciliul sau a scolii, daca mai intalneste acolo bibliotecarul.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Recomandari pentru vacanta

Mesajde roxanabadea » 12 Iun 2010, 12:54

Multumesc, Vali draga. Foarte utile si prompte, mereu, sfaturile tale. Dupa cum ai vazut, eu chiar le ascult si le urmez. Da, de ''premierea neoficiala'' a primit o carte frumoasa cu proverbe, o culegere de recapitulare clasa 1(mate+romana+cunostintele mediului), o carte de abilitati(de fapt 2, ca am cumparat si cea de clasa a 2-a), o minienciclopedie pt elevi si multe, multe carti de povesti. Fratii Grimm, Andersen... Niste Fabule frumos ilustrate... Sigur vom vizita si libraria, pentru poezioare... Multumim de sfat:) Mi se pare ca ''Dumbrava minunta'' pe care o au printre altele, ca lectura suplimentara recomnadata de dna noastra invatatoare, este cam luuuuuuuuuuuunga pentru ei acum. Si nu-mi place deloc ideea :''uita-te la film si spunem ca ai citit cartea''... Eu prefer lecturi simple, scurte si frumos colorate. Cel putin deocamdata. ..
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Recomandari pentru vacanta

Mesajde rofi3 » 14 Iun 2010, 10:23

Voi muta topicul in Invatamant primar deoarece contine informatii importante pentru cei mici .Presupun ca este vorba de lecturi pentru clasele I-IV?
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Recomandari pentru vacanta

Mesajde roxanabadea » 14 Iun 2010, 10:57

Da, Rofi. Cred ca e bine sa fie mutat in invatamant primar... Va multumesc si va doresc o vacanta placuta!
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08

Re: Recomandari lecturi pentru vacanta

Mesajde ela67 » 14 Iun 2010, 14:19

Obisnuiesc sa le dau elevilor mei la sfarsitul anului scolar o recomandare a lecturilor din vacanta. Lecturile sunt acelea de care au nevoie in clasa ce o vor urma. Nu stiu ce manual va avea Ana, dar eu, pentru clasa a II-a, recomand: " Cartile lui Apolodor", de Gellu Naum; " Din lumea celor care nu cuvanta", de Emil Garleanu; Povesti, de Ion Creanga; Basme de Petre Ispirescu, Vrajitorul din Oz, de L. Frank Baum; Alice in Tara Minunilor, de Lewis Carroll, Fratii Grimm, H. Ch. Andersen, in special " Craiasa Zapezii" si " Degetica"; si nu in ultimul rand, de Dumitru Almas, "Povestiri istorice" .
Succes!
E momentul sa se obisnuiasca sa citesca carti si fara imagini. Cand citim ochiul mintii vizualizeaza ceea ce citeste. E important pentru ea, mai ales ca ea isi doreste, la randul ei, sa scrie povesti. E adevarat ca dragostea de lectura se castiga in timp, dar acum este acel timp, acum se formeaza. Nu intotdeauna cartile cu imagini sunt si cele mai reusite. Cu un astfel de parinte langa ea sigur va reusi!
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Recomandari lecturi pentru vacanta

Mesajde roxanabadea » 14 Iun 2010, 14:58

Multumesc, Ela draga pentru sfaturi.
Si pentru aprecierea la adresa mea, consider putin exagerata.
Ana va avea manualul de la editura cu numele ei.Pana la inceputul lui iulie strangem banuti sa putem face comanda la editura si da, ai dreptate, ii voi da sa citeasca lecturi legate de cele necesare anului viitorcu sau fara poze:) Vedeti cum profit eu de experienta voastra si abuzez de prietenia nboastra, cerandu-va sfaturi?... iertati-ma pentru asta...
Avatar utilizator
roxanabadea
 
Mesaje: 4872
Membru din: 23 Sep 2009, 09:08


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron